המבקר בדוח מיוחד על מעמדה של ירושלים, רויטרס

מאבק צמוד בי-ם: מה יכריע את הקרב על ראשות העיר המקוטבת בארץ?

זאב אלקין, משה ליאון ועופר ברקוביץ' לוטשים עיניים ללשכה שאוישה בעשור האחרון ע"י ניר ברקת, למרות הקושי והבעיות שבתפקיד. אלקין: "רוצה להוביל את השינוי ביחס לבירה"

ב-30 באוקטובר ייערכו הבחירות לראשות עיריית ירושלים, כשכרגע יש שלושה מועמדים מובילים לרשת את ניר ברקת בתפקיד לאחר עשור: זאב אלקין, עופר ברקוביץ' ומשה ליאון. איש מהם עדיין לא מסתמן כמנצח מובהק בעיר שנחשבת למורכבת, המקוטבת והענייה ביותר בישראל.

המאבק בין השלושה ובין שאר המועמדים המוכרים קצת פחות לציבור הירושלמי מתמקד בבעיות הסבוכות של בירת ישראל: מזרח ירושלים כפצצה מתקתקת, השסע הדתי בין הציבור החרדי לבין החילוני נוכח צביונם של מקומות הבילוי ושיעור העוני הגבוה הם רק חלק קטן מהם. אלקין, שמכהן כשר לענייני ירושלים, סיפר מדוע החליט לוותר על הישגיו הפוליטיים כדי להתמודד על ראשות העיר: "כמי שהתחיל ללמוד עברית במחתרת, ירושלים תמיד הייתה בתודעה שלי. המדינה עוד לא למדה כיצד להתמודד עם היצור המיוחד הזה ואני מנסה להוביל את השינוי". אלקין הוסיף כי "המבנה הדמוגרפי הנוכחי בבירה אמור להיות דומה למבנה החברה בעתיד הקרוב לעין".

עוד כתבות בחדשות עשר >>

יומיים אחרי הגשם המפתיע - שרב: שיאי חום נמדדו בעוטף עזה

אלפי נופשים בכינרת; בן 34 נהרג בתאונה בין אופנוע ים לסירה

דיווחים ברוסיה: מונית דרסה הולכי רגל במוסקבה, 7 נפצעו

 השר זאב אלקין
 

השר זאב אלקין (דרור סיתהכל )

 

משה ליאון, שבבחירות הקודמות שנערכו ב-2013 הפסיד בקרב צמוד לניר ברקת, סיפר על תכניותיו לשיפור איכות החיים בשכונות שבמזרח ירושלים: "יש מחדל של עשרות שנים. צריך להשקיע כמה שיותר בתשתיות". עוד הוסיף כי "לגישתי, אם נשקיע בתשתיות ונהפוך את הציבור הערבי למאושר יותר – אין שום סיבה שיצאו מכאן פיגועי טרור".

המועמד השלישי עופר ברקוביץ', שכיהן בעברו כסגן ראש העירייה, הוא התקווה עבור הציבור החילוני בעיר ונחשב כשנוא נפשם של החרדים. "מי שמנסה לאיים על החיים המשותפים בשוק מחנה יהודה עושה טעות אסטרטגית גדולה", סיפר. עם זאת, בסיור במקום הופתע ברקוביץ' לגלות שדווקא ישנם חרדים שלא רואים בו איום, אלא להיפך: "אנחנו רוצים שיהיה ראש עיר חילוני כי אם ייבחר חרדי כל החילוניים יברחו מהעיר. אנחנו לא רוצים להפוך לבני ברק שתיים", סיפר אחד מהם.

 ניר ברקת
 

ראש עיריית ירושלים ניר ברקת (חדשות עשר)

 

כ-800 אלף תושבים חיים בירושלים, כעשרה אחוזים מתושבי המדינה. כמחציתם חיים מתחת לקו העוני. עם זאת, דירת שלושה חדרים עולה בממוצע יותר משני מיליון שקלים. אין כמעט תוכניות בנייה חדשות וגביית הארנונה לא מצליחה לכסות את ההוצאות הגבוהות של העירייה. נועם ריזי, בעלים של מסעדה במתחם התחנה, אמר: "לאנשים קל מאוד לדבר על החשיבות של ירושלים, אך במבחן התוצאה, גם השרים הימניים ביותר לא מעבירים את פעילותם לכאן".