ליצמן בכנס השנתי של משרד הבריאות בהיכל התרבות, ללא קרדיט

מועצת גדולי התורה: לפרוש מהקואליציה אם לא ישונה חוק הגיוס

המועצה של אגודת ישראל, שלה נשמעים 4 מתוך ששת הח"כים של יהדות התורה, הציגה קו נוקשה מול העמדה המסתמנת של ש"ס ודגל התורה. בכירים בקואליציה: "סכנת בחירות שוב

מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל, שלה נשמעים ארבעה מתוך ששת הח"כים המשתייכים למפלגת יהדות התורה, הכריעו היום (חמישי) כי אם לא יחולו שינויים בחוק הגיוס שהציגה הוועדה המשותפת למשרד הביטחון ולצה"ל.

המועצה מציגה עמדה חריפה יותר מזו המתגבשת בקרב המועצות שלהן נשמעים הח"כים מש"ס ומדגל התורה. מדובר בעמדה מפתיעה נוכח העובדה שמשמעות החוק שהציעה הוועדה היא פטור מוחלט לכל חרדי שלא ירצה לשרת בצבא. גורמים בכירים בקואליציה התייחסו להחלטת המועצה ואמרו: "סכנת הבחירות שוב על הפרק".


מוקדם יותר היום התייחס שר הביטחון אביגדור ליברמן למתווה הגיוס החדש ב"פורום בר אילן" באוניברסיטה, וטען כי "החוק הזה לא עונה על תפיסת העולם שלי". בשיחה עם המראיין אלי יונס, יו"ר אגודת הידידים של אוניברסיטת בר אילן, ליברמן הוסיף כי החוק גם לא עונה על תפיסת עולמם של סגן השר יעקב ליצמן (יהדות התורה) והשר אריה דרעי (ש"ס), ראשי הסיעות החרדיות. "החוק הזה נותן תשובה מוחלטת לדרישות של צה"ל. צריך לעשות את מה שלטובת צה"ל", הדגיש.

 שר הביטחון ליברמן
 

שר הביטחון ליברמן, היום (אונ' בר אילן )

 

בתחילת השבוע פרסמה כאמור הוועדה המשותפת למשרד הביטחון וצה"ל לבחינת גיוס בני הציבור החרדי את המלצותיה בנוגע למתווה חוק הגיוס. חברי הוועדה, שמנתה קצינים בכירים וראש האגף הביטחוני במשרד הביטחון, נפגשה בשבועות האחרונים עם גורמי צבא, גורמים ממשלתיים, רבנים ואנשי ציבור נוספים.

עיקרי ההמלצות הן חקיקה של סנקציות כלכליות לישיבות שלא יעמדו ביעדי הגיוס; ביטול תיקון החוק במידה והישיבות לא יעמדו ב-85% מיעדי הגיוס; הטבות ותגמולים למשרתים; הרחבת סנקציות מנהליות כלפי עריקים ומשתמטים והוספת מסלולי שירות מותאמים לציבור החרדי שיקדמו השתלבות תעסוקה.

בפועל, מדובר בפטור מוחלט לחרדים מגיוס, שכן כל חרדי שירצה יכול לקבל פטור. לא יהיו סנקציות פליליות, וגם לא סנקציות כלכליות אישיות. הגדרת השאלה "מיהו חרדי" תישאר רחבה, כך שרבים שאינם חרדים ייספרו כחרדים והחרדים יוכלו לעמוד ביעדים. חרדים שירצו בכך יוכלו להתגייס בגיל מבוגר ולקבל שכר של כ-6,000 שקלים לחודש (פי שבעה מחייל רגיל).

דו''ח הגיוס כולל סעיף מפורש שבו נכתב כי צעירים אשר פרשו מן הציבור החרדי בגילאים 14–18 ייחשבו כ''חרדים שהתגייסו לשם מדידת יעדי הגיוס''. על פי הצהרת הוועדה, "היקף המתגייסים בני הציבור החרדי לצה"ל הוכפל פי עשרה בעשור האחרון. יש להמשיך במאמצים ולהגדיל באופן הדרגתי את כמות המשרתים בצה"ל ובשירות הלאומי. המהלך מתכתב עם תהליכים המתרחשים במגזר החרדי וההצעה היא בניית תוכנית רב שנתית המאפשרת להם להעמיק ולהבשיל ובמקביל להתגייס במספרים הולכים וגדלים".