גבר עצור (אילוסטרציה), רויטרס

"עוקץ האינסטלטורים": גנב מקשישים - וישיב 500 אלף ש' ללקוחות

ביהמ"ש אישר את הסדר הטיעון עם אושרי אבוטבול, במסגרתו הודה בעבירות מרמה ועושק, תוך שהוא מתחזה לעובד ציבור. נגזרו עליו קרוב לשש שנות מאסר בפועל

בית משפט השלום בתל אביב גזר היום (חמישי) 70 חודשי מאסר בפועל על אושרי אבוטבול, שהורשע בעבירות מרמה ועושק כלפי קשישים בנסיבות מחמירות, פריצה לבתי קשישים תוך התחזות לעובד ציבור וגניבה. זאת, לאחר שהודה במסגרת הסדר טיעון בעבירות המיוחסות לו. כמו כן, נגזרו עליו פיצויים ללקוחות שנפגעו בסך כולל של 514,810 שקלים.

הפרשה, שכונתה "עוקץ האינסטלטורים", נחשפה בתוכנית "יצאת צדיק" תחת השם "כנופיית המגנטים". בפרשה היו מעורבים מלבד אבוטבול גם אריאל ברוכים ורן לחיאני, שניהלו ביחד עסק בתחום האינסטלציה המושתת על מרמה מתוחכמת תוך ניצול חולשתם של לקוחות העסק, רבים מהם קשישים, כך על פי גזר הדין.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

הנשיא מון מצטרף לטראמפ ורומז: נשקול לבטל את התרגילים הצבאיים

מטען חבלה התפוצץ בדירה במזרח י-ם; שמונה נעצרו בחשד להכנתו

מונדיאל 2018: הסיפורים שיעזרו לכם להיראות בקיאים מול המסך

בהקשר לפיצויים לנפגעי העבירה, קבע בית המשפט כי "ראוי כי הנאשם יפצה את נפגעי העבירה בפיצוי שאינו בסכום סמלי, שכן הפיצוי משדר מסר לציבור כי לא רק הפגיעה בערך המוגן ומידת הפגיעה בערך המוגן עומדת לנגד עיני בית המשפט, אלא גם הפגיעה בנפגע העבירה".

עו"ד אורנה גלבשטיין, שטיפלה בתיק מטעם פרקליטות מיסוי וכלכלה, מסרה כי "הנאשם עשק ורימה במשך שנים בצורה מתוחכמת את לקוחותיו, רבים מהם קשישים, בתוך ביתם. במסגרת זו הנאשם התפרץ מספר רב של פעמים לבתי הקשישים תוך התחזות כעובד ציבור, במטרה לגנוב פריטים יקרי ערך ולקבל במרמה כספים וצ'קים בסכומים של אלפי שקלים". לדברי גלבשטיין, "במעשיו ניצל הנאשם באופן מכוער את חולשותיהם של הלקוחות וגרם לפגיעה בביטחונם האישי".

אבוטבול, שעבד אצל השניים בין השנים 2015 ל-2017 כקבלן משנה, נשלח על ידם פעמים רבות לבתי קשישים. הוא נהג להציג עצמו כעובד תאגידי מים, חברת חשמל ועובד עיריה. זאת במטרה לגנוב מהם פריטים יקרי ערך ולקבל מהם במרמה כספים וצ'קים בסכומים של אלפי שקלים, כך על פי הכרעת הדין, שהתקבלה לפני כחודשיים.

בהכרעת הדין עוד נכתב כי אבוטבול פעל בדרכים מתוחכמות על מנת לקבל כספים והמחאות במרמה מהקשישים, תוך ניצול גילם, חוסר הבנתם וחולשתם. אבוטבול נהג למסור ללקוח מידע שגוי אודות התקלה בביתו ודרך הטיפול בה, בזמן שהוא עצמו חסר כל ידע וניסיון בתחום, ובמרבית המקרים - כלל לא תיקן את התקלה. בנוסף, אבוטבול גנב מבתים של לקוחות תכשיטים יקרי ערך, כרטיסי אשראי, כספים במזומן, צ'קים וכן זייף צ'קים בחתימתם.

ברוכים, בן 43, ולחיאני, בן 31, הורשעו בתחילת החודש במרמה של קשישים בנסיבות מחמירות ובעבירות מס בהיקף של מיליוני שקלים. השניים, תושבי חולון, הכניסו מעבודתם כמנהלי עסק בתחום האינסטלציה כשמונה מיליון שקלים ופעלו במטרה להתחמק מתשלום הכנסה בגובה של 5.7 מיליון שקלים. על פי הכרעת דינם, הם יצרו מצגים כוזבים לגבי זהותם וזהות קבלני המשנה אותם שלחו לביתם של הלקוחות, גבו מחירים שונים ללא קשר לתקלות אותן התבקשו לתקן, כאשר במקרים רבים התקלה לא תוקנה.

במסגרת הסדר הטיעון סוכם כי עונשו של לחיאני יעמוד על קצת יותר מחמש שנים וחצי בעוד שעונשו של ברוכים יעמוד על מעט יותר מארבע שנים וחצי, זאת בתנאי שישלמו את החוב שלהם לרשויות המס. במקרה שלא יעמדו בתנאי המדובר, יעמוד עונשו של לחיאני על יותר משש שנים וחצי בעוד שעונשו של ברוכים יעמוד על קצת יותר מחמש שנים וחצי. על השניים אף יוטל לשלם פיצוי לנפגעי העבירה לפי שיקול דעת בית המשפט.