חייל סורי, רויטרס

עדות נוספת: "המיליציה האיראנית בסוריה משתמשת במדי צבא אסד"

ערוץ הטלוויזיה של האופוזיציה הסורית דיווח כי המיליציה תגברה כוחות באזור לקראת הלחימה במורדים. נתניהו בישיבת הממשלה: הבהרתי לפוטין שאיראן צריכה להסתלק מכל סוריה

התבססות איראן בסוריה: "אוריינט ניוז", ערוץ הטלוויזיה של האופוזיציה הסורית, דיווח היום (ראשון) כי מיליציות איראניות תגברו את כוחותיהן בדרום סוריה. לפי הדיווח, אנשי המיליציות ביצרו מוצבים והחליפו את מדיהם למדים של צבא אסד. עוד דווח כי אנשי המיליציות הגיעו לאזור בכלי רכב של הצבא הסורי. בעבר, טען אסד כי המבצע המתוכנן נגד פעילות המורדים בדרום סוריה יתבצע אך ורק על ידי צבאו ולא על ידי כוחות זרים.

בשבוע שעבר ציטט "הוול סטריט ג'ורנל" בכירים בכוחות המורדים הסוריים שטענו כי "משטר אסד מסתיר מיליציות של חיזבאללה ושל ארגונים נוספים הנתמכים על-ידי איראן". על פי הדיווחים, הכוחות הזרים לובשים את מדי הצבא הסורי ליד גבול ישראל כחלק מטקטיקת הסוואה שמטרתה למנוע הפגזות אוויריות נוספות של ישראל נגד מטרות איראניות במדינה השסועה.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

קייב: 56 פעילי ימין נעצרו לאחר שניסו להפריע למצעד הגאווה

שני משוגעים? ההורים בחתונות חד מיניות הם הגיבורים האמיתיים

11 שוטרים נפצעו במהלך פינוי המאחז תפוח מערב; 6 חשודים נעצרו

בתוך כך, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס בפתח ישיבת הממשלה השבועית לנוכחות האיראנית בסוריה. "בסוף השבוע שוחחתי עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, ועם מזכיר המדינה של ארצות הברית, מייק פומפאו. אנחנו שוחחנו בענייני האזור, כמובן בהתמקדות בסוריה", אמר נתניהו.

"אני חזרתי והבהרתי את העקרונות הבסיסים שמנחים אותנו ביחס לסוריה. קודם כל, איראן צריכה להסתלק מכל סוריה. שנית, אנחנו נפעל וכבר פועלים נגד ניסיונות של התבססות צבאית של איראן ושלוחיה גם בקרבת הגבול וגם בעומק סוריה. אנחנו נפעל נגד ההתבססות הזאת בכל מקום שהוא בסוריה", סיכם ראש הממשלה.

 נשיא סוריה אסד בריאיון ל"אלעאלם" האיראנית
 

נשיא סוריה אסד בריאיון ל"אל-עאלם" האיראנית ( "אל-עאלם")

 

ביום רביעי שעבר, נשיא סוריה, בשאר אסד, טען בריאיון לתחנת הטלוויזיה האיראנית בערבית "אל-עאלם" כי בניגוד למה שמקובל לחשוב - לאיראן אין נוכחות צבאית במדינתו. אין יחידות איראניות בסוריה ואין בסיסים איראניים בסוריה", אמר הנשיא הסורי והוסיף: "עם זאת, לא נהסס להקים כאלה במידת הצורך. יש יועצים והפרשנות למילה 'יועץ' רחבה. יועצים כאלה נמצאים בסוריה בזכות היחסים הקודמים שלנו לפני המלחמה בסוריה. איראן לחמה למען העם הסורי כדי להגן עליו".

עוד הוסיף אסד: "היחסים עם איראן הם אסטרטגיים. אין להם קשר לדרום או לצפון. הם עוסקים בעתיד. היחסים איתם לא נתונים למחירים בבזאר העולמי. כאשר תהיה החלטה על עתידה של איראן בסוריה אנחנו נודיע קודם לה ולא לשום גורם אחר".