מליאת הכנסת, רויטרס

הישג לאופוזיציה: איסור אפליה על רקע נטייה מינית עבר במליאה

אוחנה ובן-ארי הצביעו בניגוד לקואליציה והצעת החוק של חברי הרשימה המשותפת עברה בקריאה טרומית: "צריך להיות מובן מאליו" • יו"ר הקואליציה טען: "אפשרתי חופש הצבעה"

ניצחון סמלי לאופוזיציה: הצעת חוק הפרשנות (תיקון - הגדרת אפליה על רקע זהות מגדרית או נטייה מינית), התשע"ו–2016 עברה בקריאה טרומית בניגוד לעמדת הקואליציה. זאת לאחר שחברי הכנסת אמיר אוחנה (הליכוד) ומירב בן-ארי (כולנו) הצביעו נגד הקואליציה. כשהתברר שהצעת החוק עברה, פרצו חברי האופוזיציה שנכחו במליאה בזעקות שמחה והעניקו חיבוקים אחד לשני.

לפי התיקון שיזמו חברי הכנסת דב חנין (הרשימה המשותפת) ומיכל רוזין (מרצ) מוצע כי בכל מקום בספר החוקים ותקנות המינהל שבו יש התייחסות לאיסור אפליה, יתווסף האיסור על אפליה מנימוקים של נטייה מינית או זהות מגדרית.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

קנ(ד)ביס: הפרלמנט הקנדי אישר - השימוש במריחואנה יהיה חוקי

שעות לפני דיון: אל על וישראייר הודיעו כי הן מוותרות על מיזוג

מזג האוויר: בלי שינוי ניכר; דיווחים על מדוזות בים התיכון

חבר הכנסת חנין הגיב לתוצאות ההצבעה: "כרגע עברה במליאת הכנסת הצעת חוק שלי שאוסרת על כל צורת אפליה על רקע נטייה מינית וזהות מגדרית. הקואליציה נכנסה להיסטריה אבל נכשלה בניסיון לבטל את ההצעה. בני אדם הם שונים אבל שווים. אסור להפלות מטעמי נטייה מינית וזהות מגדרית. זה צריך להיות מובן מאליו בחברה שמכבדת בני אדם".

סיעות נוספות באופוזיציה בירכו על ההישג. חבר הכנסת נחמן שי (המחנה הציוני) כתב בטוויטר לאחר ההצבעה: "תבוסה לקואליציה. הצעת החוק להכיל אפליה גם על נטייה מינית ועל זהות מגדרית, עברה בקריאה טרומית. הממשלה תנסה להפיל בהמשך, אבל אבן ועוד אבן נופלת בחומה הזו". חבר הכנסת יואל חסון (המחנה הציוני) הוסיף: "ניצחון לאופוזיציה!! הצעת החוק 'הגדרת אפליה על רקע נטייה מינית או זהות מגדר' עברה בניגוד לעמדת הקואליציה. הגיע הזמן להילחם בכל אפליה והכנסת אמרה את דברה".

ח"כ רוזין מסרה: "ניצחון לאופוזיציה, לציבור החופשי ולקהילה הגאה בישראל. מול הניסיונות של הקואליציה להמשיך באפליה, היום הצלחנו בצעד חסר תקדים להביא צדק ולאשר את חוק הפרשנות שלמעשה בכוחו לבטל את האפליה החוקית נגד הקהילה הגאה בישראל. אנחנו ממשיכים במאבק עד ליום שבו ננצח".

דוברו של יו"ר הקואליציה ח"כ דודי אמסלם טען לאחר ההצבעה כי "יו"ר הקואלציה אפשר חופש הצבעה על הצעת החוק של דב חנין, ולכן אין מדובר בהפרת המשמעת הקואליציונית". חנין מסר בתגובה לכך: "שמח לשמוע שאחרי ההצבעה הקואליציה הודיעה על חופש הצבעה בעניין חוק איסור אפליית הלהט"ב. קורא להם להמשיך את חופש ההצבעה הזה גם בהצבעות הבאות על החוק כדי להבטיח את השלמתו המהירה".