גונן שגב עם יצחק רבין, יעקב סער, לע"מ

פרשת גונן שגב: "הוא גאון עם שיגעון - שקרן שאין לו גבולות"

פיני בדש, שכיהן לצד השר לשעבר בסיעת "צומת" בכנסת, סיפר כי "ממש לא" היה מופתע מחשיפת פרשת הריגול. "לא הייתי נותן קרדיט גדול לאיראנים - אני בטוח שהוא פנה אליהם"

פיני בדש, ראש מועצת עומר וח"כ לשעבר ב"צומת", שכיהן לצדו של השר לשעבר גונן שגב בכנסת, התייחס היום (שלישי) בתוכנית "בוקר אור" לחשיפת הפרשה החמורה, במסגרתה נאשם שגב בריגול למען איראן. בדש סיפר כי כי "ממש לא" היה מופתע. לדבריו, "בכלל לא הופתעתי. כשאמרו לי את זה, אמרתי, 'הכול יכול להיות עליו'".

"תמיד הגדרתי אותו בתור גאון עם שיגעון", סיפר בדש. "ישבתי לידו כמה שנים בכנסת, הוא היה סוג של מגלומן עם סוג של פרנואיד". הוא התייחס גם לעברו הפוליטי של שגב, והסביר כי "הוא היה האיש הימני ביותר בסיעה שלנו, וברגע האמת פרש, עבר לצד השמאל. עם הקול שלו, בקול אחד עם הערבים, עבר הסכם אוסלו – תמורת מה? תמורת להיות שר, תמורת כבוד וכסף".

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

דיווח: טראמפ ופוטין עשויים להיפגש בוינה בחודש הבא

בעקבות הפרסום בחדשות עשר: חולדאי ביטל אירוע עם הפרדה מגדרית

אנטשימיות בחופשה: ישראלים מתלוננים על גזענות באוקראינה

עמיתו לסיעה לשעבר סיפר כי שגב, שריצה עונש מאסר בגין סחר בסמים, "ביקש להיפגש איתי אחרי שיצא מהכלא, אבל אני סירבתי. הוא הופיע אצלי במשרד והציע למכור סולר, ואמרתי לו שאני לא מוכן לעשות איתו עסקים. מאז לא ראיתי אותו". לדבריו, "אין לו גבולות, הוא די שקרן, די נהנתן, די רודף בצע ולכן הוא הגיע לאן שהוא הגיע, ולדעתי הוא הגיע היום לתחתית של התחתית של המיץ של הזבל - והוא צריך להישאר שם".

"אם אתה רואה את הרקע שלו, הוא בחור שנראה טוב, אוהב לבלות, אוהב לחיות טוב", הוסיף בדש, בהתייחסות לפרשה הנוכחית. "יש לו את הכעס על המדינה שהוא ישב בכלא ושללו את רישיון הרפואה שלו. אם הוא יכול גם לדפוק את המדינה וגם לקבל כסף, בשבילו זה ווין-ווין. לא הייתי נותן קרדיט גדול לאיראנים, כי אני בטוח שהוא פנה לאיראנים ולא הם פנו אליו תמורת כסף". 

בדש עוד אמר כי הוא "מרחם על שני הבנים שלו שצריכים לעבור את הסיפור עוד פעם. אני מקווה שהם יתחסנו עם השנים". הוא סיכם: "אני מקווה שהןא יישב עד סוף ימיו בכלא, שלא יפתיע אותנו עוד פעם". 

בתוך כך, דובר ממשלת איראן התייחס למעצר שגב ואמר: "ישראל משתמשת בכל אמצעי כדי לצאת בהאשמות נגד איראן. אני לא מודע לפרטי המקרה ואני חושב שעדיף להתעלם". השר לשעבר הועבר הצהריים לכלא גלבוע.

 גונן שגב במרפאתו בניגריה
 

גונן שגב במרפאתו בניגריה (אתר הוטלז)

 

שגב נולד בקרית מוצקין ב-1956. לאחר שירות קבע החל ללמוד רפואה ובסוף שנות ה-80 קיבל תואר דוקטור מאוניברסיטת בן גוריון. בבחירות 1992, נבחר לכנסת כח"כ אלמוני יחסית במפלגת "צומת" של רפאל איתן. בתשדיר הבחירות של המפלגה שגב מתואר כ"נציג ההתיישבות העובדת, רופא, יזם, יצואן וקצין ביחידה מובחרת".

