טראמפ ורוחאני, רויטרס

"תמכו בפירוק ישראל מגרעין": 15 הדרישות של איראן לארה"ב

שר החוץ האיראני פרסם רשימת דרישות לשיפור היחסים עם האמריקנים, בתגובה ל"תכנית ב'" שהציג מקבילו פומפאו, שבה הציב תנאים לנורמליזציה עם טהראן

איראן פרסמה היום (חמישי) רשימה של 15 דרישות לשיפור היחסים עם ארה"ב, כולל חזרתה להסכם הגרעין עם איראן. זאת בעקבות רשימת דרישות לאיראן שפרסמו האמריקנים לפני כחודש.

בכתבה בעיתון איראני בבעלות המדינה, שר החוץ מוחמד זריף קרא לארה"ב לחדול מלספק תחמושת ל"פולשים לתימן", בהתייחס לסעודיה, ולהפסיק להתנגד לפירוק של ישראל מנשק גרעיני.

מוחמד ג'וואד זריף, שר החוץ של איראן
 

מוחמד ג'וואד זריף, שר החוץ של איראן( רויטרס)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

הנאשם גילה: חמאס שילם להורי תינוקת כדי שיטענו שמתה מגז מדמיע

מסתמן: הנשיא ריבלין לא יעניק חנינה לשר לשעבר, סטס מיסז'ניקוב

דיווח: יפן תקפיא תרגילי היערכות לתקיפה צפון קוריאנית

"ההחלטות של ארה"ב בנוגע למדיניות החוץ מבוססות על אשליות", כתב זריף. "זה ניכר בתמיכה בפעולות הלא חוקיות והפרובוקטיביות בנוגע לירושלים, התמיכה העיוורת למעשיו האכזריים של המשטר הציוני נגד העזתים, ושיגור טילים אוויריים נגד סוריה. כל אלה הם רק חלק ממדיניות החוץ חסרת העקרונות של ארה"ב.

"רשימת הדרישות של פומפאו לאיראן היא פסגת השיגיונות של ארה"ב בגישה לאזור", המשיך זריף. "באופן אירוני, שר החוץ האמריקני הציב תנאים מוקדמים למשא ומתן והסכם עם איראן בזמן של הקהילה הבין-לאומית מטילה ספק בייתכנות או ביעילות הסכם עם ארה"ב בכל נושא".

כיצד הממשל האמריקני מצפה שיתייחסו אליו כגורם אמין לסיבוב נוסף של שיחות, לאחר שפרש באופן חד צדדי מהסכם שהושקעו בו מאות שעות של משא ומתן, ושאומץ באופן גורף כמחויבות בין-לאומית באו"ם?", שאל זריף.

כאמור, חלק ניכר מהדרישות לאמריקנים הוא התמיכה בישראל. "הממשל האמריקני צריך לחדול מהתמיכה הבלתי מסוייגת במשטר הציוני", כתב זריף. "יש לגנות את מדיניות האפרטהייד שלו, וההפרות החמורות של זכויות אדם".

שר החוץ האמריקני מייק פומפאו
 

מייק פומפאו (רויטרס )

 

לפני חודש שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, הציג את "תוכנית ב לנורמליזציה בין איראן לארה"ב. התוכנית כוללת 12 תנאים שמציב הממשל בוושינגטון למשטר בטהראן

הדרישות האמריקניות כוללות הצהרה איראנית בפני הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) בנוגע לכל ההיבטים הצבאיים של תכנית הגרעין שלה והפסקת הפעולות האלה לתמיד. כמו כן, איראן צריכה להפסיק להעשיר אורניום, לסגור את כור המים הכבדים ולהימנע מכל נסיון לבצע עיבוד של פלוטוניום, על פי הדרישות. יתרה מכך, על איראן לאפשר לפקחי האו"ם גישה לכל האתרים החשודים בכל שטח המדינה, ולהפסיק לפתח ולהפיץ טילים בליסטיים, ולשחרר את כל האזרחים האמריקנים שעצורים בשטחה.

כמו כן, ארה"ב דורשת מאיראן להפסיק תמיכה בחמאס, חיזבאללה והג'יהאד האסלאמי, להפסיק לתת מחסה למפקדי אל-קאעידה, להפסיק להתערב בעיראק, להפסיק את תמיכתה במורדים החות'ים בתימן ולהסיג את כל הכוחות שתחת פיקודה מסוריה. בנוסף לכך, על איראן להפסיק את התמיכה של משמרות המהפכה בארגוני טרור, וכן להפסיק לאיים בהשמדת ישראל, להפסיק לירות טילים על סעודיה ולחדול מאיומיה להפריע לחופש השיט בנתיבי שיט בינלאומיים.

מעט לאחר שפורסמו הדרישות האמריקנית, המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, הציג לאיחוד האירופי שבע דרישות, שבמידה ולא ימולאו - תפרוש טהראן מהסכם הגרעין.

התנאים הראשונים שהציב חמינאי לאירופה להישארות איראן בהסכם הגרעין נוגעים בתחום הצבאי: איראן תוכל להמשיך לפתח טילים ולא תידרש לדון בכך, והאיחוד לא ידרוש לדון בנוכחות איראן במדינות האזור.

התנאים הבאים שהציב המנהיג העליון של איראן להישארות מדינתו בהסכם הגרעין נוגעים בתחום הכלכלי: חמינאי דרש שהבנקים באירופה ימשיכו לעבוד עם איראן ולסחור עמה. כמו כן, דרש מהאיחוד האירופי לצאת נגד כל סנקציות אמריקניות נגד איראן, כמו גם להבטיח המשך ייצוא נפט מאיראן למדינות עולם. בנוסף דרש חמינאי מהאיחוד האירופי לקבל החלטה נגד ארה"ב, על כך שלא עמדה בהתחייבויותיה הבינלאומיות.

הדרישה השביעית שהציג חמינאי לאירופה היא הצגת ערבויות לכך שתעמוד בדרישות. הוא איים כי אם האיחוד לא יעמוד בשבעת התנאים, איראן תוכל לחדש את פעילותה הגרעינית. מוקדם יותר הערב אמר חמינאי כי איראן מעוניינת בשלום עם אירופה ולשמר את הסכם הגרעין עמה לאחר פרישת ארה"ב ממנו, "אולם הניסיון מלמד כי צרפת, גרמניה ובריטניה פועלות בהתאם לוושינגטון בסוגיות רגישות".