נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ עם נשיא קוריאה הדרומית מון ג'יאה-אין בבית הלבן בקיץ 2017, רויטרס

הנשיא מון מצטרף לטראמפ ורומז: נשקול לבטל את התרגילים הצבאיים

מנהיגה של קוריאה הדרומית אמר כי יש "לחשוב על כמה דרכים בזמן שארה"ב והצפון במו"מ על פירוק מנשק גרעיני" • גנרלים משתי הקוריאות קיימו שיחות צבאיות באזור המפורז

נשיא קוריאה הדרומית, מון ג'יאה אין, התייחס היום (חמישי) לדבריו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בנוגע להפסקת התרגילים הצבאיים המשותפים ואמר כי יש "לשקול כמה דרכים בזמן שארה"ב וקוריאה הצפונית נמצאות במשא ומתן".

"יש לשקול מספר דרכים בזמן ששתי המדינות נושאות נותנות, בכדי לקדם דיאלוג, כל עוד ישנן שיחות על פירוק קוריאה הצפונית מנשק גרעיני", אמר דוברו של הנשיא מון. "יש לגלות גמישות בכדי להפיג את המתיחות ובכדי לבנות אמון".

נשיא קוריה הדרומית מון ג'יאה-אין, ושר החוץ האמריקני מייק פומפאו
 

נשיא קוריה הדרומית מון ג'יאה-אין, ושר החוץ האמריקני מייק פומפאו(רויטרס )

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

מטען חבלה התפוצץ בדירה במזרח י-ם; שמונה נעצרו בחשד להכנתו

מונדיאל 2018: הסיפורים שיעזרו לכם להיראות בקיאים מול המסך

הימור בטוח: אכילס החתול ניבא - רוסיה תנצח במשחק הפתיחה

ההצהרה של מון מגיעה יום לאחר דבריו של טראמפ, לפיהם הוא יחדול עם מה שהוא קרא לו "משחקי המלחמה" עם קוריאה הדרומית, כל עוד מדינתו נמצאת במשא ומתן קוריאה התפונית.

בתוך כך, בצפון והדרום ערכו שיחות צבאיות לראשונה זה עשור, כשגנרלים משני הצדדים נפגשו באזור המפורז. השיחות מגיעות לאחר מפגש של שני מנהיגי המדינות באפריל, בו בהתחייבו לפעול כדי לשפר היחסים בין שתי הקוריאות.

לאחר הפסגה בין שני המנהיגים, אמר טראמפ בריאיון כי למרות קריאתו להחזיר את הכוחות האמריקניים מקוריאה הדרומית, נסיגה צבאית מהאזור לא נידונה במסגרת השיחות עם קוריאה הצפונית. "אשמח להוציא את הצבא החוצה ברגע שנוכל כי זה עולה הרבה מאוד כסף. אני רוצה להחזיר אותם הביתה, אבל זה לא עומד על הפרק בשלב זה. בזמן הנכון, זה יקרה", אמר.

פגישה בין בכירים צבאיים מקוריאה הדרומית והצפונית
 

פגישה בין בכירים צבאיים מקוריאה הדרומית והצפונית(רויטרס )

 

שר החוץ האמריקני אמר כי למרות דבריו של הנשיא טראמפ אודות ביטול התמרונים המשותפים עם קוריאה הדרומית, במידה וקוריאה הצפונית לא תנהל משא ומתן "בתום לב" - התמרונים יחזרו.

הנשיא טראמפ, התראיין אתמול לרשת "פוקס ניוז" בתום הפסגה עם מנהיג קוריאה הצפונית, קים ז'ונג און, בסינגפור, ורמז כי הוא מוכן להתעלם מהפרת זכויות האדם שמבצע קים במדינתו, וזאת לטובת פירוזו מנשק גרעיני. עם זאת, ציין כי יחשיב את הפסגה להצלחה רק אם פיונגיאנג אכן תוותר על ארסנל הגרעין שלה.

"אני אראה את זה כהצלחה רק כאשר זה יבוצע בפועל", אמר והוסיף, "אני חושב שכבר עשינו משהו היסטורי, אך הצלחה בשבילי היא רק כשמשהו מבוצע". עוד הוסיף טראמפ כי לדעתו השיחות עברו בהצלחה. "אני חושב שיש לנו מערכת יחסים טובה מאוד. אנחנו מבינים אחד את השני", אמר על קים.

מנהיגי קוריאה הצפונית והדרומית בפסגה ההיסטורית
 

מנהיגי קוריאה הצפונית והדרומית בפסגה ההיסטורית(רויטרס )

 

כשנשאל על מצב זכויות האדם הלוקה בקוריאה הצפונית ועל ההוצאות להורג שבוצעו על ידי משטרו של הדיקטטור, אמר טראמפ כי קים הוא "בחור קשוח", אך ציין כי "אנשים רבים אחרים עשו גם כן דברים רעים מאוד". מיד לאחר מכן הוסיף כי "ישנן אומות רבות שעשו דברים רעים", אך יחד עם זאת הדגיש כי למרות כל מה שאמר, אכן קים עשה דברים נוראיים.

בין השאר אמר טראמפ בראיון כי למרות קריאתו להחזיר את הכוחות האמריקניים מקוריאה הדרומית, נסיגה צבאית מהאזור לא נידונה במסגרת השיחות עם קוריאה הצפונית. "אשמח להוציא את הצבא החוצה ברגע שנוכל כי זה עולה הרבה מאוד כסף. אני רוצה להחזיר אותם הביתה, אבל זה לא עומד על הפרק בשלב זה. בזמן הנכון, זה יקרה", אמר.

בפגישה שנערכה הלילה בסינגפור בין שרי החוץ של ארה"ב, קוריאה הדרומית ויפן, התחייבו השלושה להביא לפירוז מנשק גרעיני של קוריאה הצפונית. שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, התעקש כי פיונגיאנג אכן מחויבת לכך, אך אמר כי מדובר יהיה ב"תהליך לא פשוט". עוד ציין, כי "למרות הטענות של קוריאה הצפונית, ארה"ב לא תקל על הסנקציות עד שפיונגיאנג תתפרק מנשק גרעיני".