בשל חילוקי דעות קשים עם רפול, התפצל שגב מ"צומת" והקים סיעה חדשה בשם "ייעוד", שחברה ב-1995 לקואליציית רבין והעניקה לה יציבות. שגב כיהן כשר האנרגיה והתשתית מ-1994 עד 1996 מטעם מפלגת "יעוד" שהתפצלה מ"צומת". בתום כהונתו, הסתבך בפלילים בשתי פרשות. באחת הורשע בהונאה בכרטיסי אשראי בנסיבות מחמירות. בשנייה, הורשע בניסיון להברחת סמים ובזיוף דרכון דיפלומטי, ונגזרו עליו חמש שנות מאסר. 

שגב בחקירתו: הייתי בקשר עם האיראנים - כדי לעזור לישראל

בחקירתו בשב"כ, שגב הודה כי היה בקשר עם האיראנים, אך טען שעשה זאת בכדי לעזור לישראל. עוד טען שגב כי לא היה לו שום מניע כספי או אידאולוגי בפנייתו לאיראנים. כמו כן, הוסיף כי לא היה לו מידע סודי להעביר לטהראן. לטענתו, אילו היה לו מידע כזה – לא היו שמים אותו באגף פלילי רגיל בכלא, שם ריצה עונש מאסר בגין עבירות של ניסיון הברחת סמים וזיוף דרכון. 

שגב נמצא כרגע במתקן של שב"כ והוא צפוי לעבור בימים הקרובים לידי השב"ס. לאחר מעצרו, במשך תשעה ימים נמנעה משגב פגישה עם עורכי דינו. לאחר אותם תשעת ימים הובא לבית משפט השלום בירושלים בפני שופטת. בפעם האחרונה הוא הובא לדיון בבית משפט מחוזי ירושלים, שם הוגשה בקשה במקביל לכתב האישום לעצור אותו עד תום ההליכים. שגב עצור כרגע עד תשעה ביולי אז יובא שוב לדיון. 

שגב, שבשנים האחרונות התגורר בניגריה, הגיע לגיניאה המשוונית במהלך חודש מאי 2018. שגב הועבר לישראל על פי בקשת משטרת ישראל, לאחר שגינאה המשוונית סירבה להתיר את כניסתו לשטחה על רקע עברו הפלילי. השר לשעבר נעצר לחקירת השב"כ והמשטרה מיד עם הגעתו לישראל, לאחר שנאסף מידע שהצביע על חשד כי שגב מקיים קשרים עם גורמי המודיעין האיראני ומסייע להם בפעילותם נגד מדינת ישראל. 

יצחק רבין לוחץ ידו של  גונן שגב
 

יצחק רבין לוחץ ידו של גונן שגב (יעקב סער, לע"מ)

 

לפי הודעת שב"כ, בחקירה בשב"כ ובמשטרה התברר כי שגב גויס ופעל כסוכן מטעם המודיעין האיראני. החקירה העלתה כי בשנת 2012 נוצר קשר בין שגב לבין גורמים מהשגרירות האיראנית בניגריה, ובהמשך אף הגיע פעמיים למפגשים באיראן עם מפעיליו, תוך שזהותם כאנשי מודיעין הייתה ברורה לו.

עורכי הדין אלי זהר ומשה מזור ממשרד גולדפרב זליגמן, באי כוחו של שגב, מסרו בתגובה: "אנו מלווים את מר שגב החל ממועד הגעתו ארצה לפני כחודש ימים. לאחרונה הוגש כתב אישום. פרטיו ברובם חסויים לבקשת המדינה. כבר בשלב ראשוני זה ניתן לומר, כי הפרסום שהותר משווה לדברים חומרה יתרה, על אף שמתוך כתב האישום, שפרטיו המלאים נותרו כאמור חסויים, מצטיירת תמונה שונה".