תקיפת סוללה סורית. ארכיון, דובר צה"ל

בכיר אמריקני ל-CNN: ישראל עומדת מאחורי התקיפה במזרח סוריה

התקיפה יוחסה תחילה לכוחות הקואליציה הנלחמת בארגון דאע"ש באזור, אך גורמים בוושינגטון הכחישו כל קשר לאירוע. המרכז הסורי לזכויות אדם: 38 נהרגו

בכיר אמריקני אמר הערב (שני) כי התקיפה שבוצעה במהלך הלילה במזרח סוריה, ובמהלכה נהרגו על פי דיווחי המרכז הסורי לזכויות אדם 38 לוחמים של מיליציות שיעיות ושל חיזבאללה, בוצעה על ידי כוחות צה"ל.

התקיפה יוחסה תחילה לכוחות הקואליציה בהובלה אמריקנית הנלחמת בארגון דאע"ש באזור הגבול בין סוריה לעיראק, אך זמן קצר לאחר מכן התקבלה תגובה רשמית של גורמים אמריקניים המכחישים את ביצועה. המטרות שהותקפו ממוקמות בסמוך לעיר אל-בוכמאל, הצמודה לגבול בין סוריה לעיראק, ומרוחקות מאות קילומטרים מישראל. על פי הדיווח ב-CNN צה"ל סירב להתייחס לאירוע. 

 צילום מדמשק בזמן תקיפת ארה"ב בחודש אפריל האחרון
 

צילום מדמשק בזמן תקיפת ארה"ב בחודש אפריל האחרון (חדשות עשר )

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

לראשונה מזה שנים: נתניהו נפגש בפומבי עם מלך ירדן עבדאללה

איגוד השידור האירופי ידרוש מהממשלה: הכנות לאירוויזיון בשבת

לקח מקל חד ותקע בצווארה: עשרה חודשי מאסר לאדם שהרג צבת ים

הדיווחים מגיעים על רקע דבריו של בנימין נתניהו, שהתייחס אתמול בפתח ישיבת הממשלה השבועית לנוכחות האיראנית במדינה השכנה. "אנחנו נפעל וכבר פועלים נגד ניסיונות של התבססות צבאית של איראן ושלוחותיה, גם בקרבת הגבול וגם בעומק סוריה. אנחנו נפעל נגד ההתבססות הזאת בכל מקום שהוא בסוריה", אמר ראש הממשלה, והוסיף: "בסוף השבוע שוחחתי עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, ועם מזכיר המדינה של ארצות הברית, מייק פומפאו. אנחנו שוחחנו בענייני האזור, אני חזרתי והבהרתי את העקרונות הבסיסים שמנחים אותנו ביחס לסוריה. קודם כל, איראן צריכה להסתלק מכל סוריה".

ביום רביעי שעבר, נשיא סוריה, בשאר אסד, טען בריאיון לתחנת הטלוויזיה האיראנית בערבית "אל-עאלם" כי בניגוד למה שמקובל לחשוב - לאיראן אין נוכחות צבאית במדינתו. אין יחידות איראניות בסוריה ואין בסיסים איראניים בסוריה", אמר הנשיא הסורי והוסיף: "עם זאת, לא נהסס להקים כאלה במידת הצורך. יש יועצים והפרשנות למילה 'יועץ' רחבה. יועצים כאלה נמצאים בסוריה בזכות היחסים הקודמים שלנו לפני המלחמה בסוריה. איראן לחמה למען העם הסורי כדי להגן עליו".

עוד הוסיף אסד: "היחסים עם איראן הם אסטרטגיים. אין להם קשר לדרום או לצפון. הם עוסקים בעתיד. היחסים איתם לא נתונים למחירים בבזאר העולמי. כאשר תהיה החלטה על עתידה של איראן בסוריה אנחנו נודיע קודם לה ולא לשום גורם אחר".