מור ושני לוי מנדל, חדשות עשר

"חוק שני ומור": הצעה חדשה להסדרת העברת ביציות בין בנות זוג

בעקבות הפרסום בחדשות עשר על סיפורן של זוג הנשים, הוגשה הצעת חוק לפיה ניתן יהיה להעביר ביצית מאחת לשניה. ח"כ בירן: "הצעת החוק רק דורשת - צאו לנו מהרחם"

בעקבות הפרסום בחדשות עשר על ההיריון הנדיר של בנות הזוג שני מנדל ומור לי, הגישה היום (שני) ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני) הצעת חוק המכונה "חוק שני ומור". החוק מבקש להסדיר העברת ביציות בין בנות זוג, כך שלא תימשך האפליה המובנית בחוק, לדברי בירן, נגד נשים בזוגיות גאה.

מנדל ולוי נשואות, והן ביקשו להקים משפחה בתהליך בו מור תישא הריון מביצית שלה וביצית של שני שמופרות מאותו תורם זרע. הבעיה היחידה היא שבישראל נשים שמבקשות להקים תא משפחתי משותף לא יכולות לבצע את ההליך ונאלצות לעבור אותו במדינה אחרת, לרוב בארצות הברית.

משרד הבריאות נימק זאת בעובדה כי אין חוק המסדיר את ההליך, כיוון שלא מדובר בפונדקאות או תרומת ביציות. הצעת החוק החדשה מבקשת להסדיר זאת, בטענה כי החוק מושתת על הזכות לשוויון, הזכות להורות וזכות האישה על גופה ועל אמצעי הרבייה שלה. היא נועדה למנוע התערבות בהחלטות של נשים על גופן, במיוחד כאשר אין חשש ממשי לנזק גופני ולא נדרשת השתתפות כספית נוספת בביצוע ההליך.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

לראשונה: ניסיון חיסול מהאוויר של חוליית עפיפונים - רכב הותקף

נשקים מחלונות הרכב, באמצע הרחוב: תיעוד ירי בצפון

11 שוטרים נפצעו במהלך פינוי המאחז תפוח מערב; 6 חשודים נעצרו

 ח"כ מיכל בירן
 

ח"כ מיכל בירן ממפלגת העבודה (חדשות עשר)

 

ח"כ בירן אמרה כי "כשמדובר בחובותיהן כלפי המדינה, היא יודעת יפה מאוד לדרוש מכל אדם לקיים אותן - שני שירתה 21 שנים במערכת הביטחון, שתיהן משלמות מיסים וכמובן שהמדינה לא תתן לכל אחת מהן זכויות כאם יחידנית ולא תתן להן חופשת לידה כפולה". עם זאת, לדבריה, "כשמדובר על לקבל את מה שמגיע להן - הן ועוד אלפי זוגות נשים מקבלות טריקת דלת בפרצוף. הצעת החוק הזו בסך הכל דורשת - צאו לכולנו מהרחם."