פליטים על סיפון הספינה "אקווריוס", רויטרס

"המסע נגמר": ספינת המהגרים "אקווריוס" עגנה בספרד

ספינת הסיוע שנשאה 630 מהגרים עגנה בוולנסיה, זאת לאחר שאיטליה ומלטה מנעו את כניסתה בשבוע שעבר. נוסעי הספינה יורשו להישאר בספרד במשך חודש "בשל החוויה הקשה"

ספינת המהגרים "אקווריוס" עגנה הבוקר (ראשון) בנמל בוולנסיה, ספרד. זאת לאחר שאיטליה ומלטה לא אישרו את כניסתה של הספינה בשבוע שעבר. בספינה שנאלצה לחצות את הים התיכון לאחר שיצאה מחופי צפון אפריקה היו 123 קטינים ללא ליווי ושבע נשים בהיריון.

יושב ראש ארגון הסיוע "רופאים ללא גבולות" בספרד אמר לסוכנות הידיעות "AP" כי הוא שמח ומודה לספרד שאישרה ל"אקווריוס", שנשאה במהלך המסע 630 מהגרים, לעגון. למרות זאת הוסיף היו"ר כי הוא עדיין מודאג מהמדינות באירופה שסוגרות את שעריהן בפני ספינות חילוץ בים. "יש לי רגשות מעורבים. אני שמח שהמסע הזה נגמר, הוא היה ארוך מדי, אני מודאג ממדינות אירופה שסוגרות את נמליה בפני ספינות סיוע וחילוץ".

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

מונדיאל 2018: סיפורו העצוב של גצה ופרשת הסמים של מארקס

אירוע דריסה במוסקבה: שמונה נפצעו, הנהג ניסה להימלט ונעצר

הרגע המביך של טראמפ: מדוע הנשיא הצדיע לגנרל צפון קוריאני?

 ספינת הפליטים "אקווריוס"
 

ספינת הפליטים "אקווריוס" (רויטרס )

 

שר העבודה הספרדי אמר כי בשל החוויה הקשה שעברו המהגרים יינתן להם "אישור מיוחד" להישאר בספרד במשך חודש אחד. "ספרד תפעל ברגישות, אך בו זמנית על פי החוק ותשלח מסר לאירופה שלפיו אין ליבשת מדיניות הגירה הולמת לאתגר שבפניו היא עומדת". ספרד קיבלה את הצעתה של צרפת לקלוט את המהגרים אך הוסיפה שהדבר יקרה "ברגע שכל הפרוטוקולים יקויימו כהלכה".

בתוך כך, שר הפנים של איטליה, מתאו סלביני, הכריז אתמול כי הוא אוסר על ספינות מהגרים נוספות של שני ארגוני סיוע בין-לאומיים הפועלים בים התיכון, לעגון בנמלי המדינה. סלביני גם הגיב בפייסבוק ובטוויטר לטענות נגדו מטעם ארגוני הסיוע, והבהיר: "הם צריכים לדעת שאיטליה לא רוצה עוד להשתתף בעסק של הגירה לא חוקית, ולכן הם יהיו חייבים לכוון לנמלים אחרים, לא באיטליה".