גונן שגב לפני מעצרו בניגריה, חדשות עשר

בזמן שדיבר עם האיראנים: לשגב היו קשרים עם דיפלומטים ישראלים

השר לשעבר שימש "רופא אמון" של שגרירות ישראל בניגריה • בחקירתו טען: האיראנים פנו אליי להתייעצות רפואית • תיעוד: שגב בבית כנסת בניגריה - ימים לפני מעצרו

לשר לשעבר גונן שגב, שהיום (שני) הותר לפרסום כי הוא מואשם בריגול נגד מדינת ישראל לטובת איראן, הייתה נגישות לגורמים ישראלים רשמיים - בזמן ששוחח עם האיראנים. שגב היה "רופא האמון" של שגרירות ישראל בבירת ניגריה אבוג'ה.

רופא אמון הוא האדם שאליו פונים הדיפלומטים והגורמים הישראלים הרשמיים במדינה זרה לקבלת טיפול רפואי. במסגרת תפקיד זה, שגב טיפל בגורמים ישראלים, כשבאחד המקרים, אף הציל את חייו של אחד ממאבטחי השגרירות, וקיבל בשל כך מכתב הוקרה מבכיר משרד החוץ.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

נפתח משפטו של משה איבגי: השחקן כופר בכל ההאשמות נגדו

לראשונה מזה שנים: נתניהו נפגש בפומבי עם מלך ירדן עבדאללה

חתן פרס ישראל לספרות, נתן שחם, הלך לעולמו

אחת השאלות המרכזיות שעדיין לא נענו, היא האם שגב פנה מיוזמתו לשגרירות האיראנית, או גויס על ידם. בחקירתו בשב"כ, טען השר לשעבר כי האיראנים פנו אליו כרופא, וביקשו שיעניק להם את אותו שירות רפואי אותו נתן לשגרירות הישראלית. עם זאם, פקיד ישראלי בכיר אמר לחדשות עשר כי לשב"כ יש מידע שאינו תואם את הגרסה הזו של שגב.

נוסף לטיפול הרפואי שהעניק לאנשי השגרירות הישראלית, פתח שגב באבוג'ה גם קליניקה לטיפול בחולים, שנקראהStepin" Clinic", ממנה, לכאורה, ניהל את קשריו עם האיראנים.

בתיעוד שהגיע לידי חדשות עשר, נראה שגב, ימים לפני מעצרו, בבית הכנסת היהודי בניגריה. בסרטון הוא נראה במצב רוח מרומם, עדיין לא יודע שהוא עומד להיעצר ע"י השב"כ. 

עו"ד ירון לונדון, לשעבר ראש המפלג הביטחוני בלהב 433, התייחס לשיטה בה לכאורה הופעל שגב ע"י האיראנים. "זו תמיד אותה שיטה - בהתחלה יוצרים קשר ולכאורה מעבירים דברים שהם נראים כזוטות, בהמשך הם יגרמו לך להגיע למקומות של ריגול".

בתוך כך, אלכס גולדפרב, שפרש עם שגב מ"צומת" והקים עמו את "ייעוד", אמר הערב לחדשות עשר בהתייחס לאישומים החמורים נגד חבר מפלגתו: "אני לא מאמין ואין לי בכלל חשק להכניס ציפורן לתוף הפרשה הזו. אם זה נכון אז אני מזועזע וכבר לא יודע למי אפשר להאמין, למרות שאף פעם לא האמנתי בו".

עורכי דינו של שגב, אלי זוהר ומשה מזור, מסרו בתגובה: "אנחנו מלווים את שגב החל ממועד הגעתו ארצה. פרטי כתב האישום חסויים לבקשת המדינה. הפרסום שהותר משווה לדברים חומרה יתרה. מכתב האישום מצטיירת תמונה שונה".

 גונן שגב לפני מעצרו בניגריה
 

גונן שגב לפני מעצרו בניגריה (חדשות עשר)

 

כאמור, שגב הודה בחקירתו בשב"כ כי היה בקשר עם האיראנים, אך טען שעשה זאת בכדי לעזור לישראל. עוד טען כי לא היה לו שום מניע כספי או אידאולוגי בפנייתו לאיראנים. כמו כן, הוסיף כי לא היה לו מידע סודי להעביר לטהראן. לטענתו, אילו היה לו מידע כזה – לא היו שמים אותו באגף פלילי רגיל בכלא, שם ריצה עונש מאסר בגין עבירות של ניסיון הברחת סמים וזיוף דרכון.

