"הילדה ביקשה בקבוק מים - הסייעת אמרה לה: 'את שותה כמו גמל'"

יערה זיסקינג, שעבדה כסייעת בגן ילדים, סיפרה על מקרה שהייתה עדה לו, שבו סייעת השפילה ילדים - ופוטרה מיד מתפקידה • הגננת מר"ג בחקירתה: "לא מאמינה שזו אני"

על רקע האירועים בשבועות האחרונים שבהם נעצרו סייעות וגננות בחשד להתעללות בפעוטות, התראיינה היום (ראשון) ל"חמש עם רפי רשף" יערה זיסקינג, שעבדה במשך 11 שנה כסייעת בגן ילדים בגבעתיים. "היו רגעים קשים כשעבדתי עם גיל מאוד קשה – שנה וחצי שנתיים, ולפעמים קורה מצב שאתה מאבד שליטה", סיפרה זיסקינג, "אבל אתה אמור לשלוט על זה. אתה יוצא לשתות קפה, להירגע, ואז את חוזר. אין מצב שאתה מרים ידיים על ילד. הוא פשוט חסר ישע, הוא לא יכול להגן על עצמו".

זיסקינג סיפרה על מקרה שבו הייתה עדה להתעללות מילולית כלפי פעוטות בגן: "מישהו באה לעבוד בגן וטענה שיש לה ניסיון עם ילדים. אחרי כמה ימים שמענו אותה מדברת בצורה משפילה לפעוטות. דיווחנו למנהלת שישר היא טיפלה במקרה ופיטרה את הסייעת מהמעון". זיסקינג סיפרה כי "הייתה ילדה בגן שבקבוק המים היה מה שהרגיע אותה. הילדה ביקשה מהסייעת את הבקבוק, וזו אמרה לה "תפסיקי, את שותה כמו גמל". בנוסף, תיארה מקרה שבו ילד שעשה הרבה צרכים בטיטול והסייעת בתגובה אמרה לו "תפסיק, איזה ילד קקה אתה".

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

טרור העפיפונים: נמשכים מאמצי הסיכול; בלוני נפץ אותרו ליד בית

ועדת השרים דחתה ההכרעה בנוגע לחוק הפיקוח על מסגרות לגיל הרך

נתניהו על משבר הגיוס: צריך להעביר את החוק בתוך שבועיים

 יערה זיסקינג, עבדה בגן בגבעתיים בו נעצרה גננת בחשד להתעללות
 

יערה זיסקינג, עבדה בגן בגבעתיים בו נעצרה גננת בחשד להתעללות (חדשות עשר)

 

זיסקינג ציינה כי היא מופתעת מגל הסרטונים בשבועיים האחרונים: "אני בהלם ממה שקורה, אני לא מאמינה שנשים שאין להן סבלנות ואהבה הולכות לעבוד בזה. אל תתעללו בהם, אל תרימו ידיים, אל תדברו בצורה משפילה". בנוסף טענה כי לדעתה הפתרון הוא מצלמות אבטחה: "הממשלה ומשרד החינוך חייבים לעשות עם זה משהו. זה לא מקרה רק של מעונות ומשפחתונים. ההתעללות בכל מקום, וזה לא חייב להיות התעללות פיזית"

בית המשפט השלום בתל אביב האריך הבוקר בשלושה ימים את מעצרה של הגננת סיגל אלקיים-וייס, שנעצרה בשבוע שעבר בחשד להתעללות בקטינים בגן ברמת גן. בדיון בהארכת המעצר, הורים צעקו בדמעות לעבר הגננת "הילדה שלי העצירה אותך, איך עשית את זה? את לא מתביישת?". במקביל, הגן ברמת גן נפתח היום כרגיל, אך ההורים החליטו לא לשלוח את ילדיהם עקב חוסר אמון בצוות ובגננות. לטענתם, מנהלת הגן לא פחות אחראית על הנעשה, והיא צריכה לפקח ולראות שהצוות עובד כראוי.

אלקיים-וייס צפתה בתיעוד מקרי ההתעללות בחדר החקירות ואמרה "אני לא מאמינה שזו אני. אני לא מפלצת". עוד הוסיפה "אני גננת שנים רבות. אמנם היו לי מעידות, אך זה לא מעיב על כל התקופה". במסגרת החקירה, השוטרים רוצים להגיע לגן הילדים ולדבר איתם כדי להבין בכמה ילדים היא פגעה. נגד אלקיים-וייס עומדת הודאתה במיוחס לה בנוסף לתיעוד ממצלמות האבטחה.

סיגל אלקיים-וייס בעת הדיון השני בהארכת מעצרה
 

סיגל אלקיים-וייס בעת הדיון השני בהארכת מעצרה(חדשות עשר )

 

הורים לפעוטות וילדים משלושת הגנים שבהם נעצרו גננות וסייעות בשבועות האחרונים דרשו לצפות בסרטוני האבטחה שתיעדו את מקרי האלימות, מחשש שילדיהם נפגעו, אך המשטרה סירבה. בנוסף, במסגרת החקירה המשטרה מפעילה מאמצים לחקור ילדים נוספים בגן, דבר שצריך להיעשות בעדינות עם חוקרים של משרד הרווחה, זאת במטרה להבין כמה ילדים נפגעו ומהי רמת הפגיעה הנפשית והפיזית.

במקביל, ועדת השרים לחקיקה דחתה היום בשלושה שבועות את ההצבעה על חוק הפיקוח על מסגרות לגיל הרך שקידם שר העבודה והרווחה חיים כץ. החוק נועד להסדיר את תחום הפעלת מעונות היום והגנים ולקבוע מי זכאי לקבל רישיון לעסקים אלו ובאילו תנאים, זאת על מנת להבטיח סביבה טיפולית-חינוכית הולמת תוך מילוי צורכיהם הפיזיים, הרגשיים, החברתיים והחינוכיים של הפעוטות.