"בשל היחס לישראל": ארה"ב פורשת ממועצת זכויות האדם של האו"ם

שגרירת ארה"ב בגוף הבינ"ל ושר החוץ האמריקני הכריזו בהודעה לאומה האמריקנית על עזיבה. "מדובר בגוף צבוע, לאף מדינה לא היה האומץ להצטרף אלינו". רה"מ: "מודים לארה"ב"

שר החוץ האמריקני מייק פומפאו ושגרירת ארצות הברית באו"ם ניקי היילי הודיעו הלילה (רביעי) על פרישת מדינתם ממועצת זכויות האדם של האו"ם. זאת לאחר איומים חוזרים ונשנים מצד ארה"ב כי תפרוש מהגוף, אם לא ישנה את מדיניותו האנטי-ישראלית.

היילי אמרה כי למרות הפרישה, ארה"ב לא תיסוג מהתחייבויותיה בנוגע לזכויות אדם, אך קראה למועצה "ארגון צבוע, שמשרת את עצמו ושם ללעג את זכויות האדם". "יש מדינות שמסכימות איתנו מאחורי דלתיים סגורות, אך לאף אחת מהן לא היה האומץ להצטרף אלינו בפרישה", אמרה היילי. "המועצה היא אנטי ישראלית באופן כרוני".

 ניקי היילי ומייק פומפאו
 

ניקי היילי ומייק פומפאו מכריזים על הפרישה (רויטרס)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

חיל האוויר תקף שלושה יעדי חמאס בדרום הרצועה

לראשונה בישראל: אסיר החל בהליך שינוי מין בין כותלי הכלא

אלות וסכינים באמצע כביש 90: כך הותקף נהג על ידי בריונים

מיד לאחר ההכרזה, ברכה לשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו על ההחלטה. "ישראל מודה לנשיא טראמפ, למזכיר המדינה פומפאו ולשגרירה היילי על החלטתם נגד הצביעות והשקרים של מועצת 'זכויות האדם' של האו"ם", נמסר. "במשך שנים, המועצה הוכיחה שהיא גוף מוטה, עוין ואנטי-ישראלי שבוגד במשימתו להגן על זכויות אדם. במקום לעסוק במשטרים המפרים באופן סדרתי זכויות אדם, המועצה מתמקדת באובססיביות בישראל, הדמוקרטיה האמיתית היחידה במזרח התיכון. החלטת ארה"ב לפרוש מהגוף המוטה הזה מהווה אמירה חד-משמעית - עד כאן. ישראל מברכת על ההודעה האמריקנית".

הנציב העליון לזכויות האדם של האו"ם, זאיד ראאד אל-חוסיין, הביע אכזבה מההחלטה, אך הודה כי לא היה מופתע. "לאור מצבן של זכויות האדם בימים אלה, ארה"ב צריכה להגביר מעורבותה, ולא לסגת לאחור", אמר בטוויטר.
 

בשבוע שעבר דווח ברויטרס כי פעילים חברתיים ודיפלומטיים אמרו שהשיחות עם ארה"ב בנוגע לרפורמות במועצה, בה חברים 47 מדינות, כשלו. בשל כך, ההערכה הייתה שממשל טראמפ יפרוש ממנה.

פרישת וושינגטון ממועצת זכויות האדם היא נסיגה נוספת של ארה"ב מהתחייבויותיה הבינלאומיות, לאחר שפרשה מהסכם האקלים ומהסכם הגרעין עם איראן.

הפרישה מגיעה גם על רקע הביקורת הגוברת על ממשל טראמפ, על הפרדת ילדי המהגרים שחצו את הגבול בין מקסיקו לארה"ב מהוריהם. הנציב העליון של המועצה, הנסיך זייד ראאד זייד אל-חוסיין, קרא אתמול לוושינגטון לעצור את המהלכים "חסרי המצפון" הללו.

מועצת זכויות האדם של האו"ם הוקמה ב-2006. הנשיא האמריקני דאז, ג'ורג' וו. בוש, הטיל עליה חרם. לאחר מכן, תחת ברק אובמה, ארה"ב נבחרה להיות חברה במועצה וכיהנה בה שתי קדנציות. לאחר שנת הפסקה, החלה ב-2016 קדנציה שלישית כחברה במועצה.