מונדיאל 2018: סיפורו העצוב של גצה ופרשת הסמים של מארקס

גרמניה מגיעה לגביע העולמי ללא כובש שער הניצחון בגמר מול ארגנטינה, שסובל מבעיות רפואיות. קפטן מקסיקו נעדר ממשחק אימון בגלל סנקציות של ארה"ב. בית ו', תמונת מצב

בווידאו: חיות מהמרות על גרמניה בגביע העולמי

בית ו' יוצא לדרך: גרמניה תתחיל את מסעה לעבר זכיה אפשרית באליפות עולם שנייה ברציפות ללא מריו גצה, כובש שער הניצחון בגמר המונדיאל מול ארגנטינה לפני ארבע שנים. הקפטן של מקסיקו מסובך בפרשת סמים ובשבדיה בונים על כך שהשחקנים יספקו להם סיבה לגאווה לאומית. בקוריאה הדרומית מקווים שלא יצטרכו לזרוק על השחקנים סוכריות טופי.

גרמניה נלחמת בהיסטוריה

גרמניה אמנם נחשבת כמי שמסוגלת לזכות בטורניר ברוסיה, אבל לשם כך, היא תצטרך לרשום הישג שרק שתי נבחרות הצליחו לרשום לפניה, איטליה וברזיל. השתיים הצליחו לזכות פעמיים ברציפות בגביע העולמי כאשר מאז ברזיל ב-1962, לא הייתה מחזיקת גביע שהניפה את התואר ארבע שנים לאחר מכן.

 

עם זאת, סטטיסטיקות נועדו להישבר בסופו של דבר וגרמניה הוכיחה זאת לאחרונה. הנבחרת העפילה למונדיאל הנוכחי עם מאזן מושלם של עשרה ניצחונות מעשרה משחקים כאשר לא פחות מ-21 שחקנים כבשו עבור הנבחרת. היחידה שעשתה זאת לפניה הייתה ספרד, רגע לפני שזכתה בטורניר שנערך ב-2010.

על מנת להשאיר את שחקניו דרוכים במהלך המשחקים, הבהיר המאמן יואכים לב כי הוא אוסר על שחקניו לקיים יחסי מין במהלך המונדיאל. במקרה שהסגל הגרמני אכן יוציא מעצמו את המיטב, אין ספק שגמר וגם זכייה שנייה ברציפות היא דבר ריאלי.

ואם בזכייה הקודמת של "המאנשאפט" עסקינן, אי אפשר שלא לדבר על אחד הסיפורים העצובים סביב הנבחרת, אי זימונו של הקשר מריו גצה, החלוץ שהבקיע את השער המכריע מול ארגנטינה בגמר לפני ארבע שנים ולמשך זמן מסוים דובר כי יהיה טוב יותר מליאו מסי.

 מריו גצה עם הגביע העולמי
 

מריו גצה עם הגביע העולמי (רויטרס)

 

מאז אותו שער שהציב את גצה בן ה-26 בפסגת העולם, המניות שלו נמצאות בירידה ודקות המשחק שקיבל בשנים האחרונות פחתו. תוסיפו לכך בעיה רפואית הקשורה בחילוף החומרים שהתגלתה בתחילת 2017, ותקבלו שחקן שיצטרך לעבוד קשה על מנת לחזור לבמה המרכזית של הכדורגל העולמי.

גצה, הידוע במוסר העבודה שלו ואופיו הנוח, יצפה מהגביע העולמי מהצד בתקווה שחבריו ישחזרו את ההישג שהיו חלק מהותי בו לפני ארבע שנים ולאחר שישמח בשמחתם, אם וכאשר הם יעשו היסטוריה, הוא ימשיך לעבוד קשה על מנת לחזור לטורניר היוקרתי בפעם הבאה.  

קפטן עם בעיות

אין הרבה כדורגלנים שיכולים להגיד שהם שיחקו בחמישה גביעי עולם, שלושה ליתר דיוק. החל מהטורניר ברוסיה, קפטן מקסיקו רפאל מארקס יצטרף לרשימה. הבלם, ששיחק בעברו בברצלונה, נחשב לאחד הכדורגלנים המזוהים ביותר עם הנבחרת, גם בגיל 39.

לאחרונה נשמעה ביקורת סביב היותו של מארקס קפטן הנבחרת, זאת אף על פי שהוא נחשב כדמות אהובה במקסיקו. הסיבה לכך היא שרגע לפני תחילת הטורניר, התרחש אירוע לא שגרתי הקשור בבלם. הקפטן נעדר ממשחק ההכנה של הנבחרת מול ווילס בקליפורניה מכיוון שהוטלו עליו בשנה שעברה סנקציות על ידי משרד האוצר האמריקני בגין חשד כי עזר לברון סמים והיה מעורב בהלבנת הון.

