מונדיאל 2018: בעיית הסמים של הכדורגל בקולומביה - וההתאוששות

אחרי הרצח של אסקובר ב-1994, ענף הכדורגל במדינה הדרום אמריקנית עבר תהליך כואב, אבל חשוב. וגם: מוכר הרכבים שינסה להצעיד את פולין לרבע הגמר • בית ח', תמונת מצב

מאז הרצח של הכדורגלן אנדרס אסקובר ב-1994, הכדורגל הקולומביני החל בתהליך ארוך שכולל התנתקות מקרטלי הסמים, שהוביל למשבר בענף. הדור הנוכחי יכול להוביל רשמית ליציאה מהמשבר. בפולין, המאמן רוצה לסגור מעגל אחרי שבתור שחקן חווה אכזבה במונדיאל 1978, ביפן חושבים בעיקר על הווה ובסנגל מקווים להפוך לנבחרת האפריקאית הראשונה שמגיעה לחצי הגמר.

לשחזר את 1974
 

החוויה הראשונה של אדם נוואלקה בגביע העולמי לא הייתה טובה. בגביע העולמי של 1978 הוא היה חלק מהסגל של מי שנחשבת לנבחרת הטובה ביותר בהיסטוריה של פולין, אבל בניגוד לציפיות, הנבחרת הודחה כבר בסיבוב השני ולא הצליחה לשחזר את המקום השלישי שהושג ב-1974. לצערו, בנבחרת שסיימה במקום השלישי ב-1982 הוא כבר לא יכול היה לשחק בגלל פציעות.

 

40 שנים לאחר האכזבה ההיא, נוואלקה, הפעם על הקווים, הוא זה שהוביל את הפולנים למונדיאל ברוסיה, הראשון שלה מאז 2006. הדרך של נוואלקה לגביע העולמי הנוכחי לא הייתה פשוטה. הקשר לשעבר, יליד קרקוב, נאלץ לפרוש מוקדם מהמצופה ועבד בעבודות משתנות כגון מכירת מכוניות וכריתת עצים, לפני שהחל לאמן כדורגל.

אחרי שעבד בוויסלה קרקוב ואפילו הגיע לליגה הפולנית השלישית, קיבל הזדמנות לאמן את הנבחרת ולא איכזב. ההשפעה של נוואלקה הייתה מיידית. הוא הוביל את הנבחרת לרבע גמר היורו ב-2016, שם הודחה בפנדלים על ידי אלופת אירופה פורטוגל. ביחד עם החלוץ רוברט לבנדובסקי וסגל שחקנים שמשחק בקבוצות שונות ברחבי אירופה, היכולת של הנבחרת רק הלכה והשתפרה. דבר שגורם להאמין שהטורניר הנוכחי יכול להיות אפילו טוב יותר מהיורו האחרון.

לא משנה מה יקרה בסופו של דבר ברוסיה, הנבחרת הפולנית הנוכחית תיזכר בוודאות כטובה ביותר בדור הנוכחי. למרות זאת, רק במקרה שבו תשחזר את ההישג של 1974 ו-1982, היא תיכנס לדפי ההיסטוריה. 

(ראיין הוברד – עיתונאי) 

תהליך ההתפכחות של הכדורגל הקולומביאני 


לפני ארבע שנים קולומביה התכוננה לגביע העולמי הראשון שלה מזה 16 שנים בזמן שרדאמל פלקאו ניסה להתאושש מקרע ברצועה הצולבת. הפציעה השביתה אותו לשישה חודשים ושבוע לפני הטורניר הוא הודה כי לא יוכל לשחק. לעצב שלו נוספה קנאה כאשר נאלץ לצפות מהצד בחבריו מגיעים עד לרבע הגמר, שם נעצרו על ידי ברזיל.


כעת, ברוסיה, הוא סוגר מעגל עם הגביע העולמי הראשון שלו. פלקאו מצטרף לסגל שכולל בין השאר שחקנים מוכשרים אחרים, בהם חאמס רודריגס וחאבייר קוואדראדו.

פלקאו ורודריגס
 

פלקאו ורודריגס( רויטרס)

 

אוהדי כדורגל ותיקים בקולומביה, שמסתכלים על הסגל הנוכחי, נזכרים בוודאי בדור זהב אחר של הכדורגל המקומי, הדור של שנות ה-90. הנבחרת של אז נחשבה לאחת הטובות בעולם והעפילה לשלושה גביעי עולם ברציפות, אבל המחיר עבור ההצלחה היה כבד. בענף הכדורגל היו מעורבים כלכלית קרטלי הסמים של קולומביה, דבר שהפך לבעייתי מאוד בגביע העולם של 1994. לקראת תחילת הטורניר התקבלו דיווחים על כך שמהמרים כבדים וסוחרי סמים מנסים להשפיע על התוצאות של הנבחרת והמאמן דאז פרנסיסקו מטוראנה קיבל, לטענתו, איומים על חייו.