היום הותר לפרסום כי שגב נעצר בחודש שעבר בחשד לביצוע עבירות של סיוע לאויב במלחמה ובריגול נגד מדינת ישראל. בתום חקירתו, הגישה פרקליטות מחוז ירושלים כתב אישום נגדו לבית המשפט המחוזי בעיר, בגין עבירות אלו וכן בגין ריבוי עבירות של מסירת ידיעה לאויב. כתב האישום אושר בידי היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה. 

שגב נמצא כרגע במתקן של שב"כ והוא צפוי לעבור בימים הקרובים לידי השב"ס. לאחר מעצרו, במשך תשעה ימים נמנעה משגב פגישה עם עורכי דינו. לאחר אותם תשעת ימים הובא לבית משפט השלום בירושלים בפני שופטת. בפעם האחרונה הוא הובא לדיון בבית משפט מחוזי ירושלים, שם הוגשה בקשה במקביל לכתב האישום לעצור אותו עד תום ההליכים. שגב עצור כרגע עד תשעה ביולי אז יובא שוב לדיון. ככל הנראה פרקליטיו יסכימו למעצר עד החלטה אם לעצור אותו עד תום ההליכים. גורמים בשב"כ מסרו לחדשות עשר כי תחום סיכול הריגול משתדרג בשל ריבוי הנסיונות של האיראנים לאיסוף מידע גם "קלאסי" וגם בתחום הסייבר. עוד נמסר: "מדובר בדמות בכירה. נבחן באיזו מידה גרם גונן שגב נזק בטחוני למדינת ישראל".

גונן שגב
 

גונן שגב (חדשות עשר )

 

שגב, שבשנים האחרונות התגורר בניגריה, הגיע לגיניאה המשוונית במהלך חודש מאי 2018. שגב הועבר לישראל על פי בקשת משטרת ישראל, לאחר שגינאה המשוונית סירבה להתיר את כניסתו לשטחה על רקע עברו הפלילי. השר לשעבר נעצר לחקירת השב"כ והמשטרה מיד עם הגעתו לישראל, לאחר שנאסף מידע שהצביע על חשד כי שגב מקיים קשרים עם גורמי המודיעין האיראני ומסייע להם בפעילותם נגד מדינת ישראל. 

לפי הודעת שב"כ, בחקירה בשב"כ ובמשטרה התברר כי שגב גויס ופעל כסוכן מטעם המודיעין האיראני. החקירה העלתה כי בשנת 2012 נוצר קשר בין שגב לבין גורמים מהשגרירות האיראנית בניגריה, ובהמשך אף הגיע פעמיים למפגשים באיראן עם מפעיליו, תוך שזהותם כאנשי מודיעין הייתה ברורה לו.

עוד העלתה החקירה כי שגב נפגש עם מפעיליו האיראניים ברחבי העולם, בבתי מלון ובדירות אשר להערכתו משמשות לפעילות חשאית איראנית. שגב אף קיבל מערכת תקשורת חשאית להצפנת המסרים בינו לבין מפעיליו. עוד התברר בחקירה, כי שגב העביר למפעיליו מידע הקשור למשק האנרגיה, לאתרים ביטחוניים בישראל, למבנים ולבעלי תפקידים בגופים מדיניים וביטחוניים, ועוד.

 גונן שגב
 

גונן שגב(חדשות עשר )

 

בשב"כ טוענים כי כדי לעמוד במשימות שקיבל ממפעיליו האיראניים קיים שגב קשרים עם אזרחים ישראליים הקשורים לתחום האבטחה, ביטחון ויחסי החוץ של ישראל. שגב פעל כדי לקשר חלק מהאזרחים הישראלים לגורמי המודיעין האיראני, תוך שהוא מנסה לשטות בהם ולהציג את הגורמים האיראניים כגורמים עסקיים תמימים.

עורכי הדין אלי זהר ומשה מזור ממשרד גולדפרב זליגמן, באי כוחו של שגב, מסרו בתגובה: "אנו מלווים את מר שגב החל ממועד הגעתו ארצה לפני כחודש ימים. לאחרונה הוגש כתב אישום. פרטיו ברובם חסויים לבקשת המדינה. כבר בשלב ראשוני זה ניתן לומר, כי הפרסום שהותר משווה לדברים חומרה יתרה, על אף שמתוך כתב האישום, שפרטיו המלאים נותרו כאמור חסויים, מצטיירת תמונה שונה".

שגב כיהן כשר האנרגיה והתשתית מ-1994 עד 1996 מטעם מפלגת "יעוד" שהתפצלה מ"צומת". בתום כהונתו, הסתבך בפלילים בשתי פרשות. באחת הורשע בהונאה בכרטיסי אשראי בנסיבות מחמירות. בשנייה, הורשע בניסיון להברחת סמים ובזיוף דרכון דיפלומטי, ונגזרו עליו חמש שנות מאסר.