אישום: השר לשעבר גונן שגב גויס ופעל כסוכן מטעם איראן

הותר לפרסום: שגב נעצר בחשד לביצוע עבירות של סיוע לאויב במלחמה ובריגול. שגב אף ביקר באיראן כמה פעמים במסגרת פעילותו. עורכי דינו: "מכתב האישום מצטיירת תמונה שונה"

  • פורסם ב:
  • 18/06/2018 16:06
  • |
  • עודכן ב:
  • 18/06/2018 16:39
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

שירות הביטחון הכללי התיר לפרסום היום (שני) כי השר וחבר הכנסת לשעבר, גונן שגב, נעצר בחודש שעבר בחשד לביצוע עבירות של סיוע לאויב במלחמה ובריגול נגד מדינת ישראל. בתום חקירתו, הגישה פרקליטות מחוז ירושלים (פלילי) נגד שגב כתב אישום לבית המשפט המחוזי בירושלים בגין עבירות אלו וכן בגין ריבוי עבירות של מסירת ידיעה לאויב. כתב האישום אושר בידי היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה. 

שגב נמצא כרגע במתקן של שב"כ והוא צפוי לעבור בימים הקרובים לידי השב"ס. לאחר מעצרו, במשך תשעה ימים נמנעה משגב פגישה עם עורכי דינו. לאחר אותם תשעת ימים הובא לבית משפט השלום בירושלים בפני שופטת. בפעם האחרונה הוא הובא לדיון בבית משפט מחוזי ירושלים, שם הוגשה בקשה במקביל לכתב האישום לעצור אותו עד תום ההליכים. שגב עצור כרגע עד תשעה ביולי אז יובא שוב לדיון. ככל הנראה פרקליטיו יסכימו למעצר עד החלטה אם לעצור אותו עד תום ההליכים. גורמים בשב"כ מסרו לחדשות עשר כי תחום סיכול הריגול משתדרג בשל ריבוי הנסיונות של האיראנים לאיסוף מידע גם "קלאסי" וגם בתחום הסייבר. עוד נמסר: "מדובר בדמות בכירה. נבחן באיזו מידה גרם גונן שגב נזק בטחוני למדינת ישראל".

שגב, שבשנים האחרונות התגורר בניגריה, הגיע לגיניאה המשוונית במהלך חודש מאי 2018. שגב הועבר לישראל על פי בקשת משטרת ישראל, לאחר שגינאה המשוונית סירבה להתיר את כניסתו לשטחה על רקע עברו הפלילי. השר לשעבר נעצר לחקירת השב"כ והמשטרה מיד עם הגעתו לישראל, לאחר שנאסף מידע שהצביע על חשד כי שגב מקיים קשרים עם גורמי המודיעין האיראני ומסייע להם בפעילותם נגד מדינת ישראל. 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

המבקר: איכות השירות בגופים ציבוריים - אינה מספקת ביחס לעולם

חבריה של ההרוגה באסון השיטפון בקמפיין מימון המונים לזכרה

תיעוד: עימות אלים בין שוטרים לפלסטיני מבוגר בביתו במזרח י-ם

לפי הודעת שב"כ, בחקירה בשב"כ ובמשטרה התברר כי שגב גויס ופעל כסוכן מטעם המודיעין האיראני. החקירה העלתה כי בשנת 2012 נוצר קשר בין שגב לבין גורמים מהשגרירות האיראנית בניגריה, ובהמשך אף הגיע פעמיים למפגשים באיראן עם מפעיליו, תוך שזהותם כאנשי מודיעין הייתה ברורה לו.

גונן שגב
 

גונן שגב (חדשות עשר )

 

עוד העלתה החקירה כי שגב נפגש עם מפעיליו האיראניים ברחבי העולם, בבתי מלון ובדירות אשר להערכתו משמשות לפעילות חשאית איראנית. שגב אף קיבל מערכת תקשורת חשאית להצפנת המסרים בינו לבין מפעיליו. עוד התברר בחקירה, כי שגב העביר למפעיליו מידע הקשור למשק האנרגיה, לאתרים ביטחוניים בישראל, למבנים ולבעלי תפקידים בגופים מדיניים וביטחוניים, ועוד.

בשב"כ טוענים כי כדי לעמוד במשימות שקיבל ממפעיליו האיראניים קיים שגב קשרים עם אזרחים ישראליים הקשורים לתחום האבטחה, ביטחון ויחסי החוץ של ישראל. שגב פעל כדי לקשר חלק מהאזרחים הישראלים לגורמי המודיעין האיראני, תוך שהוא מנסה לשטות בהם ולהציג את הגורמים האיראניים כגורמים עסקיים תמימים.

עורכי הדין אלי זהר ומשה מזור ממשרד גולדפרב זליגמן, באי כוחו של שגב, מסרו בתגובה: "אנו מלווים את מר שגב החל ממועד הגעתו ארצה לפני כחודש ימים. לאחרונה הוגש כתב אישום. פרטיו ברובם חסויים לבקשת המדינה. כבר בשלב ראשוני זה ניתן לומר, כי הפרסום שהותר משווה לדברים חומרה יתרה, על אף שמתוך כתב האישום, שפרטיו המלאים נותרו כאמור חסויים, מצטיירת תמונה שונה".

שגב נבחר ב-1992 לכנסת מטעם מפלגת צומת. ב-1994, בעקבות חילוקי דעות עם יו"ר ומקים המפלגה, רפאל איתן, פרש ממנה יחד עם שני חברים נוספים. השלושה הקימו את סיעת "יעוד" והצטרפו לממשלת רבין, שבה כיהן שגב, החל מינואר 1995, כשר האנרגיה והתשתית. הוא כיהן בתפקיד גם לאחר רצח רבין, תחת ממשלתו של שמעון פרס - עד לסוף כהונתה ב-1996.

 גונן שגב
 

גונן שגב(חדשות עשר )

 

בתום כהונתו, הסתבך שגב בפלילים. בשנת 2003, משך שגב מזומנים בשווי של מעל ל-20 אלף שקלים בכספומטים בהונג קונג באמצעות כרטיס אשראי של "ישראכארט". לאחר מכן, הודיע לחברת האשראי כי כרטיס נגנב ולא הוא ביצע המשיכות, אך מצלמות האבטחה הוכיחו שהוא אינו דובר אמת. שגב הועמד לדין, הורשע בניסיון לקבל דבר במרמה ובהונאה בכרטיס אשראי, ונידון למאסר על תנאי ולקנס.

באפריל 2004 נעצר שגב בחשד שהבריח אקסטזי לישראל מאמסטרדם. שגב הואשם בניסיון להברחת סמים ובזיוף הדרכון הדיפלומטי שקיבל בעת שכיהן כשר. במסגרת עסקת טיעון, נגזרו עליו 5 שנות מאסר. הוא ערער על העונש, אך ביהמ"ש העליון דחה ערעורו פה אחד. ב-2009 השתחרר מכלא לאחר שהופחת שליש מעונשו על התנהגות טובה.

בעקבות הרשעתו, ב-2007 נשלל לצמיתות רישיונו של שגב לעסוק ברפואה. הוא ערער על ההחלטה, אך הערעור נדחה. בנימוקים לדחייה ציין השופט:  "קשה לחשוב על מעשים הפוגעים ברמה ובכבוד של מקצוע הרפואה, כמו גם באמון הציבור ברופאים, יותר מהמעשים בהם העותר הורשע". שגב, שעבר לניגריה לאחר שחרורו מהכלא, שם עבד כרופא, פנה ב-2016 לשר הבריאות יעקב ליצמן בבקשה שיחדש הרישיון שנשלל ממנו.