נתניהו על משבר הגיוס: צריך להעביר את החוק בתוך שבועיים

ראש הממשלה התייחס בישיבת שרי הקואליציה לעימות הפוליטי שעלול להוביל לבחירות מוקדמות. בשבוע שעבר פורסם בחדשות עשר כי רה"מ ושר הביטחון מתואמים בעמדותיהם

משבר הגיוס: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר היום (ראשון) בישיבת שרי הקואליציה כי יש להעביר את חוק הגיוס בתוך שבועיים. "צריך לגמור את הנושא בהקדם וזאת כדי להעביר את החוק במושב הנוכחי. צריך לקבל החלטות, לייצר הסכמות ולהביא את הצעת החוק לאישור הממשלה בתוך שבועיים", אמר נתניהו. ח"כ גפני אמר באותה הישיבה: "לא משתגעים על חוק הגיוס אבל אפשר להתחיל לקדם אותו".

בסוף השבוע פורסם בחדשות עשר כי ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון, אביגדור ליברמן, תיאמו עמדות בנוגע לחוק הגיוס כאשר השניים שוחחו במסעדה במהלך יום הולדתה של ניקול ראידמן. זאת במקביל להחרפה במשבר הקואליציוני.
 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

קייב: 56 פעילי ימין נעצרו לאחר שניסו להפריע למצעד הגאווה

11 שוטרים נפצעו במהלך פינוי המאחז תפוח מערב; 6 חשודים נעצרו

לראשונה: ניסיון חיסול מהאוויר של חוליית עפיפונים - רכב הותקף

בד בבד, בכירים בקואליציה טוענים כי אסור לבטל את האפשרות שיהיו בחירות וכי העובדות יתבהרו במהלך השבוע הקרוב, אז יתגלה אם החרדים יתפשרו. קיומן של בחירות לפני סיום 2018 הוא דבר אפשרי, אבל כנראה שישנו צורך לבצע שינוי חקיקה, זאת בעקבות הבחירות לרשויות המקומיות באוקטובר. הסוגיה נבדקת על ידי לשכת ראש הממשלה.

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן
 

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן (דוברות משרד הבריאות)

 

מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל, שלה נשמעים ארבעה מתוך ששת הח"כים המשתייכים למפלגת יהדות התורה, הכריעה בשבוע שעבר כי אם לא יחולו שינויים בחוק הגיוס שהציגה הוועדה המשותפת למשרד הביטחון ולצה"ל, יש לפרוש מהקואליציה.

שר הביטחון ליברמן אמר בשבוע שעבר כי "החוק הזה לא עונה על תפיסת העולם שלי". ליברמן הוסיף כי החוק גם לא עונה על תפיסת עולמם של סגן השר יעקב ליצמן והשר אריה דרעי, ראשי הסיעות החרדיות. "החוק הזה נותן תשובה מוחלטת לדרישות של צה"ל. צריך לעשות את מה שלטובת צה"ל", הדגיש.

בתחילת השבוע שעבר פרסמה הוועדה המשותפת למשרד הביטחון וצה"ל לבחינת גיוס בני הציבור החרדי את המלצותיה בנוגע למתווה חוק הגיוס. חברי הוועדה, שמנתה קצינים בכירים וראש האגף הביטחוני במשרד הביטחון, נפגשו בשבועות האחרונים עם גורמי צבא, גורמים ממשלתיים, רבנים ואנשי ציבור נוספים.

עיקרי ההמלצות הם חקיקה של סנקציות כלכליות לישיבות שלא יעמדו ביעדי הגיוס; ביטול תיקון החוק במידה והישיבות לא יעמדו ב-85% מיעדי הגיוס; הטבות ותגמולים למשרתים; הרחבת סנקציות מנהליות כלפי עריקים ומשתמטים והוספת מסלולי שירות מותאמים לציבור החרדי שיקדמו השתלבות תעסוקה.

 שר הביטחון ליברמן
 

שר הביטחון אביגדור ליברמן (אונ' בר אילן )

 

בפועל, מדובר בפטור מוחלט לחרדים מגיוס, שכן כל חרדי שירצה יכול לקבל פטור. לא יהיו סנקציות פליליות, וגם לא סנקציות כלכליות אישיות. הגדרת השאלה "מיהו חרדי" תישאר רחבה, כך שרבים שאינם חרדים ייספרו כחרדים והחרדים יוכלו לעמוד ביעדים. חרדים שירצו בכך יוכלו להתגייס בגיל מבוגר ולקבל שכר של כ-6,000 שקלים לחודש (פי שבעה מחייל רגיל).

דוח הגיוס כולל סעיף מפורש שבו נכתב כי צעירים אשר פרשו מן הציבור החרדי בגילאים 14–18 ייחשבו כ''חרדים שהתגייסו לשם מדידת יעדי הגיוס''. על פי הצהרת הוועדה, "היקף המתגייסים בני הציבור החרדי לצה"ל הוכפל פי עשרה בעשור האחרון. יש להמשיך במאמצים ולהגדיל באופן הדרגתי את כמות המשרתים בצה"ל ובשירות הלאומי. המהלך מתכתב עם תהליכים המתרחשים במגזר החרדי וההצעה היא בניית תוכנית רב שנתית המאפשרת להם להעמיק ולהבשיל ובמקביל להתגייס במספרים הולכים וגדלים".