פעוטה בוכה בעת שאימה עוברת חיפוש גופני, חדשות עשר

טראמפ על סערת הפרדת המהגרים: "ארה"ב לא תהיה מחנה פליטים"

תמונתה של ילדה קטנה העומדת ובוכה בעת שאימה עוברת חיפוש גופני גורמת להגברת הלחץ על הממשל. הנשיא תקף בתגובה: "תתחילו לחשוב על מי שחייו נהרסו בידי פשעי המהגרים"

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מגיב היום (שני) בתקיפות לביקורת העזה שספג בימים האחרונים בעקבות פרסום מדיניות הטיפול במהגרים בארצות הברית. הנשיא נאם בכנס חלל, ואמר: "ארצות הברית לא תהפוך למחנה פליטים. מדינה ללא גבולות היא לא מדינה", בהמשך דבריו תקף את יריביו הפוליטיים ואמר: "ההגירה היא כישלון של הדמוקרטים - המצב נורא, ונפתור אותו רק אם הם יתייצבו לשולחן המשא ומתן". לפני כן צייץ הנשיא בטוויטר: "תגידו לדמוקרטים שיתחילו לחשוב על האנשים שחייהם נהרסו בידי הפשעים שמקורם בהגירה הבלתי חוקית".

 מספר תמונות נדירות שמתארות באופן מדאיג ביותר את הפרדת משפחות המהגרים בארצות הברית, גורמות לסערה ברחבי העולם. שלא כקודמיו, ממשל טראמפ אוכף בדקדקנות את החוק היבש, ביחס למי שנכנסים לארה״ב בלא אשרה, מתייחס לכך כעבירה פלילית, מה שמחייב הפרדת הורים מילדיהם הקטינים, גם אם מדובר ב"מבקשי מקלט". מלאניה טראמפ, וגם הגברת הראשונה לשעבר, לורה בוש, יצאו נגד המדיניות, והלחץ על טראמפ גבר כאשר נציב זכויות האדם באו"ם הגדיר את החלטתו כ"לא מוסרית".

לאחר הביקור הראשון של כלי התקשורת במתקן הכליאה האמריקני, רשת NBC דיווחה כי "ממיינים שם את האנשים בהתאם לגילם, למגדרם ולמצבם המשפחתי. כשנכנסנו למקום שהו בו יותר מ-1,100 איש, וביניהם כ-200 ילדים ללא השגחת מבוגר". רשת CBS דיווחה כי משמר הגבול האמריקני הביע את חוסר שביעות רצונו מהשימוש של התקשורת במילה כלובים. בהודעת משמר הגבול נאמר: "זה לא בלתי מדויק שהאנשים נמצאים בכלובים, אך איננו מתייחסים אליהם כמו לבעלי חיים".

 נשיא ארה"ב דונלד טראמפ
 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מדבר במהלך מסיבת עיתונאים לאחר פגישתו עם מנהיג צפון קוריאה (רויטרס )

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

אישום השר לשעבר שגב בריגול הוא חציית קו אדום בלתי צפויה

חתן פרס ישראל לספרות, נתן שחם, הלך לעולמו

אישום: השר לשעבר גונן שגב גויס ופעל כסוכן מטעם איראן

תמונה שצולמה בעת מעצר מסתננים בגבול מקסיקו, ובה נראית פעוטה בוכה בעת שאימה עוברת חיפוש גופני בידי שוטרי משמר הגבול האמריקני, מכה גלים ברחבי העולם. הצלם, ג'ון מור, סיפר: "הם ערכו חיפוש גופני על אנשים בשעה שהעלו אותם על מכוניות מסחריות כדי לקחת אותם למרכז הטיפול והתהליכים, שבו עלולים להפריד בין הורים לבין ילדיהם", והוסיף: "אחת האחרונות שעלו על הרכב החזיקה בידיה את ילדתה, והיא צוותה להניח אותה על הארץ באופן מיידי כדי לעבור חיפוש גופני".

 פעוטה בוכה בעת שאימה עוברת חיפוש גופני
 

פעוטה בוכה בעת שאימה עוברת חיפוש גופני (חדשות עשר )

 

כאמור, אמש נמסרה תגובה רשמית מטעמה של מלאניה טראמפ, בה צוין כי היא "שונאת לראות ילדם מופרדים ממשפחותיהם", ולאחר מכן גם הגברת הראשונה לשעבר, לורה בוש, יצאה נגד מדיניות ההגירה של ממשל טראמפ. במאמר דעה שפורסם בוושינגטון פוסט, היא מכנה את המדיניות אכזרית, בלתי מוסרית, ומשווה אותה לכליאתם של אמריקנים ממוצע יפני במלחמת העולם השנייה. "נשבר לי הלב לראות ילדים שמופרדים מההורים שלהם", נכתב במאמר.

מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, התבטא היום בנושא ואמר: "אסור שתיגרם טראומה לילדים על ידי הפרדתם מהוריהם". גם נציב זכויות האדם באו"ם הגדיר את החלטת טראמפ כלא מוסרית, וייתכן כי כבר בשעות הקרובות נראה שינוי במדיניות עכב הלחץ הכבד שמופעל על הנשיא באמצעי התקשורת. מאידך, ייתכן שטראמפ יתמיד במדיניות שלו, מתוך אותה תפיסה שהנחתה אותו עד עתה, לפיה רק כך הוא יצליח לשכנע את הדמוקרטים להסכים להקצאת תקציב לבניית חומה בגבול הדרומי. אם לשפוט לפי ההתבטאויות האחרונות של טראמפ, נראה כי הוא דבק במדיניותו ומתכוון להשתמש בה ככלי מיקוח מול המפלגה היריבה.