טרור העפיפונים - שריפה במפלסים, ניר פורר

צה"ל מתחיל להגיב על העפיפונים - אך האם ירי הרתעתי הוא פתרון?

פרשנות: ירי האזהרה של חיל האוויר מעיד כי ישראל מתחילה לראות בעפיפוני התבערה איום ממשי, אולם עדיין אין פתרון מוחלט לבעיה • חמאס איים כי ישלח מחר אלפי עפיפונים

ירי האזהרה שירה חיל האוויר היום (חמישי) לעבר חוליות שהכינו בלוני תבערה ברצועת עזה מעיד כי ישראל שינתה את היחס שלה כלפי בעיית העפיפונים, ומתחילה לראות בה איום ממשי, שמסכן חיי ישראלים. בצה"ל מקווים שהתקיפות הללו ירתיעו את חמאס מלהפריח עפיפונים, אך מודים כי אין להם עדיין פתרון מוחלט לבעיה.

חמאס נכשל במאמצו להביא עשרות אלפי בני אדם לגדר בשבועות האחרונים. גם מחר, בעיד אל פיטר, לא יצליח הארגון העזתי לסחוף מפגינים לגבול. במקום זאת, מרכז חמאס את מאמציו כעת בהפרחת עפיפונים לעבר ישראל, בניסיון לייצר משוואה חדשה בגבול הרצועה.

מחר יהיה חם בעוטף עזה. חמאס איים היום כי ישלח 5,000 עפיפונים לשטח ישראל. במסיבת עיתונאים שנערכה היום הודיע הארגון העזתי כי שיגורי העפיפונים יתבצעו מאזורים שונים בשטח הרצועה.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

22 שעות בתוך מבנה: ביקור במחנות בני הנוער שהופרדו מהוריהם

חקירת מוזס: הוצגו ראיות לשיחות עם נתניהו במועדים משמעותיים

דוח משרד החוץ: אופטימיות טראמפ מפסגת סינגפור מוטלת בספק

כמו כן, שלח חמאס איום לעבר ישראל: "אם ממשלת ישראל לא תנצל את ההזדמנות שאנו נותנים לה לסיים את המצור על עזה - תושבי העוטף יחיו תחת מצור של עפיפונים, שיגיעו לטווח של 40 ק"מ בתוך שטח ישראל".


בפעם הראשונה מאז החל גל העפיפונים, אותר היום באחד מקיבוצי עוטף עזה בלון אליו מחובר מתקן החשוד כמטען. כוחות הביטחון מצאו את הבלון עם המטען החשוד, ופוצצו אותו פיצוץ מבוקר. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

 עפיפון תבערה - רגע לפני שליחתו לישראל
 

עפיפון תבערה - רגע לפני שליחתו לישראל (דובר צה"ל)

 

מוקדם יותר היום ירה חיל האוויר ירי אזהרה לעבר חוליות שהכינו בלוני ועפיפוני תבערה בדרום רצועת עזה. בצה"ל מזהירים, כי אם שיגור העפיפונים מהרצועה לישראל ימשך - ירי האזהרה יהפוך לירי שנועד לפגוע.

בתוך כך, שריפה שפרצה היום בקיבוץ גבים נגרמה כתוצאה מקונדום שנופח ואליו חובר גחלים לוהטות עטופות בנייר כסף. נוסף על שריפה זו פרצו היום עשר דליקות בעוטף עזה.

לפי נתוני מערך הכבאות, מאז שהחל טרור העפיפונים לפני 76 ימים, פרצו כבר 412 שריפות ששרפו 25 אלף דונמים - זאת נכון לאמש. בכל יום פורצות יותר מעשר שריפות בממוצע ועלות הנזק עד כה נאמדת על יותר ממיליון ו-700 אלף שקלים.