,

הכר את המועמד – עיסאווי פריג' ממרצ: "לא נציג המגזר, נציג השמאל"

מספר 5 ברשימת מרצ מתמודד כבר בפעם הרביעית, ומקווה סוף סוף להיכנס לכנסת. "בפעם הקודמת מרצ התרסקה בגלל עופרת יצוקה, ואני חרד שזה יקרה גם הפעם", הוא אומר. עם זאת, פריג' נחוש לפעול למען דו קיום בין היהודים לערבים: "אם נגזר עלינו לחיות כאן יחד, עלינו לעשות זאת באהבה". מפלגת העבודה? "עסקנים וקולוניאליסטים"

הכירו את עיסאווי פריג'. הוא בן 49, נשוי ואב לשבעה, מתגורר בכפר קאסם, עובד כרואה חשבון ומשובץ במקום החמישי ברשימה של מרצ שתתמודד בבחירות לכנסת ה-19. זוהי הפעם הרביעית מאז שנת 2003 שבה מתמודד פריג', אך בכל אחת מהפעמים הקודמות הוא הגיע למקומות שהיו רק על סף הריאליים, ובסופו של דבר נדחק בגלל שריונים והבטחות ייצוג. הפעם הוא החליט ללכת על כל הקופה ולהתמודד ברשימה הארצית.

 

פריג' החל את דרכו הפוליטית כסטודנט לראיית חשבון באוניברסיטה העברית בירושלים. "הפעם הראשונה שבה ראיתי את ירושלים הייתה כשעברתי ללמוד בה", הוא נזכר. לדבריו, הוא מעולם לא ראה את עצמו כמי שרוצה להתבדל מהמגזר היהודי.

 

אני נמצא במקום שבו אני נמצא על בסיס אידיאולוגי של שותפות, שותפות הגורל בין העמים. אם נגזר עלינו לחיות כאן, עלינו לעשות זאת באהבה. לא נואשתי. אני מאוד מקווה שנהיה לפחות עם 7-6 מנדטים, כדי שיהיה לנו את הכוח להשפיע ולקחת חלק בקבלת ההחלטות, אבל אנחנו לא נהיה בקואליציה של ביבי וליברמן שבה תשב יחימוביץ'

"איתן כבל, שהיה יו"ר אגודת הסטודנטים, מינה אותי לאחראי על תחום זכויות הסטודנט באגודה. סטודנטים היו באים אליי והייתי מסביר להם על זכויותיהם בתחומים של מסים והחזרים כספיים. לא מעט ערבים שאלו אותי למה אני משתף פעולה עם הממסד הציוני, ולא הבנתי מה הם רוצים ממני באותו זמן. עד לתחילת האינתיפאדה השנייה התגוררתי בירושלים".

 

חלק מהסקרים מחמיאים למרצ ומנבאים לה עלייה במספר המנדטים, אבל פריג' עדיין חושש. "בפעם הקודמת מרצ התרסקה בגלל עופרת יצוקה, ואני חרד שזה מה שיקרה הפעם. ההצגה של ביבי וליברמן עם הספין האיראני או בפתרונות הלא משכנעים למלחמה בדרום לא יעבדו על המצביע הישראלי. זכותה של כל מדינה להגן על אזרחיה, אבל צריך להגן עליהם בחוכמה ולא בטיפשות", הוא אומר.

 

עבור פריג' מדובר לא רק במבחן עבור מרצ, אלא גם עבור המגזר הערבי שנוטה להשתתף בבחירות בשיעורים נמוכים מאוד. "לדעתי, המגזר מאוד רוצה להיות חלק מההוויה הישראלית, אבל המציאות הישראלית דוחה אותו לא מחבקת אותו", הוא טוען. "ברגע שיש לך נציג ערבי, הציבור הערבי יידע שיש לו נציג משלו, שיש לו כתובת ושרוצים אותו בתור שותף, וזה מקבל ביטוי חזק בקרב הציבור הערבי".

 

 

- אז למה בעצם החלטת להתמודד?

 

"אני נמצא במקום שבו אני נמצא על בסיס אידיאולוגי של שותפות, שותפות הגורל בין העמים. אם נגזר עלינו לחיות כאן יחד, עלינו לעשות זאת באהבה. לא נואשתי. אני מאוד מקווה שנהיה לפחות עם 7-6 מנדטים, שיהיה לנו את הכוח להשפיע ולקחת חלק בקבלת ההחלטות, אבל אנחנו לא נהיה בקואליציה של ביבי וליברמן שבה תשב יחימוביץ'. מדינה פלסטינית זה דבר חשוב ליהודים ולערבים. שתי המדינות טובות ליהודים ולערבים, אבל מה עם המיעוט הלאומי במדינה. איפה הוא? מה מחכה לו?"

 

- מה אתה רוצה לקדם, ומה החוק הראשון שתחוקק?

 

"אני לא יודע מה החוק הראשון שאחוקק. המשימה שלי היא לגרום לכך שהציבור הערבי יבין את חשיבות ההשתתפות בהצבעה. המשחק הוא גושי, ולא מפלגתי. השינוי יבוא רק דרך הצבעה בקלפי. אני לא נציג מגזר, אני נציג השמאל הישראלי".

 

- אתה מדבר כנציגם של הערבים במפלגות היהודיות, אבל ערבים יש גם במפלגות שמאל אחרות, כמו ראלב מג'אדלה בעבודה

 

"העבודה לא מדברת למגזר מבחינה אידיאולוגית. היא משדרת עסקנות ותפיסה קולוניאליסטית פסולה. התפישה שהערבי הוא נציג מחמד - אבד עליה הכלח. הצעירים הערבים, שברובם המכריע מאוד משכילים, מאוד ערים למציאות שהם נמצאים בה, ורוצים להיות שותפים, מסתכלים גם על התכנים. האידיאולוגיה של מרצ לגיטימית במגזר".