בכירים בקואליציה: בחירות לפני סיום 2018 - דבר אפשרי

המשבר סביב חוק הגיוס מחריף כאשר בקואליציה נשמעו עמדות דומות לאלה של מועצת גדולי התורה. "העובדות יתבהרו במהלך עשרת הימים הקרובים". נתניהו וליברמן תיאמו עמדות

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן תיאמו שלשום (חמישי) עמדות בנוגע לחוק הגיוס כאשר השניים שוחחו במסעדה במהלך יום הולדתה של ניקול ראידמן. זאת במקביל להחרפה במשבר הקואליציוני.

בכירים בקואליציה טוענים כי אסור לבטל את האפשרות שיהיו בחירות וכי העובדות יתבהרו במהלך עשרת הימים הקרובים, אז יתגלה אם החרדים יתפשרו. קיומן של בחירות לפני סיום 2018 הוא דבר אפשרי, אבל כנראה שישנו צורך לבצע שינוי חקיקה, זאת בעקבות הבחירות לרשויות המקומיות באוקטובר. הסוגיה נבדקת על ידי לשכת ראש הממשלה.  

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

חשד: אנס את בתו החורגת בת ה-12 - והכניס אותה להיריון

הושגה שליטה על דליפת החומר המסוכן במפעלי ים המלח

הרפתקאות קים בסינגפור: מה סיפר המנהיג לאזרחיו על הפסגה?

מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל, שלה נשמעים ארבעה מתוך ששת הח"כים המשתייכים למפלגת יהדות התורה, הכריעו אתמול כי אם לא יחולו שינויים בחוק הגיוס שהציגה הוועדה המשותפת למשרד הביטחון ולצה"ל, יש לפרוש מהקואליציה.

יעקב ליצמן
 

יפרשו מהקואליציה. יעקב ליצמן (ועדת הכלכלה )

 

מדובר בעמדה מפתיעה נוכח העובדה שמשמעות החוק שהציעה הוועדה היא פטור מוחלט לכל חרדי שלא ירצה לשרת בצבא. גורמים בכירים בקואליציה התייחסו להחלטת המועצה ואמרו: "סכנת הבחירות שוב על הפרק".

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס גם הוא ביום חמישי למתווה הגיוס החדש ב"פורום בר אילן" וטען כי "החוק הזה לא עונה על תפיסת העולם שלי". בשיחה עם המראיין אלי יונס, יו"ר אגודת הידידים של אוניברסיטת בר אילן, הוסיף ליברמן כי החוק גם לא עונה על תפיסת עולמם של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ושר הפנים אריה דרעי, ראשי הסיעות החרדיות. "החוק הזה נותן תשובה מוחלטת לדרישות של צה"ל. צריך לעשות את מה שלטובת צה"ל", הדגיש.

בתחילת השבוע פרסמה כאמור הוועדה המשותפת למשרד הביטחון וצה"ל לבחינת גיוס בני הציבור החרדי את המלצותיה בנוגע למתווה חוק הגיוס. חברי הוועדה, שמנתה קצינים בכירים וראש האגף הביטחוני במשרד הביטחון, נפגשה בשבועות האחרונים עם גורמי צבא, גורמים ממשלתיים, רבנים ואנשי ציבור נוספים.

עיקרי ההמלצות הן חקיקה של סנקציות כלכליות לישיבות שלא יעמדו ביעדי הגיוס, ביטול תיקון החוק במידה והישיבות לא יעמדו ב-85% מיעדי הגיוס, הטבות ותגמולים למשרתים, הרחבת סנקציות מנהליות כלפי עריקים ומשתמטים והוספת מסלולי שירות מותאמים לציבור החרדי שיקדמו השתלבות תעסוקה.

שר הפנים, אריה דרעי
 

המשבר מחריף. שר הפנים, אריה דרעי (רויטרס)

 

בפועל, מדובר בפטור מוחלט לחרדים מגיוס, שכן כל חרדי שירצה יכול לקבל פטור. לא יהיו סנקציות פליליות, וגם לא סנקציות כלכליות אישיות. הגדרת השאלה "מיהו חרדי" תישאר רחבה, כך שרבים שאינם חרדים ייספרו כחרדים והחרדים יוכלו לעמוד ביעדים. חרדים שירצו בכך יוכלו להתגייס בגיל מבוגר ולקבל שכר של כ-6,000 שקלים לחודש, פי שבעה מחייל רגיל.

דוח הגיוס כולל סעיף מפורש שבו נכתב כי צעירים אשר פרשו מן הציבור החרדי בגילאים 14–18 ייחשבו כ''חרדים שהתגייסו לשם מדידת יעדי הגיוס''. על פי הצהרת הוועדה, "היקף המתגייסים בני הציבור החרדי לצה"ל הוכפל פי עשרה בעשור האחרון. יש להמשיך במאמצים ולהגדיל באופן הדרגתי את כמות המשרתים בצה"ל ובשירות הלאומי. המהלך מתכתב עם תהליכים המתרחשים במגזר החרדי וההצעה היא בניית תוכנית רב שנתית המאפשרת להם להעמיק ולהבשיל ובמקביל להתגייס במספרים הולכים וגדלים".