התבססות איראן בסוריה: היועץ לביטחון לאומי ביקר בחשאי במוסקבה

פרסום ראשון: מאיר בן שבת ערך סבב שיחות עם עמיתו הרוסי ובכירים ביטחוניים נוספים. השיחות דנו בין השאר בהצעה הרוסית לגבש הבנות חדשות בדרום סוריה

בווידאו: בכיר אמריקני ל-CNN: ישראל עומדת מאחורי התקיפה במזרח סוריה

ההתבססות האיראנית בסוריה: היועץ לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, מאיר בן שבת, ביקר אתמול (שני) בחשאי במוסקבה ושוחח עם מקבילו הרוסי ניקולאי פטרושב ובכירים רוסים נוספים, כך נודע לחדשות עשר. השיחות התמקדו בהצעה הרוסית לגבש הבנות חדשות בדרום סוריה ובדרישה הישראלית להוצאת הכוחות האיראנים מהמדינה.

בן שבת טס למוסקבה אחרי שביום שישי התקיימה שיחת טלפון בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין על המצב בסוריה. בלשכת ראש הממשלה אישרו את קיומו של הביקור, אבל סירבו להתייחס לתוכן השיחות.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

דיווח: לאחר פגישה מתוחה - טראמפ התחייב לא לדרוש מישראל פירוז

מונדיאל 2018: בעיית הסמים של הכדורגל בקולומביה - וההתאוששות

רוכב אופנוע נהרג מפגיעת משאית באזור גדרה; כביש 3933 נחסם

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס ביום ראשון בפתח ישיבת הממשלה השבועית לנוכחות האיראנית במדינה השכנה. "אנחנו נפעל וכבר פועלים נגד ניסיונות של התבססות צבאית של איראן ושלוחותיה, גם בקרבת הגבול וגם בעומק סוריה. אנחנו נפעל נגד ההתבססות הזאת בכל מקום שהוא בסוריה", אמר ראש הממשלה.

נתניהו נואם בברלין
 

שוחח עם פוטין. נתניהו (רויטרס)

 

לאחר מכן התייחס לשיחתו עם נשיא רוסיה ואמר כי "בסוף השבוע שוחחתי עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, ועם מזכיר המדינה של ארצות הברית, מייק פומפאו. אנחנו שוחחנו בענייני האזור, אני חזרתי והבהרתי את העקרונות הבסיסים שמנחים אותנו ביחס לסוריה. קודם כל, איראן צריכה להסתלק מכל סוריה".

בתוך כך, בכיר אמריקני טען אמש כי התקיפה במזרח סוריה, שבמהלכה נהרגו על פי דיווחי המרכז הסורי לזכויות אדם 38 לוחמים של מיליציות שיעיות ושל חיזבאללה, בוצעה על ידי כוחות צה"ל. התקיפה יוחסה תחילה לכוחות הקואליציה בהובלה אמריקנית הנלחמת בארגון דאע"ש באזור הגבול בין סוריה לעיראק, אך זמן קצר לאחר מכן התקבלה תגובה רשמית של גורמים אמריקניים המכחישים את ביצועה.

המטרות שהותקפו ממוקמות בסמוך לעיר אל-בוכמאל, הצמודה לגבול בין סוריה לעיראק, ומרוחקות מאות קילומטרים מישראל. על פי הדיווח ב-CNN צה"ל סירב להתייחס לאירוע. 

כמו כן, דווח בסוכנות הידיעות רויטרס כי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עשוי להיפגש עם פוטין בחודש הבא. על פי הדיווח, טראמפ, שצפוי להגיע לפסגת נאט"ו שתיערך בבריסל, בירת בלגיה, ב-11-12 ביולי, ינצל את שהותו באירופה כדי להיפגש עם פוטין, כשהיעד הנבחר יהיה ככל הנראה וינה, בירת אוסטריה.

נשיא ארה"ב טראמפ
 

ייפגש עם פוטין במהלך הקיץ? טראמפ (רויטרס)

 

ביום רביעי שעבר, נשיא סוריה, בשאר אסד, טען בריאיון לתחנת הטלוויזיה האיראנית בערבית "אל-עאלם" כי בניגוד למה שמקובל לחשוב - לאיראן אין נוכחות צבאית במדינתו. "אין יחידות איראניות בסוריה ואין בסיסים איראניים בסוריה", אמר הנשיא הסורי והוסיף: "עם זאת, לא נהסס להקים כאלה במידת הצורך. יש יועצים והפרשנות למילה 'יועץ' רחבה. יועצים כאלה נמצאים בסוריה בזכות היחסים הקודמים שלנו לפני המלחמה בסוריה. איראן לחמה למען העם הסורי כדי להגן עליו".

עוד הוסיף אסד: "היחסים עם איראן הם אסטרטגיים. אין להם קשר לדרום או לצפון. הם עוסקים בעתיד. היחסים איתם לא נתונים למחירים בבזאר העולמי. כאשר תהיה החלטה על עתידה של איראן בסוריה אנחנו נודיע קודם לה ולא לשום גורם אחר".