הרכב של בכיר ביחידת העפיפונים שהופצץ ע"י צה"ל, אתר החדשות העזתי שיהאב

חמאס מנסה לגרור לעימות, אך צה"ל נזהר בתגובותיו - בינתיים

הארגון פועל בכל החזיתות כדי להבעיר את השטח, אך במערכת הביטחון מנסים לשמור על איפוק. עם זאת, אם טרור העפיפונים יימשך, אין מנוס מכך שצה"ל יתקוף כדי לפגוע • פרשנות

התקיפות של חיל האוויר ברצועת עזה ביומיים האחרונים מהוות עלייה של חצי מדרגה בתגובה של צה"ל נגד מפריחי הבלונים והעפיפונים. צה"ל לא תקף ישירות את הפעילים אלא בסמוך אליהם כדי להזהיר אותם שמא ימשיכו בטרור העפיפונים. גם התקיפה במהלך הלילה נגד מכוניתו של פעיל חמאס לא כוונה כדי להרגו אלא התרחשה כשלא היה ברכבו, מתוך תקווה כי כשיקום בבוקר יתנהג אחרת.

במערכת הביטחון לא רוצים לחדש את מדיניות החיסולים הממוקדים מחשש שהדבר יתפשט במהירות ויוביל להסלמה. חמאס משקיע כסף רב בבלונים ובעפיפונים ומחשיב אותם כנשק לא קטלני, אך ככזה שגורם לנזק משמעותי. עם זאת, בישראל מבינים כי טרור העפיפונים אכן הופך לקטלני נוכח הנזק העצום שנגרם לשטחים חקלאיים ביישובי עוטף עזה. במצב שנוצר חמאס מעדיף את העפיפונים והבלונים על חשבון ירי הרקטות לעבר ישראל, אך בישראל מבינים כי אם טרור העפיפונים יימשך, בפעם הבאה התקיפות לא יהיו רק במטרה להזהיר.

עוד כתבות בחדשות עשר >>

נתניהו והיועמ״ש ידונו באירוויזיון; קרא: לא נסכן את האירוע

הפתעת ענק: אלופת העולם הפסידה במשחק הפתיחה במונדיאל

ועדת השרים דחתה ההכרעה בנוגע לחוק הפיקוח על מסגרות לגיל הרך

הרכב של בכיר ביחידת העפיפונים שהופצץ ע"י צה"ל
 

הרכב של בכיר ביחידת העפיפונים שהופצץ ע"י צה"ל (אתר החדשות העזתי שיהאב)

 

למרות הוויתור על ירי הרקטות מרצועת עזה ליישובי העוטף, סיכול חוליית הטרור בשכם, שהותרה לפרסום אתמול, הוכיחה כי חמאס רוצה להוביל את האזור לעימות עם ישראל. הארגון משקיע כל שקל שמגיע לידיו בטרור, ואם הוא יצליח להכניס את ישראל לעימות הוא השיג את מטרתו.

סוג הפיגוע שסוכל אינה זכורה לשירותי הביטחון בישראל מאז ימי האינתיפאדה השנייה, לפני יותר מעשור. זו אינה חוליה שהייתה פוגעת באזרחים ישראלים כחלק מאינתיפאדת הסכינים אלא הייתה מוציאה אל הפועל פיגועי טרור המוניים. חמאס רוצה להחזיר את הטרור לגדה בכל מאודו. במקביל, ההפגנות בגדה המערבית נגד יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, ממחישות את הרצון של חמאס להפיל את שלטונו לנוכח חולשתו. רמז לכך ניתן לראות גם בדבריו של בכיר חמאס, מחמוד א-זהאר, שאמר אתמול כי "חמאס לא תשקוט עד שדגלה יונף על המוקטעה". בכל מקרה, ניתן לראות זאת ככישלון של המצרים שלא מצליחים להרגיע את חמאס. ברז הכסף אמנם נעצר אבל המוטיביציה להוביל לעימות – בשיאה.

המתיחות בדרום נמשכה גם אתמול על רקע השימוש של הפלסטינים בטרור העפיפונים ובלוני הנפץ. אמש, שני בלונים אותרו על גדר ליד בית סמוך לנתיבות כשעליהם חומר בעירה לא דלוק. בנוסף, בשדרות ומחוצה לה נמצאו עפיפונים. במקביל, צה"ל תקף תשתית וכלי רכב ששימשו חוליה שהפריחה בלונים. בעקבות התקיפה איימו גורמים ביחידת העפיפונים בעזה כי ישגרו מאות עפיפוני תבערה לאורך הגדר.

 בלון תבערה במושב בית הגדי
 

בלון תבערה במושב בית הגדי (משטרה מרחב נגב)

 

מוקדם יותר אתמול, תקף צה"ל פעמיים בשעות אחר הצהריים ובערב באמצעות כלי טיס סמוך לשתי חוליות ששיגרו בלוני תבערה בדרום רצועת עזה. במהלך ליל אמש, תקף חיל האוויר את רכבו של אחד ממובילי חוליות עפיפוני ובלוני הנפץ והתבערה. בנוסף, נמשכות השריפות בעוטף עזה כשדווח כל כ-20 שריפות שהשתוללו ביישובי הדרום.

במקביל, סוכלה בגדה המערבית תשתית טרור של חמאס שתכננה לבצע פיגועי תופת קשים בערים מרכזיות בישראל ופעלה באזור העיר שכם. התשתית שנחשפה פעלה החל מאוקטובר 2017 עד למעצרם של הפעילים בסוף חודש אפריל 2018 ומנתה למעלה מ-20 פעילים, רובם שייכים לארגון חמאס. חלק מהעצורים בעלי עבר עשיר בפעילות טרור הכוללת ייצור חומרי נפץ ומטעני חבלה.

בחקירת החשודים בשב"כ התברר כי התשתית פעלה למימוש פיגועי תופת במרכזי ערים בישראל ובשומרון, ביניהם פיגוע מטען בתל אביב וביישוב איתמר, פיגוע התאבדות ומטען בירושלים, וכן ביצוע פיגועי ירי באזור השומרון. פיגועים אלה סוכלו, חלקם על הסף, עקב מעצר אנשי התשתית, כך נמסר משב"כ. במהלך חקירת הפרשה נתפסו מטעני חבלה, בהם מטען משמעותי במשקל 10 ק"ג בהפעלה סלולרית, חומרי נפץ במשקל כ-15 ק"ג וכן אותרו חומרים נוספים להכנת חומר נפץ, נשק ומדיה מגנטית ובה הנחיות לייצור מטענים וחומרי נפץ. בנוסף לתשתית המרכזית, נחשפו וסוכלו במסגרת החקירה חוליות חמאס נוספות שתכננו לבצע פעילות טרור.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לסיכול הפיגוע ואמר: "השב״כ, צה״ל ומשטרת ישראל סיכלו חוליית טרור של חמאס שניסתה לבצע פיגועי תופת בירושלים ובתל אביב משכם, מתוך יהודה ושומרון. חמאס מנסה לפגוע בנו גם מעזה וגם מיהודה ושומרון. זאת הסיבה שאנחנו נמשיך לשמור על השליטה הביטחונית בכל השטח מערבית לירדן".

אמל"ח שנתפס בשכם ע"י כוחות הביטחון
 

אמל"ח שנתפס בשכם ע"י כוחות הביטחון (דובר צה"ל )