לשכת אבו מאזן: "מאמצי ארה"ב לקידום 'עסקת המאה' - בזבוז זמן"

דובר יו"ר הרשות טען כי ביקור המשלחת האמריקנית בשבוע הקרוב "נועד לכישלון, לא ישיג דבר ויפגע ביציבות באזור". בכירים בבית הלבן דנו בנושא עם מזכ"ל האו"ם

נביל אבו רודיינה, דוברו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, מסר היום (שבת) כי הביקור המתוכנן של בכירים בבית הלבן, על מנת לקדם את המגעים לתהליך שלום בין ישראל לפלסטינים, "הוא בזבוז זמן ונועד לכישלון, כל עוד נמשך הניסיון לעקוף את המוסדות הלגיטימיים של הפלסטינים". זאת, לאחר שברמאללה הבהירו כי לא יתמכו ב"עסקת המאה" שמנסה לקדם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. 

"דיבורים אלה, בדיוק כמו דיבורים על רעיונות מעוותים להפרדת עזה מהגדה תחת סיסמאות הומניטריות בתמורה לוויתור על ירושלים, לא ישיגו דבר ויוסיפו לפגוע ביציבות באזור", הבהיר אבו רודיינה, בהודעה שמסר לכלי התקשורת. "על האמריקהים להפסיק לנסות לעקוף את המוסדות הלגיטימיים הפלסטיניים".

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

טרור העפיפונים: שתי שריפות משתוללות בעוטף עזה; אין נפגעים

בכירים בקואליציה: בחירות לפני סיום 2018 - דבר אפשרי

הרפתקאות קים בסינגפור: מה סיפר המנהיג לאזרחיו על הפסגה?

הלילה נמסר מהבית הלבן כי שליח הממשל האמריקני למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, יועצו הבכיר של טראמפ, ג'ארד קושנר, ושגרירת ארצות הברית לאו"ם, ניקי היילי, נפגשו עם מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש ודנו עימו בצורך למציאת פתרון למצב ההומניטרי בעזה, ברצון האמריקני לקדם תכנית שלום במזרח התיכון ובפעולותיו של הארגון בתקופה האחרונה. 

 אבו מאזן
 

אבו מאזן (רויטרס)

 

השליח המיוחד גרינבלט וקושנר, שנחשב לראש צוות השלום של הבית הלבן, צפויים להגיע לסבב שיחות במזרח התיכון, בנושא תוכנית השלום והמשבר ברצועת עזה, במהלך השבוע הקרוב. השניים יבקרו בירושלים, קהיר, בירת סעודיה ריאד, בירת קטאר דוחא, ובירת ירדן עמאן. נוסף לכך, בשבועות הקרובים צפוי להגיע לוושינגטון עבדאללה מלך ירדן כדי לדון עם טראמפ בתוכנית השלום ההולכת ומתגבשת.

אמש דווח כי בריטניה יוזמת כינוס שיפגיש שרי חוץ של מדינות מרכזיות באירופה ובעולם הערבי עם קושנר, כדי להציג לארה"ב שורת עקרונות שהמדינות מצפות לראות בכל תוכנית שלום אמריקנית, וזאת כדי שיוכלו לתמוך בה. דיפלומטים מערביים ובכירים ישראלים אמרו כי מי שעומד מאחורי היוזמה הוא שר החוץ הבריטי בוריס ג'ונסון, שנפגש לפני כמה שבועות בוושינגטון עם קושנר וביקש ממנו לקיים מפגש כזה. ג'ונסון אמר לקושנר כי הוא מעוניין שיוזמת השלום של טראמפ תצליח ולכן הוא סבור שהיא צריכה לכלול גם עקרונות שמקובלים על המדינות המרכזיות בקהילה הבינלאומית שעוסקות בתהליך השלום מזה שנים.

בתוך כך, גורם אמריקני אמר אתמול לסוכנות הידיעות רויטרס כי לאחר שניסתה במשך חודשים להביא לשינוי במועצת האו"ם לזכויות אדם ולא הצליחה לחולל רפורמה, דיפלומטים אמריקנים מעריכים כי פרישת ארה"ב היא בלתי נמנעת. "הצעד הקרב ובא", אמר הגורם, אך לא הסכים לספק פרטים נוספים לגבי תזמון המהלך. עם זאת, ע"פ הדיפלומטים, השאלה איננה האם ארה"ב תפרוש מהגוף הבין-לאומי אלא מתי תודיע על כך.

כמו כן, העצרת הכללית של האו"ם אימצה ביום חמישי החלטה אותה הגישו אלג'יריה וטורקיה, שקוראת למזכ"ל האו"ם להגיש המלצות בנושא מנגנונים בינלאומיים להגנה על הפלסטינים ברצועת עזה. ההחלטה גם מגנה את ישראל על "שימוש לא מידתי בכוח" נגד אזרחים בעזה וקוראת להסיר את המצור מעל רצועת עזה. 120 מדינות הצביעו בעד ההחלטה, 8 מדינות הצביעו נגד ו-45 מדינות נמנעו.