מקלט בקריית שמונה, חדשות עשר

מקלטים מוזנחים ובתי ספר לא ממוגנים: האם בצפון מוכנים למלחמה?

למרות שמערכה כוללת בצפון היא תרחיש אפשרי, היישובים באזור סובלים ממחסור חמור במיגון. תושבת ק"ש: "עכברים מתרוצצים כאן, קוראת לנתניהו לנסות לעמוד כאן במשך 5 דקות"

תופי המלחמה נשמעים כבר זמן מה בגבול הצפון. לדברי מפקד פיקוד העורף לשעבר, אלוף משנה (במילואים) אייל אייזנברג, במלחמה כזו, העורף הולך להתמודד עם מהלומת אש משמעותית, "כזו שהוא לא ידע ולא הכיר". התבטאויות דומות נשמעות מצד בכירים נוספים במערכת הביטחון, וקיימת ביניהם תמימות דעים לגבי בעיית המיגון ביישובי הצפון.

כך למשל, מתארת אורנה פרץ, פעילה חברתית מקרית שמונה, את מצב המקלטים בעיר: "אי אפשר לעמוד כאן, העכברים והחולדות מתרוצצים בין הרגליים", היא אומרת, "אני קוראת לגלנט, לנתניהו ולראש העיר שלנו ניסים מלכה – תעמדו כאן חמש דקות".

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

הרפתקאות קים בסינגפור: מה סיפר המנהיג לאזרחיו על הפסגה?

הושגה שליטה על דליפת החומר המסוכן במפעלי ים המלח

חשד נוסף להתעללות בילדים: נעצרה עובדת בת 36 בגן ברמת גן

"במקלטים המשותפים יש בעיה", מודה מנכ"ל עיריית קריית שמונה, אל"מ אשכול שוקרון, אך מטיל את האחריות לבעיה על התושבים: "צריך לזכור שהאחריות על כך היא קודם כל על התושב". עם זאת, הוא מוסיף, כי "בשלושת השבועות האחרונים העירייה פעילה מאוד בנושא".

 מקלט בקריית שמונה
 

מקלט בקריית שמונה (חדשות עשר)

 

בדיוק כמו בקריית שמונה, גם ביישובים צמודי הגדר מצב המיגון רחוק מלתת מענה לתרחישי הטילים הצפויים ליפול כאן. יורם ישראלי, ראש מועצה אזורית מטה אשר, אומר כי במקרה של מלחמה, "כל התושבים יצטרכו לשהות תקופה ארוכה מתחת לאדמה". אך לדברי תושבת קיבוץ מעיין ברוך מורן סולמני לוין – המקלטים לא ערוכים לאכלס תושבים לשהות כזו. "במקלטים אין כיסאות, מזרונים ומיטות, ואם אנשים ותיקים ייאלצו לבלות לילה במקלט – אין להם אפילו היכן לשבת", אומרת לוין, "נצטרך לארגן הכול תחת אש".

המצב חמור עוד יותר בבתי הספר. באחד מהם, שממוקם פחות מקילומטר מהגבול, זמן התגובה לטילים הוא מיידי, אך החדרים לא ממוגנים. "הכיתות, חדר המורים, הספרייה ואולם הספורט – כולם לא ממוגנים", מעיד יו"ר המועצה האזורית גליל עליון גיורא זלץ. לדבריו, המועצה ביקשה מהממשלה מיגוניות, "אך קיבלנו שמונה בלבד, שנועדו לשטחים החקלאיים במועצה".