חייל דובדבן, סמ"ר שחר סטרוג והחשוד בהריגתו, חדשות עשר

לוחם דובדבן שהרג את חברו בשוגג הורשע לאחר שהודה במעשה

החייל הורשע במסגרת הסדר טיעון, לפיו הוא צפוי לרצות מאסר בפועל למשך שנה וחצי. לפני שלושה חודשים ירה הלוחם בחברו במהלך משחק בנשק בבסיס היחידה

לוחם דובדבן הורשע היום (שני) במסגרת הסדר טיעון בירי בשוגג שהביא לפני שלושה חודשים למותו של חברו ליחידה, שחר סטרוג. על פי הסדר הטיעון שהוצג בבית הדין הצבאי ביפו, הוא ירצה שנה וחצי מאסר. עם זאת, גזר דינו ייקבע סופית רק בדיון נוסף בתיק. 

בעקבות הליך גישור ובגיבוש ההסדר שדבר קיומו פורסם לפני שבוע, הפרקליטות הצבאית החליטה להתחשב בכך שמדובר בטרגדיה, ברצון המשפחה השכולה שתמכה בחייל היורה ובעובדה שהחייל היורה לוחם ביחידה מובחרת. עוד עלה בדיון הגישור שמשחקי שליפות באקדחים היו נהוגים בדובדבן וקיימות כיום כמה חקירות בנושא.

 הלוויתו של לוחם דובדבן, סמ"ר שחר סטרוג
 

הלוויתו של לוחם דובדבן, סמ"ר שחר סטרוג(ללא קרדיט)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

רעידת אדמה ביפן: לפחות 3 בני אדם נהרגו, כ-200 נפצעו

דיווח בסוריה: 40 לוחמי חיזבאללה נהרגו בתקיפה אמריקנית

התחזית: הקלה בעומס החום - טמפרטורות ממוצעות לעונה

רס"ן עו"ד מירב הרשקוביץ יצחקי, סרן (מיל') עו"ד אבי חימי וסרן עו"ד אליסף מלמד המייצגים את הלוחם מטעם הסנגוריה הצבאית, מסרו עם הדיווחים הקודמים על הסדר הטיעון המסתמן כי "לא מדובר היה ב'משחק' בנשק אלא באירוע שבו חיילים התאמנו באופן בלתי מבוקר בחדרם ביחידה כחלק מתרבות אימונים ששררה ביחידה ובאופן שלא היה זה הוגן להטיל על כתפיו של מרשנו את מלוא חומרת התוצאה". הם הוסיפו כי "מרשנו אמנם לקח אחריות מלאה על המעשה, אך אין להתעלם מהתרבות המתירנית שהייתה נהוגה ביחידה בכל דרגי הפיקוד בכל הקשור לעיסוק עם נשק, כפי שעלה בוועדת החקירה".

כאמור, סמל ראשון שחר סטרוג, נהרג כתוצאה מפליטת כדור מאקדחו של חברו בבסיס דובדבן. שני הלוחמים ישבו בחדרם כאשר היורה שיחק עם אקדחו ופלט ממנו כדור אחד. הכדור פגע בחזהו של סטרוג שישב מולו בחדר ופצע אותו קשה. אמבולנס צה"לי פינה את הלוחם במצב קשה לבית החולים הדסה הר הצופים שם כאמור נכשלו המאמצים להשאירו בחיים ונקבע מותו.

 חייל דובדבן, סמ"ר שחר סטרוג והחשוד בהריגתו
 

חייל דובדבן, סמ"ר שחר סטרוג והלוחם שהרג אותו בשוגג(חדשות עשר)

 

בית הדין הצבאי החליט כבר לפני כחודש להעביר את הטיפול בעניינו של החייל היורה, להליך גישור אצל שופט מגשר. ההגנה ביקשה אז להמיר את סעיף האישום בתיק מהריגה, שעונשו המרבי יכול להגיע ל-20 שנות מאסר, לגרימת מוות ברשלנות – שעונשו המרבי הוא עד שלוש שנות מאסר בלבד.

