הועדה לביקורת המדינה, אתר הכנסת

נפגעת עבירת מין ביקשה להיחשף בדיון - הסרטון הוסר מאתר הכנסת

המתלוננת הגיעה לדיון בוועדה על הטרדות באקדמיה, אך הקלטת הדיון נגנזה למרות רצונה. הכנסת: "חל איסור על פרסום פרטי נפגע עבירת מין". אדלשטיין: "נגבש נוהל זמני"

הכנסת הסירה לאחרונה מאתר האינטרנט שלה סרטון שבו מדברת סטודנטית לשעבר בוועדה לביקורת המדינה על הטרדות מיניות באקדמיה, שהתלוננה על הטרדה מינית, על אף שבחרה להיחשף בדיון - כך נודע לחדשות עשר. 

הדיון בוועדה תועד בשידור חי בערוץ הכנסת, אך הופסק ברגע שהתחילה המתלוננת לדבר. מהכנסת נמסר שהסרטון, שעלה לאתר לאחר הדיון, הוסר בגלל החוק שאוסר פרסום פרטים מזהים של נפגעי עבירות מין, ויעלה לאחר עריכתו. "מרגישה כועסת, עצבנית ושבורה שמשתיקים אותי״, אמרה המתלוננת. כעת מה שמופיע בעמוד של דיון הוועדה בכנסת הוא כיסא ריק.

 הועדה לביקורת המדינה
 

הועדה לביקורת המדינה ( אתר הכנסת)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

לאחר המחאה בעפולה: בעל הבית הודיע לרוכש ערבי - אבטל את העסקה

מטען חבלה התפוצץ בדירה במזרח י-ם; שמונה נעצרו בחשד להכנתו

מונדיאל 2018: המדריך המלא לאוהד הכורסה

ח"כ שלי יחימוביץ׳, יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, אמרה בתגובה שמדובר בסתימת פיות ובהשפלה נוראה של נפגעת תקיפה מינית, והעלתה את הקטע המדובר באתר שלה וביוטיוב, כשהיא מציינת את שמה הפרטי של נפגעת העבירה, תוך שימוש בחסינות שניתנת לה כחברת כנסת.

המתלוננת שדיברה בדיון, שעסק בהטרדות מיניות באקדמיה, הבחינה שהסרטון של הוועדה הורד מאתר הכנסת. זאת, לאחר שהשידור החי של הוועדה הופסק בעת שהיא דיברה, וח״כ יחימוביץ׳ פנתה עקב כך לבירור העניין. במקום תיעוד הוועדה, הועלה לאתר הכנסת סרטון של שתי שניות בלבד, בו לא רואים את משתתפי הדיון.

המתלוננת כתבה בדף הפייסבוק שלה: ״לתדהמתי הרבה גיליתי שהסירו מאתר הכנסת את הדיון החשוב שנערך בוועדה לביקורת המדינה, בנושא הכול כך חשוב על הטיפול הלקוי של המוסדות להשכלה גבוהה בנפגעות עבירה מינית. בדיון זה השתתפתי והחלטתי להסיר את המסקינטייפ שמודבק לי לפה ולדבר בקולי, גם בגלל שהייתי חייבת לעשות זאת אחרי שלוש וחצי שנים של שתיקה וגם כדי לעודד נפגעות ונפגעים אחרים לספר את סיפורם״.

עורכת הדין רוני אלוני סדובניק המייצגת את המתלוננת מסרה בתגובה: ״בעבר הרחוק והקדום ראינו תופעה של נפגעות תקיפה מינית שצריכות להתבייש וצריכות להסתיר את הזהות שלהן, מאחר והן פחדו מהחברה. היום המצב שונה, היום יש נפגעות כמו במקרה הזה - נפגעת שעברה הטרדה מינית ולא מתביישת בזה. מי שצריך להתבייש זה מי שהטריד אותה והדלתיים הסגורות הפכו להיות כבר מוגזמים. זה הליך להשתקת נפגעות שלא רוצות להסתיר את זהותן״.

ח״כ יחימוביץ מסרה: ״אני מזועזעת מההחלטה להוריד את חלקה של המתלוננת. מדובר בסתימת פיות ובהשפלה נוראה של נפגעת תקיפה מינית שאפילו לא דיברה על התקיפה המינית שעברה. המתלוננת אמרה דברים חשובים ונכוחים ובתמורה לאומץ ליבה ספגה סתירה מצלצלת נוספת מהמקום שאמור להגן עליה: הכנסת. בכוונתי להמשיך להיאבק על זכותן של נפגעות לדבר. למרבה המזל גם בידינו נמצאת הקלטה של דבריה החשובים של המתלוננת וכפעולת גומלין להשתקתה, העליתי את דבריה באתר שלי וביוטיוב״.

מכנסת ישראל נמסר בתגובה: ״בהתאם לחוק העונשין, חל איסור על פרסום כל פרט מזהה של נפגע עבירת מין אם בית המשפט לא אישר זאת. האיסור הקבוע בחוק חל גם אם נפגע העבירה מסכים לפרסום. על כן, אנו פועלים להעלות את הסרטון לאתר בהקדם, לאחר עריכתו, כך שיעמוד בהוראות החוק. על שולחן הכנסת מונחות כמה הצעות חוק המבקשות לתקן את חוק העונשין ולאפשר פרסום פרטים של נפגעי עבירות מין אם הם נתנו את הסכמתם לכך וללא צורך באישור בית המשפט. אולם, כל עוד החוק קובע כי הפרסום אסור, הכנסת מחויבת לפעול לפיו״.

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הוסיף כי "הנהלת הכנסת והייעוץ המשפטי רואים חשיבות רבה בשינוי המצב הקיים שפוגע בנפגעי ונפגעות עבירה. במקביל לקידום הצעת החוק הממשלתית, הכנסת תגבש נוהל זמני להתנהלות ועדות הכנסת עד לאישורו של החוק".