היועמ"ש, אביחי מנדלבליט, הכנס השנתי של לשכת עורכי הדין

היועמ"ש: "אם עפיפון משמש ללחימה - הוא הופך למטרה צבאית"

מנדלבליט סירב לומר אם מותר לפגוע במשגרי העפיפונים, אך אמר כי "בעת עימות ניתן להרוג חייל של האויב". המשנה ניזרי אמר כי יתנגד לפסקת ההתגברות אם יוחלט על רוב של 61

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט התייחס אמש (שני) "לטרור העפיפונים" באירוע "משפטנים על הבר" בירושלים: "עפיפון הוא אמנם דבר תמים ונחמד, אך אם הוא משמש ללחימה הוא הופך למטרה צבאית לגיטימית וצריך לעשות את האיזון בעניינו". עם זאת, סירב להתייחס אם מותר לפגוע במשגרי העפיפונים, זאת בעקבות הירי בימים האחרונים של מטוסי חיל האוויר בסמוך לחוליות תוך מטרה לפגוע בתשתיות, אך לא בפעילים עצמם.

מנדלבליט התייחס גם לעימותים בגדר רצועת עזה בחודשיים וחצי האחרונים, ואמר: "יש מציאות של עימות מזוין מתמשך בינינו לבין חמאס. מותר להרוג חייל של האויב וזו הפרדיגמה הבסיסית מול חמאס, אך יש במציאות זו גם אלמנטים אחרים". עוד הוסיף כי "אמנם מותר להרוג, אך צריך לעשות זאת רק אם אי אפשר לעצור אותם קודם בדרך אחרת. המציאות שלנגד עינינו היא מורכבת ומאתגרת. חמאס שולח אנשים לגדר ובתוכם יש מחבלים עם נשק שרוצים להרוג. אלה לוחמים לכל דבר ועניין וחלים עליהם דיני הלחימה, כלומר להרוג אותם". לגבי המפגינים האחרים אמר מנדלבליט כי "צריך לפעול לפי נוהל פתיחה באש".

עוד כתבות בחדשות עשר >>

אנטשימיות בחופשה: ישראלים מתלוננים על גזענות באוקראינה

בכיר אמריקני ל-CNN: ישראל עומדת מאחורי התקיפה במזרח סוריה

לראשונה מזה שנים: נתניהו נפגש בפומבי עם מלך ירדן עבדאללה

שריפה בקיבוץ רעים
 

שריפה בקיבוץ רעים בעקבות עפיפון תבערה (סיימון קינג)

 

רז ניזרי, המשנה ליועמ"ש, שנכח אף הוא באירוע התייחס לפרסום כי שר החינוך ויו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, רוצה לקדם חקיקה של פסקת ההתגברות רק בנושא גירוש מבקשי המקלט כדי להאיץ את התהליך. "אם הכנסת תחוקק את חוק פסקת ההתגברות במסגרת חוק יסוד החקיקה ברוב של 61 ח"כים בלבד – נביע את התנגדותנו", אמר ניזרי.

"רוב של 61 חברי כנסת לחקיקה מסוג זה איננו ראוי. פסקת ההתגברות לנושא ספציפי בלבד הוא חור שחור והדבר לא צריך להיעשות בצורה הזו – זהו מקל הליכה שבור", אמר ניזרי. עוד הוסיף כי "ניתן להוביל את המהלך מבחינה חוקתית אם יתייחס לרוב גדול". בהמשך התייחס באופן כללי לקרב נגד בג"ץ, ואמר: "בין רשויות השלטון השונות יש מערכת יחסים צולעת. יש צד במפה הפוליטית שמנסה להפוך את בג"ץ לאויב העם עם אמירות מסוכנות. מצד שני, חשוב להבין שלא כל דבר מסמל את קץ הדמקורטיה".

 בחודש שעבר אמר בנט במהלך ביקור בדרום תל אביב כי "מי שחשב שהמאבק בנושא פסקת ההתגברות נגמר – שיחשוב שוב. לא נוותר עד שהבעיה תיפתר". עוד הוסיף בנט כי "מדובר באחד המהלכים המשמעותיים שיחזק את המשילות ויעצים את אמון הציבור בבית המשפט שהולך ונשחק". בנט הוסיף באותו ביקור כי "לפני מספר שבועות ראש הממשלה אמר שהוא ייקח על עצמו את הטיפול בפסקת ההתגברות. זזנו הצידה, נתנו את הזמן, אבל בינתיים הדברים לא מתקדמים".