"נחמד להגיד שאנחנו החוסן של המדינה - בפועל אף אחד לא עוזר"

בעלי עסקים בעוטף עזה סופגים נזקים קשים בשל המתיחות, אך לא יקבלו פיצויים. "אין נפגעים בנפש, אבל שגרת החיים נפגעה", סיפר מנהל חנות בשדרות. "לאנשים אין אומץ להגיע"

עפיפוני התבערה שנשלחו בתקופה האחרונה מרצועת עזה לעבר שטח ישראל גרמו לנזקים רבים לשדות ולשטחים החקלאיים בעוטף עזה. גם היום (שישי) איימו בחמאס לשלוח כמה אלפי עפיפונים, ובצה"ל מודים כי לא קיים פתרון מוחלט לבעיה שמשבשת את חייהם של תושבי האזור. שר האוצר משה כחלון הכריז כי החקלאים בעוטף עזה יפוצו – אך בעלי עסקים אחרים, שסופגים גם הם נזקים קשים, לא יפוצו כלל.

"מה שקרה בתקופה האחרונה החזיר אותנו לתקופות החשוכות של לפני 4-3 שנים", אמר לחדשות עשר שלומי אלקיים, מנהל חנות הצעצועים "עידן 2000" בקניון מול 7 בשדרות, "יש טפטופים של עפיפוני תבערה שהצבא לא יודע בינתיים כיצד להתמודד איתם. נכון שאין נפגעים בנפש, וזה הדבר החשוב ביותר, אבל זה עדיין פוגע לנו בשגרת החיים".

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

דיווח: אזרחית טורקית נעצרה בישראל בחשד לעבירות ביטחוניות

אחרי בצורת של שלוש שנים: מכבי תל אביב אלופת המדינה בכדורסל

פרטים שלא הוצגו לציבור אלף שנים: הצצה למוזיאון הוותיקן בי-ם

 אסי -מנהלת מול 7
 

"אנחנו במלחמה". אסי ברגל-אוזן (שלומי עמר)

 

מנהלת הקניון, אסי ברגל-אוזן, הביעה את תסכולה בנוגע להתנהלות המדינה. "עצוב לי לראות שהמדינה מתנהלת כאילו אנחנו אזרחים סוג ז'", אמרה ברגל-אוזן, "זה נחמד להגיד שאנחנו המגן האנושי והחוסן של המדינה, אבל בפועל אף אחד לא מושיט יד".

בהמשך, התייחסה מנהלת הקניון להפסדים של בעלי העסקים במתחם: "אנחנו מרגישים ירידה של 50%-40% בפדיונות אצל כל סוחר אצלי במרכז". לדבריה, "אנשים לא מגיעים לפה, אין להם אומץ לצאת מהבית מחשש לחייהם. לא הכריזו על המצב כמצב מלחמה, אבל אנחנו במלחמה".

"גם אם אנחנו פותחים, זה לא אומר שהלקוחות יגיעו"

ניר שוחט, הבעלים של מסעדת סושימוטו בשדרות, התייחס לבעייתיות במצב שבו בעלי העסקים נמצאים. "כל עוד אנחנו מתבקשים לשמור על השגרה, אז אף אחד גם לא יפצה אותנו", הבהיר. "הבעיה היא שגם אם אנחנו פותחים דלתות, זה לא אומר שהלקוחות יגיעו וישמרו באמת על שגרה".  

 השריפה ביער בארי
 

יותר מ-410 שריפות. דליקה שפרצה בשל עפיפון תבערה (חדשות עשר)

 

ברגל-אוזן הסבירה כי "יש צורך להקל על הסוחרים כי כל מי שאמור להתפרנס באזור עוטף עזה לא יכול להתפרנס כי אנשים לא באים לקנות. אני מצפה שייתנו הקלות בארנונה, חשמל ומים". שוחט הוסיף כי "המדינה יודעת, עם כל ארסנל הכלכלנים שיש במשרד האוצר, למצוא דרכים לעזור לסוחרים. עובדה שבמהלך שני המבצעים האחרונים שהתרחשו ברצועת עזה קיבלנו פיצוי הולם".

אלקיים קרא לאזרחים להגיע לעוטף עזה ולהביע סולידריות עם תושבי האזור. "צריך לגרום לאנשים שגרים באשדוד ובאשקלון להגיע לפה ולקנות את המוצרים שלהם אצלנו, במקום לנסוע לתל אביב", אמר, "כמובן שאנחנו מקווים שהמצב ישתפר, אבל מצד שני מנסים לעשות את הטוב ביותר כדי שאנשים יגיעו לפה, יחזקו אותנו ויקנו כאן".

לפי נתוני מערך הכבאות, מאז שהחל טרור העפיפונים לפני כחודשיים וחצי, פרצו כבר יותר מ-410 שריפות, ששרפו 25 אלף דונמים. בכל יום פורצות יותר מעשר שריפות בממוצע, ועלות הנזק עד כה נאמדת ביותר מ-1.7 מיליון שקלים.