האיראנים הגיעו בזמן הנכון: שגב רצה לנקום בישראל • פרשנות

לאחר שנשלל ממנו רישיון הרופא, שגב זעם. האיראנים ראו זאת כהזדמנות, נפגשו עמו – ונראה שהוא התנדב לתפקיד בשמחה. השר בריאיון עבר מניגריה: "לא נכנסים לי כאן לעצמות"

שירותי הביטחון מעריכים כי גונן שגב, השר לשעבר המואשם בריגול נגד ישראל לטובת איראן, פעל מתוך רצון לנקום בישראל. שגב, כך מעריכים, זעם על ישראל ששללה ממנו את רישיון הרופא לצמיתות. האיראנים זיהו את ההזדמנות, הזמינו אותו לביקור רפואי בשגרירותם באבוג'ה בירת ניגריה, והוא התנדב לתפקיד בשמחה.

אולם, גם האיראנים לא סמכו על השר לשעבר בעיניים עצומות, והם שלחו אותו לבדיקת פוליגרף, יותר מפעם אחת. שגב שימש עבורם כ"מנוף", סוכן שמייצר עבורם תשתית למגע עם ישראלים אחרים, בעדיפות לאנשי עסקים עם רקורד ביטחוני. שגב היה אמור להפגיש את האיראנים עמם, או לדווח להם מידע על אנשי העסקים: מתי הם מגיעים לאבוג'ה, כמה זמן ישהו בעיר והאם יהיו בה לבדם.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

סערת הפרדת הילדים מהוריהם: טראמפ יקיים דיון עם המחוקקים

ההתעללויות בפעוטונים: עיריות מגבירות את הפיקוח על גני הילדים

לאחר הפגישה עם נתניהו: המלך עבדאללה נפגש עם קושנר וגרינבלט

הקהילה התעשייתית-ביטחונית הישראלית בניגריה היא קטנה ומאוד לא אדוקה. בקרב אנשי העסקים שוררת עוינות, בין היתר בשל התחרות העזה ביניהם. שגב, עם זאת, הצליח להיכנס למקום אינטימי בקהילה. רבים מאנשיה מספרים כי לא היה להם קשר אדוק עם שגב, אך הוא היה הכתובת הראשונה כשהם היו צריכים רופא. כמו כן, מספרים אנשי הקהילה, שתוך כדי הטיפול הרפואי, שגב ניסה לייצר עמם קשר עמוק יותר.

 גונן שגב במרפאתו בניגריה
 

גונן שגב במרפאתו בניגריה (אתר הוטלז)

 

שנה וחצי לאחר שעבר להתגורר בניגריה, התראיין שגב לשירה פליקס בתוכנית "פנים אמיתיות". בריאיון, ממנו יתכן וניתן ללמוד על כעסו של השר לשעבר על ישראל, הוא אמר כי בחר לעבור לניגריה כי "אף אחד לא נכנס לך לתוך העצמות כאן, יש פה רוגע שלא הייתה לי בשנים האחרונות במולדתי". בתשובה לשאלה אם יתכן ויחזור לישראל, ענה שגב: "לפחות לעשור הבא או לעשרים שנה הבאות אני לא רואה את עצמי חוזר, לא מבחירה אלא מברירת מחדל".

חיים נתיב, לשעבר מגייס סוכנים בשב"כ, אמר היום בריאיון ל"חמש עם רפי רשף" כי גונן שגב הוא מסוג הסוכנים שמונעים מאגו. "הוא אדם שרוצה כבוד, שצריך לקבל מחמאות", אומר נתיב. עם זאת, הוא מציין שתוך כדי ההפעלה, מייצרים גם לסוכנים מסוגו של שגב מניע נוסף – כסף: "אני מניח שנתנו לו כסף, כדי שיתרגל לעובדה שמשלמים לו ויתמכר".

 גונן שגב
 

גונן שגב(יעקב סער, לע"מ )

 

נתיב מוסיף כי מבנה האישיות של שגב בעייתי עבור מרגל. "אתה רוצה סוכן אפור, שקט, שלא יפתיע", אומר נתיב,

"ההתנהגות של שגב בולטת מידי, לפי מה שראיתי". לדבריו, "שגב יכול היה אולי להתאים למשימות מסיומות, אבל אי אפשר להפעיל אותו זמן רב מידי - כי הוא עלול לגרום לתקלות".

בתוך כך, דובר ממשלת איראן התייחס למעצר שגב ואמר: "ישראל משתמשת בכל אמצעי כדי לצאת בהאשמות נגד איראן. אני לא מודע לפרטי המקרה ואני חושב שעדיף להתעלם". השר לשעבר הועבר הצהריים לכלא גלבוע.