הכינו את הגרעינים: חגיגת הכדורגל העולמית התחילה

הרגע שלו חיכו מיליוני אוהדים יצא לדרך עם טקס חגיגי, בו הופיע רובי וויליאמס. האם זה המונדיאל האחרון בהשתתפות 32 נבחרות ומי הפייבוריטית? כל מה שצריכים לדעת

הרגע שמיליוני בני אדם חיכו לו ברחבי העולם הגיע. הגביע העולמי, שנערך השנה ברוסיה, יצא היום (חמישי) לדרך. אלפי אוהדים מכל רחבי העולם נמצאים כבר ברוסיה, צובעים את הרחובות בצבעים של הנבחרות השונות ונהנים מאווירה של קרנבל.

האוהדים יוכלו ליהנות מהאווירה המיוחדת גם מחוץ לאצטדיונים. בכל אחת מהערים המארחות הוקמו מתחמים מיוחדים עבור מי שרוצה לצפות במשחקים, לקנות אוכל ושתייה וליהנות ממשחקים אינטראקטיביים. המתחמים יפעלו במהלך הטורניר בכל אחת מהערים המארחות.

 טקס פתיחת גביע העולם ברוסיה
 

טקס פתיחת גביע העולם ברוסיה(רויטרס)

 
 

טקס הפתיחה שהתקיים היום באצטדיון לוז'ניקי שבמוסקבה, שיארח גם את משחק הגמר, נמשך כחצי שעה וכלל מופעים שונים. זמן קצר לאחר מכן התקיים משחק הפתיחה, בו הביסה רוסיה 0:5 את סעודיה. מדובר בשתי הנבחרות בעלות הדירוג הנמוך ביותר בטורניר, רוסיה במקום ה-65 וסעודיה במקום ה-63.  

טקס פתיחת גביע העולם ברוסיה
 

טקס פתיחת גביע העולם ברוסיה( רויטרס)

 
  טקס פתיחת גביע העולם ברוסיה
 

טקס פתיחת גביע העולם ברוסיה( רויטרס)

 

במקביל לטקס נערך קונצרט מיוחד בכיכר האדומה. במהלך הטקס הופיעו הזמר רובי וויליאמס ביחד עם 500 רקדנים, מתעמלים ואקרובטים, כמו גם זמר האופרה המפורסם פלאסידו דומינגו והטנור הפרואני חואן דייגו פלורז.

אוהדי פרו רוסיה
 

אוהדי פרו רוסיה( רויטרס)

 
אוהד קולומביה ואוהד סעודיה
 

אוהד קולומביה ואוהד סעודיה (רויטרס)

 
אוהדת בגביע העולמי
 

אוהדת בגביע העולמי( רויטרס)

12 אצטדיונים ב-11 ערים שונות

עלות הטורניר מוערכת בכ-12 מיליארד דולר, מתוכו הממשלה עצמה מקצה 6.7 מיליארד שקלים ו-3.4 מיליארד דולר מתקבל מחברות פרטיות. 1.5 מיליארד דולר מתקבל מרשויות מקומיות.  

משך הטורניר הוא כארבעה שבועות, מה-14 ביוני עד ה-15 ביולי, כאשר מקמפיין מוקדמות שכלל 210 מדיניות, 872 משחקים ו-2,454 שערים, נותרו 32 מתמודדות על התואר החשוב, שהוגרלו לשמונה בתים. הטורניר עצמו יתקיים ב-12 אצטדיונים שונים, שנמצאים ב-11 ערים שונות, בהם קלינינגרד ויקטרינבורג, שהמרחק ביניהן עומד על לא פחות מ-2,481. תשעה מתוך האצטדיונים נבנו במיוחד עבור הטורניר.

בבית א' מתמודדות רוסיה, סעודיה, אורוגוואי ומצרים בעוד שבבית ב' מתמודדות ספרד, פורטוגל, איראן ומרוקו. לבית ג' הוגרלו צרפת, דנמרק, אוסטרליה ופרו ולבית ד' הוגרלו ארגנטינה, קרואטיה ניגריה ואיסלנד. בבית ה' נמצאות ברזיל, שוויץ,  סרביה וקוסטה ריקה בעוד שבבית ו' יתמודדו אלופת העולם גרמניה, מקסיקו, שבדיה וקוריאה הדרומית. בבית ז' נמצאות אנגליה, בלגיה, טוניסיה ופנמה ובבית ח' משחקות פולין, סנגל, יפן וקולומביה.  

שיטת המשחקים

בגביע העולמי שיערך ב-2026 ואותו יארחו מקסיקו, ארה"ב קנדה, ישתתפו 48 נבחרות כאשר הנוכחי עשוי להיות האחרון שבו יקחו חלק 32 משתתפות. הסיבה לכך היא בקשה שהוגשה על ידי ההתאחדות לכדורגל הדרום אמריקנית שדורשת להכניס לתוקף מיידי את ההרחבה המדוברת. במקרה שהבקשה תאושר על ידי פיפ"א, מספר המשתתפות בגביע העולמי בקטאר יעמוד, בדומה לזה שיערך ב-2026, על 48 משתתפות.   

נבחרת צרפת מתאמנת ברוסיה
 

אחת מ-32 נבחרות. נבחרת צרפת מתאמנת ברוסיה (רויטרס)

 

לפי שיטת המשחקים, בכל בית הנבחרות מתמודדות אחת מול השנייה פעם אחת והשתיים שמסיימות בראשות הבית מעפילות לשמינית הגמר. במקרה של שוויון נקודות, המיקום מוכרע לפי הפרש שערים. במקרה שגם הפרש השערים דומה, ההכרעה נקבעת לפי כמות השערים שכבשה כל נבחרת.

המנצחת בבית א' תתמודד בשמינית הגמר מול זאת שסיימה במקום השני בבית ב' והמנצחת בבית ב' תשחק מול הנבחרת שסיימה שנייה בבית א'. המסיימת ראשונה בבית ג' תשחק מול הסגנית של בית ד' כאשר המנצחת בבית ד' תשחק מול המסיימת שנייה בבית ג'. המנצחת בבית ה' תשחק מול הנבחרת שסיימה שנייה בבית ו' בעוד שמנצחת בית ו' תשחק מול סגנית בית ה'. המנצחת בבית ז' תשחק מול סגנית בית ח' כאשר המסיימת ראשונה בבית ח' תתמודד מול הנבחרת שסיימה שנייה בית ז'.

ניימאר
 

ישחק בבית ה'. ניימאר (רויטרס)

 

מי הפייבורטית?

על פי סוכנויות ההימורים, ברזיל היא הפייבוריטית לזכייה בטורניר עם סיכויים של 5/1 בעוד שצרפת אחריה עם סיכויים של 11/2. ספרד נמצאת אחריהן עם סיכויים של 7/1. גם גרמניה נחשבת כמועמדת לפי חלק מהסוכנויות. ניימאר מחזיק לפי הסוכנויות בסיכויים גבוהים לסיים כמלך שערי הטורניר עם סיכויים 11/1.

ארבע שנים חיכו אוהדי הכדורגל לרגע הזה כאשר האווירה המיוחדת וההתרגשות מורגשים ברחבי העולם. עכשיו רק נותר לחכות לרגעים המשמחים, העצובים והדרמטיים שמצפים לנו במהלך החודש הקרוב.   

לוח משחקים

 לוח משחקים גביע עולמי
 

לוח המשחקים (רויטרס)