רפאל מארקס
 

הסתבך בפרשת סמים. רפאל מארקס (רויטרס)

 

חשבונות הבנק של הבלם במקסיקו וארה"ב הוקפאו ונאסר עליו לשחק בארה"ב. הטענות האלה הוכחשו על ידי מארקס ותומכיו טוענים כי חשוב לזכור שבינתיים לא הוגש נגדו כתב אישום. מאמן הנבחרת, חואן קרלוס אוסוריו, שנחשב בעצמו כטיפוס לא קונבציונלי, לא נתן לאירועים האחרונים להשפיע עליו ומארקס צפוי לקחת חלק מהותי בטורניר.

עד כמה המעורבות של מארקס בפרשה המדוברת תשפיע על היכולת של הנבחרת להעפיל לשמינית הגמר, כפי שמצופה ממנה, עדיין לא ידוע, אבל דבר אחד בטוח. את מרכז תשומת הלב בנבחרת יתפוס בטורניר הנוכחי מארקס, ולא רק בגלל סוגיות מקצועיות.  

הגאווה הלאומית של שבדיה

אני זוכר עד היום כיצד בתור ילד, הורי לקחו אותי למשחק הכדורגל הראשון שלי, זה היה בשטוקהולם. האווירה והתמיכה שזכתה לה נבחרת שבדיה הייתה מיוחדת והזיכרון מאותו אירוע נשאר במוחי. אחת הסיבות לכך היא שפטריוטיות היא תופעה נדירה בשבדיה. בניגוד לשכנה נורבגיה, פטריוטיות בשבדיה היא דבר שלא מדברים עליו.

שנים של תקינות פוליטית הובילו לכך שהשבדי הממוצע לחשוב פעמיים לפני שהוא מציג סימנים של לאומיות. במקרה שבו תלך נגד הזרם בנושא זה, הדבר עשוי להשפיע עליך מבחינה חברתית ולפגוע בחיים שלך בתוך קהילת אזור מגוריך. אבל, בכל הקשור לאירועים ספורטיביים, במיוחד בזמן הגביע העולמי, סוגיית התקינות הפוליטית והאיסור על שיח לאומי, נדחקים הצידה.

 אוהדי שבדיה ופרו
 

אוהבים מאוד את הנבחרת. אוהדי שבדיה ביחד עם אוהדי פרו (רויטרס)

 

במקרה שכזה, שבדיה נושאת בגאווה את הדגל הלאומי, לובשת קסדות ויקינגים ותומכת ללא סייג בנבחרת הלאומית. כאשר הנבחרת מצליחה, יש פסטיבלים ברחובות ואנשים חוגגים את המאורע. בגביע העולמי שנערך ב-1994 למשל, שבדיה סיימה במקום השלישי וכאשר השחקנים והצוות המקצועי חזרו למדינה, הם התקבלו בקבלת פנים שלא נראתה לפני כן. החגיגות המדוברות שברו מחסומים קיימים בקרב העם השבדי והן משהו שכל שבדי או שבדית זוכרים עד היום.

כעת, שבדיה מקווה לשחזר את האירוע ההוא ולחגוג כפי שחגגה אז. בסופו של דבר זה המשמעות של כדורגל, לשבור את כל המחסומים הקיים, להביא אנשים ביחד ולקדם שלום בין העמים. 

(פיטר עמנואלסן - עיתונאי שבדי)

יזרקו על השחקנים טופי?

תושבי קוריאה הדרומית מחוברים מאוד לנבחרת הלאומית שלהם. דוגמה מצוינת לכך ניתנה בגביע העולמי שאירחה מדינתם ביחד עם יפן ב-2002, אז הם הדביקו לעצמם את הכינוי "השדים האדומים". לאוהדי הנבחרת יש גם דרך מיוחדת להביע חוסר שביעות רצון על ידי זריקת סוכריות טופי, כפי כשהשחקנים חזרו למדינה לאחר ההופעה הלא מרשימה של הנבחרת בגביע העולמי 2014.

רגע לפני תחילת הטורניר, האוהדים אף היו מעורבים בתקרית לא נעימה עם לא אחר מאשר דייגו ארמנדו מראדונה. לטענת ג'קי אוהטלי, כתבת של ה-BBC, הם ראו את מראדונה מחוץ לאצטדיון בו שיחקה ארגנטינה נגד איסלנד, וצעקו לעברו קריאות עידוד. בתגובה, אלוף העולם לשעבר חייך לעברם, אבל לאחר מכן ביצע תנועות גזעניות.

מי שיכול לעזור לחבריו לא לספוג סוכריות טופי אחרי הטורניר ברוסיה, הוא כוכב הנבחרת סון היונג מין, המשחק בחלק ההתקפי של טוטנהאם. היונג מין נחשב לכדורגלן מהיר והוא מתאים לנבחרת שתנסה לצאת כמה שיותר מהר מהגנה להתקפה.

נקודת התורפה של הנבחרת היא ההגנה, שנחשבת לחלשה יחסית, ועדיין לא ברור באיזה מערך יפתח המאמן שין טה יונג על מנת להתמודד עם הסוגיה.  

 בית ו'
 

בית ו' (רויטרס)