בוריס ג'ונסון, רויטרס

בריטניה יוזמת מפגש שבו יוצגו "קווים אדומים" לתוכנית טראמפ

פרסום ראשון: שר החוץ הבריטי ג'ונסון יוזם מפגש בהשתתפות מעצמות אירופה והעולם הערבי במטרה לכלול בתוכנית השלום עקרונות שמקובלים על המדינות שעוסקות בתהליך מזה שנים

פרסום ראשון: לקראת הגשת תוכנית השלום של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, יוזמת בריטניה כינוס מפגש של שרי החוץ של המדינות המרכזיות באירופה ובעולם הערבי עם ראש צוות השלום של הבית הלבן, ג'ארד קושנר, כדי להציג לארה"ב שורת עקרונות שהמדינות מצפות לראות בכל תוכנית שלום אמריקנית וזאת כדי שיוכלו לתמוך בה.

דיפלומטים מערביים ופקידים ישראלים בכירים אמרו כי מי שעומד מאחורי היוזמה הוא שר החוץ הבריטי בוריס ג'ונסון. האחרון נפגש לפני כמה שבועות בוושינגטון עם קושנר וביקש ממנו לקיים מפגש כזה. ג'ונסון אמר לקושנר כי הוא מעוניין שיוזמת השלום של טראמפ תצליח ולכן הוא סבור שהיא צריכה לכלול גם עקרונות שמקובלים על המדינות המרכזיות בקהילה הבינלאומית שעוסקות בתהליך השלום מזה שנים.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

תופעת העדר: 500 כבשים התאבדו במזרח טורקיה

הרפתקאות קים בסינגפור: מה סיפר המנהיג לאזרחיו על הפסגה?

חשד: אנס את בתו החורגת בת ה-12 - והכניס אותה להיריון

דיפלומט מערבי ציין כי קושנר נענה להצעתו של ג'ונסון. יועצו הבכיר של טראמפ אמר כי הממשל מעוניין לקבל הערות ממעצמות אירופה לגבי תוכנית השלום ולקיים התייעצות ותיאום בנושא, אך הבהיר שבסופו של דבר מדובר יהיה בתוכנית שלום אמריקנית והנשיא טראמפ יהיה האחרון שיפסוק לגבי תכניה.

בשבועות האחרונים שוחח ג'ונסון עם שרי החוץ של גרמניה, צרפת, סעודיה, מצרים וירדן והעלה בפניהם את ההצעה. ג'ונסון מעוניין לגבש עם שאר שרי החוץ שורה של "קווים אדומים" שיוצגו לארה"ב ושיהיו מעין תנאי למתן תמיכה אירופית וערבית בתוכנית השלום האמריקנית. המפגש צפוי להתקיים ככל הנראה בתחילת חודש יולי. עוד לא ברור אם קושנר יגיע לפגוש את שרי החוץ באירופה או שהם יגיעו לוושינגטון. בנוסף, עדיין לא ברור האם שרי החוץ הערבים יצטרפו גם כן למפגש.

באמצע השבוע יגיעו לאזור קושנר והשליח המיוחד ג'ייסון גרינבלט לסבב שיחות בנושא תוכנית השלום והמשבר ברצועת עזה. השניים יבקרו בירושלים, קהיר, ריאד, דוחא ורבת עמון. נוסף לכך, בשבועות הקרובים יגיע לוושינגטון עבדאללה מלך ירדן כדי לדון עם טראמפ בתוכנית השלום ההולכת ומתגבשת.