בן אדם מעשן סיגריה, רויטרס

"מהפכה שתציל חיים": איסור פרסום מוצרי טבק אושר לקריאה ראשונה

ועדת הכלכלה אישרה את החוק, שיאפשר פרסום בעיתונות המודפסת בלבד ולצד מודעת אזהרה. כמו כן, יוטלו הגבלות חמורות על מכירת המוצרים. גליק: "ניצחון גדול לאנשים הטובים"

ועדת הכלכלה אישרה היום (חמישי) לקריאה ראשונה את הצעתם של יו"ר הוועדה איתן כבל (המחנה הציוני) וח"כ יהודה גליק (הליכוד), במסגרתה ייאסר הפרסום של מוצרי טבק ועישון, למעט חריגים מצומצמים בעיתונות המודפסת – ובלבד שבצמוד תהייה מודעת אזהרה בגודל זהה, ויוטלו הגבלות חמורות על מכירתם לצרכן. חברות שיפרו את העבירות החמורות בחוק צפויות לקנס של כ-450 אלף שקל.

כיום קובע החוק הגבלות מסוימות על פרסום מוצרי טבק, אך לאחר ישיבה מרתונית שהתקיימה היום חברי הכנסת הציעו לאסור את הפרסום כליל ולהגביל את שיווקו. החוק נועד להגן על בריאות הציבור ובמיוחד על בריאותם של קטינים, באמצעות קביעת איסורים, הגבלות וחובות בכל הנוגע לפרסום ושיווק של המוצרים.

כבל אמר כי הוא "מוביל מהפכה שתציל חיי אדם – העישון הוא אויב מספר אחת של האנושות". ח"כ גליק אמר גם הוא כי הוא מתרגש להיות חלק ממהפכה משמעותית בכל הקשור למניעת הנגשת מוצרי טבק ועישון לבני נוער. "זה ניצחון גדול לאנשים הטובים ואין לי מילים להביע את תודתי. הדבר המשלים והמתבקש להצעה הוא העלאת המיסוי על הטבק לגלגול", אמר.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

לראשונה: בית המשפט ביטל דוחות מהירות בשל שאלת אמינות המצלמות

שרים בכירים: לא התקבלו בקבינט החלטות לגבי המדיניות בעזה

מסתמן: הנשיא ריבלין לא יעניק חנינה לשר לשעבר, סטס מיסז'ניקוב

 סיגריה
 

(רויטרס)

 

סגן שר הבריאות הח"כ יעקב ליצמן בירך על אישור ההצעה: "הצעת החוק תשנה מהיסוד את הרגלי העישון בישראל ותביא להורדת שיעור העישון בדגש על אוכלוסיות בהן שיעור העישון גבוה במיוחד". עוד התייחס ליצמן לאיסור על סיגריות אלקטרוניות: "אנו שבעי רצון מכך שהוועדה הכלילה את הפרק המחיל על סיגריות אלקטרוניות בכלל המגבלות ואת הצעתנו לאיסור מוחלט לשיווק סיגריות אלקטרוניות עם תחולת ניקוטין העולה על 20 מ"ג למיליליטר".

האגודה למלחמה בסרטן, איגוד רופאי בריאות הציבור, החברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון של ההסתדרות הרפואית והאיגוד למקדמי ומחנכי בריאות תמכו בהצעה, ומסרו היום כי מדובר ב"צעד ענק קדימה. אנו מברכים על הכללת כל מוצרי העישון והאידוי בחוק, איסור פרסום באמצעים דיגיטליים ואיסור פרסום והצגה בנקודות המכירה". עם זאת, קואליציית הארגונים גם העבירה ביקורת בנושא: "אנו מצרים על כך שהחוק עדיין לא כולל איסור פרסום גורף ומתיר פרסום בעיתונות המודפסת, כמו כן אינו כולל עדיין אזהרות מצולמות. המלאכה לא הושלמה".