שר הביטחון ליברמן, אונ' בר אילן

ליברמן: "חוק הגיוס לא עונה על תפיסת עולמי - אבל טוב לצה"ל"

שר הביטחון אמר כי המתווה שהוצע "לא עונה גם על תפיסתם של ליצמן ודרעי", אך "נותן תשובה מוחלטת לדרישות צה"ל" • מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל תתכנס לדון בחוק

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס היום (חמישי) למתווה הגיוס החדש ב"פורום בר אילן" באוניברסיטה, וטען כי "החוק הזה לא עונה על תפיסת העולם שלי". בשיחה עם המראיין אלי יונס, יו"ר אגודת הידידים של אוניברסיטת בר אילן, ליברמן הוסיף כי החוק גם לא עונה על תפיסת עולמם של סגן השר יעקב ליצמן (יהדות התורה) והשר אריה דרעי (ש"ס), ראשי הסיעות החרדיות. "החוק הזה נותן תשובה מוחלטת לדרישות של צה"ל. צריך לעשות את מה שלטובת צה"ל", אמר.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

רצח כפול ביפו: היום - כתב אישום נגד החשוד שהודה ברצח אחיותיו

מגשם שוטף לשרב יוקד: הכבדה בעומסי החום בסוף השבוע

הימור בטוח: אכילס החתול ניבא - רוסיה תנצח במשחק הפתיחה

מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל תתכנס היום לדון בחוק הגיוס. ההערכה היא שכיוון שמשמעות החוק היא פטור מוחלט לכל חרדי שלא ירצה לשרת בצבא, ייעשה מאמץ חרדי לדאוג שהחוק לא ייפול בשום אופן ויעבור, תוך הפגנת חוסר שביעות רצון דקלרטיבית בלבד.

 חרדים מפגינים נגד גיוס
 

חרדים מפגינים נגד גיוס(רויטרס )

 

בתחילת השבוע פרסמה הוועדה המשותפת למשרד הביטחון וצה"ל לבחינת גיוס בני הציבור החרדי את המלצותיה בנוגע למתווה חוק הגיוס. חברי הוועדה, שמנתה קצינים בכירים וראש האגף הביטחוני במשרד הביטחון, נפגשה בשבועות האחרונים עם גורמי צבא, גורמים ממשלתיים, רבנים ואנשי ציבור נוספים.

עיקרי ההמלצות הן חקיקה של סנקציות כלכליות לישיבות שלא יעמדו ביעדי הגיוס; ביטול תיקון החוק במידה והישיבות לא יעמדו ב-85% מיעדי הגיוס; הטבות ותגמולים למשרתים; הרחבת סנקציות מנהליות כלפי עריקים ומשתמטים והוספת מסלולי שירות מותאמים לציבור החרדי שיקדמו השתלבות תעסוקה.

בפועל, מדובר בפטור מוחלט לחרדים מגיוס, כל חרדי שירצה יכול לקבל פטור. לא יהיו סנקציות פליליות, וגם לא סנקציות כלכליות אישיות. הגדרת השאלה "מיהו חרדי" תישאר רחבה, כך שרבים שאינם חרדים ייספרו כחרדים והחרדים יוכלו לעמוד ביעדים. חרדים שירצו בכך יוכלו להתגייס בגיל מבוגר ולקבל שכר של כ-6,000 שקלים לחודש (פי שבעה מחייל רגיל).

דו''ח הגיוס כולל סעיף מפורש שבו נכתב כי צעירים אשר פרשו מן הציבור החרדי בגילאים 14–18 ייחשבו כ''חרדים שהתגייסו לשם מדידת יעדי הגיוס''. על פי הצהרת הוועדה, "היקף המתגייסים בני הציבור החרדי לצה"ל הוכפל פי עשרה בעשור האחרון. יש להמשיך במאמצים ולהגדיל באופן הדרגתי את כמות המשרתים בצה"ל ובשירות הלאומי. המהלך מתכתב עם תהליכים המתרחשים במגזר החרדי וההצעה היא בניית תוכנית רב שנתית המאפשרת להם להעמיק ולהבשיל ובמקביל להתגייס במספרים הולכים וגדלים".

מהפורום לשוויון בנטל נמסר בתגובה למתווה כי "גם שר הביטחון ליברמן, שבעבר היה מגדולי תומכינו נכנע לפוליטיקה ולרצון להישאר בכיסא. מדובר בהמלצות שלא ישנו דבר מהמצב הקיים וימשיכו את האפליה הקשה בין דם לדם - חילוניים וחלק מהדתיים הלאומיים לצבא ואילו חרדים, יעשו מה שבא להם, במשכורת גבוהה וללא שום סנקציה. זהו עוד חוק שיפסל הן במבחן הציבור והן במבחן בג"ץ".