לפני כחודש, הגישה ועדת החקירה שחקרה את אירוע המשחק בנשק ביחידה דוח חמור שקבע, בין היתר, שביחידה התקבעה נורמה של משחק באקדחים ומשחקי שליפות אקדחים בין הלוחמים, וכן כי המפקדים לא אוכפים את כללי הבטיחות בנשק. הרמטכ"ל, רא"ל גדי איזנקוט, החליט לקבל במלואן את מסקנות והמלצות הוועדה, והורה על ביטול קידומו של מפקד היחידה, סא"ל ע', לפקד על חטיבה בעוצבה המובחרת של צה"ל, אוגדה 98. סא"ל ע' יסיים את תפקידו בדובדבן כמתוכנן בשבועות הקרובים אך לא יועלה לדרגת אלוף משנה, ולא יקודם במשך השנתיים האחרונות. זאת בעקבות ממצאי ועדת החקירה, שחשפו תרבות לקויה של שימוש בלתי חוקי בנשק ביחידה המובחרת, לרבות שליפות אסורות של אקדחים ע"י הלוחמים זה על זה, במסגרת לא פורמלית.

רק בשנה האחרונה, הסתבר, אירעו שלוש תקריות דומות בדובדבן שהסתיימו בפליטות כדור אך ללא נפגעים שתוחקרו, אך לקחיהם לא הושמו והתופעה המשיכה לרווח ביחידה. עוד הוחלט לנזוף באופן חמור במפקד הפלגה שבה אירעה התקרית, קצין בדרגת רב סרן, ולמנוע את קידומו בשנתיים הקרובות, וכן להדיח מתפקידו את מפקד הצוות, קצין בדרגת סגן, תחתיו שירתו שני הלוחמים המעורבים. בנוסף החליט מפקד חטיבת הקומנדו אלוף משנה אבי בלוט להדיח מתפקידו את סמל הצוות.

"שדרת הפיקוד ביחידה לא פעלה מספיק טוב לשינוי התרבות ביחידה", אמר דובר צה"ל, תת אלוף רונן מנליס, ביום הגשת הדוח החמור. "המפקדים לא ביקרו את הנעשה בנושא ולא אכפו את ההוראות הרלבנטיות ברמה היחידתית, הצוותית והפלוגתית. נמצא כי ביחידה הייתה נורמה לקויה של משחק בנשק".

בין השאר המליצה הוועדה על שורת נהלים חדשים, שיוכנסו בקרוב ליחידות המובחרות בצבא שלוחמיהן משתמשים באקדחים, ומגדירים מחדש כיצד לשאת ולהתאמן עם אקדח. עוד הוחלט, כי אחת לשנה יגדיר אגף המבצעים במטכ"ל מחדש את היחידות שרשאיות להשתמש באקדחים. דובר צה"ל התייחס לטענה כי הצעד שהוטל על סא"ל ע' הוא פחות יחסית, לאור המקרים הנוספים בשנה האחרונה שלא נלמדו, ואמר כי "הצעדים נגדו מאוד משמעותיים. אף אחד לא חס עליו. מדובר בקצין מצטיין שנפצע כשהיה מפקד פלגה. דובדבן היא יחידת עילית וקיבלה בשנה האחרונה צל"ש על פעילותה ואת אות מצטיין הרמטכ"ל. בשנה האחרונה היחידה ביצעה כ-350 מעצרי מבוקשים, בהם נועזים במיוחד, כולל בלילה האחרון".

בנוגע לאירוע עצמו, קבעה הוועדה, כי הגורם הישיר למותו של סמ"ר סטרוג הוא כדור בודד שירה לעברו החייל היורה מאקדחו שהיה ללא תותב הבטיחות. השניים ישבו בחדרם בבסיס היחידה לפני אימון שהתעכב, והעבירו את הזמן באימון שליפות הדדי, כאשר רק באקדחו של סמ"ר סטרוג היה את תותב הבטיחות. הוועדה הגדירה את ההתנהגות באירוע כמשחק בנשק.