הקולומביאנים הוגרלו לבית אחד עם רומניה, ארצות הברית ושוויץ. אחרי 3:1 לרומניה במשחק הראשון, הם הגיעו למשחק השני בידיעה שהם חייבים ניצחון. בדקה ה-35 אנדרס אסקובר ניסה להרחיק כדור רוחב ובטעות דחק את הכדור לשערו, קולומביה הפסידה 2:1. בהמשך הנבחרת הודחה מהטורניר. חמישה ימים לאחר חזרת הנבחרת למדינתה, נורה אסקובר למוות בפאב באזור מדיין.


הרצח ההוא היווה נקודת מפנה בקולומביה וסימל את תחילת הניתוק בין קרטלי הסמים לכדורגל הקולמוביני. לקח לכדורגל המקומי זמן להתאושש, אבל אחרי ההצלחה בגביע העולם האחרון, שכללה העפלה לרבע הגמר, בקולומביה בטוחים שניתן לשחזר את הימים היפים של שנות ה-90.

אסקובר אחרי השער העצמי
 

רצח ששינה הכל. אסקובר אחרי השער העצמי (רויטרס)

 


מאמן שיש לו רק מה להפסיד


בהסתכלות על הזימונים לסגל בנבחרת יפן, ניתן להבין שהמנג'ר אקירה נישינו, שמונה חודשיים בלבד לפני תחילת הטורניר על חשבונו של ואהיד חלילהודזיץ', חושב רק על ההווה. דבר מובן בהתחשב בעובדה שהוא צפוי לעזוב את הנבחרת לאחר סיום הגביע העולמי. בהתאם לכך, בחר המאמן שחקנים שהוא יכול לעבוד איתם ווויתר על צעירים חסרי ניסיון.


הבעיה של נישינו שהוא נמצא בסיטואציה שבה הוא יכול רק להפסיד. במקרה שבו יפן לא תעפיל לשלב הבא, יטענו שהוא נכשל. במקרה שבו הנבחרת תעפיל, יטענו אנשים שהעבודה האמיתית בוצעה לפני מינויו. למרות הסיטואציה, החלפת חלילהודזיץ' הייתה דבר נחוץ ולהערכתי השפעת המהלך תהיה חיובית, שכן הוא דמות שזוכה לכבוד רב בקרב השחקנים.

הסגל של "הסמוראים הכחולים" מוכשר בחלק ההתקפי, אבל מתקשה בניצול הזדמנויות. לחלק ההגנתי, נקודת התורפה של הנבחרת שלו, חסר חוזק ועומק. במקרה שבו יהיה שיפור באחוז ניצול ההזדמנויות של הנבחרת, יהיה ליפן סיכוי להשיג את ה-4-5 נקודות להן היא זקוקה על מנת להעפיל לשלב הנוקאאוט ואז הכל יכול לקרות.

 
(אלן גיבסון – עיתונאי המסקר את הכדורגל היפני)

לעשות היסטוריה

את הגביע העולמי הנוכחי פתחה אלופת העולם גרמניה עם הפסד, 1:0 למקסיקו. בדומה לרוסיה, גם את הגביע העולמי ב-2002, שנערך בקוריאה הדרומית ויפן, פתחה אלופת העולם דאז צרפת עם הפסד. האחראית על הסנסציה הייתה סנגל, שערכה את אחת מהופעות הבכורה הזכורות אי פעם בתולדות הגביע העולמי.


אף אחד לא ציפה שהסנגלים יעפילו מבית שכלל את צרפת, דנמרק ואורוגוואי, אבל "האריות מטרנגה" הדהימו את העולם, סיימו במקום השני ונעצרו רק ברבע הגמר כאשר הפסידו 1:0 לטורקיה, שהציגה דור כישרוני שסיים את הטורניר במקום השלישי.

 שחקני סנגל מתאמנים
 

יעשו היסטוריה? שחקני סנגל מתאמנים (רויטרס)

 

סנגל לא הצליחה אבל לבנות על ההצלחה ההיא ומאז לא העפילה פעם נוספת לגביע העולמי עד הטורניר ברוסיה. העפלה שהושגה הרבה בזכות המאמן אליו סיסה, שאמנם חסר ניסיון יחסית בכל הקשור לאימון, אבל מקבל תמיכה בקרב השחקנים. 


סיסה אמנם החזיר את הסנגלים למרכז הבמה של הכדורגל העולמי, אבל לאחרונה זכה לביקורות רבות בגלל סגנון משחק שהוגדר על ידי התקשורת וחלק מהקהל "כשמרני". במקרה שאותה תמיכה של השחקנים בו תעזור לסנגל להפוך לנבחרת האפריקנית הראשונה שמגיעה לחצי הגמר, גם המבקרים יודעים שהם יצטרכו להוריד בפני סיסה את הכובע.  

לוח המשחקים של בית ח'

 בית ח'
 

בית ח' (רויטרס)