שינזו אבה, ראש ממשלת יפן, רויטרס

דיווח: יפן תקפיא תרגילי היערכות לתקיפה צפון קוריאנית

בכיר בממשל היפני אמר כי ההחלטה הגיעה בעקבות פסגת טראמפ-קים • נשיא ארה"ב הכריז בעצרת כי 200 גופות אמריקנים יוחזרו מהמדינה המבודדת

בכיר בממשל היפני הודיע כי מחר (שישי) תימסר הצהרה בנוגע להקפאת תרגילי ההיערכות לירי טילים מקוריאה הצפונית. זאת לאחר הפסגה ההיסטורית בין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ למנהיג קוריאה הצפונית קים ז'ונג און. כך מסרה סוכנות הידיעות היפנית "קיודו".

כזכור, בשנה שעברה שיגרה קוריאה הצפונית שני טילים שעבר מעל יפן, וביצעו את הניסוי הגרעיני השישי במספר. בינואר השנה נערך תרגיל הפינוי הראשון בטוקיו וערים וכפרים קטנים ביפן ערכו תרגילים דומים.

 דונלד טראמפ וקים ז'ונג און לוחצים ידיים
 

דונלד טראמפ וקים ז'ונג און לוחצים ידיים(רויטרס )

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

שרים בכירים: לא התקבלו בקבינט החלטות לגבי המדיניות בעזה

המבורגרים חינם לכל החיים - אם תיכנסי להיריון משחקני המונדיאל

מסתמן: הנשיא ריבלין לא יעניק חנינה לשר לשעבר, סטס מיסז'ניקוב

מסוכנות הידיעות ההיפנית נמסר כי היו מתוכננים תרגילים דומים בתשעה מחוזות השנה. גורם רשמי מאחד המחוזות אמר כי הממשל המרכזי החליט להקפיא את ביצוע התרגילים בכדי "לקחת בחשבון את המצב הבין-לאומי".

ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, מעוניין לקיים פסקה משלו עם קים, בכדי לפעול להשבת אזרחים יפנים שנשבו בידי קוריאה הצפונית בשנות ה-70 וה-80. בשנת 2002 הודתה המדינה המבודדת שחטפה 13 יפנים. יפן טוענת ש-17 נחטפו, מתוכם חמישה הוחזרו למולדתם.

בקוריאה הצפונית אומרים ששמונה מהחטופים מתו, וארבעה אחרים מעולם לא נכנסו לתחומי המדינה. אבה הפך את סוגיית השבויים לחלק מרכזי בקריירה הפוליטית שלו, והתחייב לפעול ללא לאות להחזרתם ליפן.

בתוך כך, הנשיא טראמפ אמר הלילה בעצרת כי קוריאה הצפונית הפסיקה לירות טילים מעל יפן ולבצע ניסויים גרעיניים. "הם הפסיקו הכול ו-200 הרוגים אמריקנים נשלחו חזרה לארה"ב", אמר.

 שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו
 

שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו ( רויטרס)

 

בד בבד, סוכנות הידיעות "יונהאפ" הדרום קוריאנית דיווחה כי שר החוץ מייק פומפאו יבקר בקוריאה הצפונית בסוף השבוע או בשבוע הבא בכדי להתחיל וליישם את ההסכמות עליהן הגיעו שני המנהיגים בפסגה בסינגפור. כך אמר מחוקק באופוזיציה בקוריאה הדרומית.

לפני יומיים דווח כי שבוע לאחר הפסגה ההיסטורית בסינגפור בין טראמפ לקים, החליטו ארה"ב וקוריאה הדרומית לדחות את התרגיל המשותף שתוכנן להתקיים בחודש אוגוסט. מהבית הלבן נמסר כי הסיבה לדחייה נובעת מהאמון שנותנת ארה"ב לקוריאה הצפונית לאור החתימה על מזכר ההבנות.

כזכור, בתום הפסגה ההיסטורית בשבוע שעבר, בין מנהיג קוריאה הצפונית, קים ז'ונג און, לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ, אמר הנשיא האמריקני כי יחדול מביצוע "משחקי המלחמה", כחלק מהתחממות היחסים עם המדינה המבודדת. מגזין "טיים" דיווח כי הבקשה הזו הגיעה בשיחה אחד על אחד בין טראמפ לקים. קים ביקש את ההשעיה, וטראמפ אמר באופן מידי כי הוא מסכים בלי להתייעץ עם איש. הנשיא מכחיש את הדיווח ואומר כי הוא זה שהציע את היוזמה.