שגרירת ארה"ב לאו"ם, ניקי היילי, רויטרס

עצרת האו"ם הצביעה בעד גינוי ישראל: "שימוש לא מידתי בכוח"

ההחלטה, הקוראת להגשת המלצות להגנה על הפלסטינים בעזה, עברה ברוב של 120 אל מול 8 שהתנגדו. הצעה אמריקנית המגנה את חמאס זכתה לרוב, אך נפסלה לאחר שלא קיבלה רוב נדרש

  • פורסם ב:
  • 13/06/2018 22:57
  • |
  • עודכן ב:
  • 14/06/2018 00:50
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

העצרת הכללית של האו"ם אימצה הלילה (חמישי) החלטה אותה הגישו אלג'יריה וטורקיה, שקוראת למזכ"ל האו"ם להגיש המלצות בנושא מנגנונים בינלאומיים להגנה על הפלסטינים ברצועת עזה. ההחלטה גם מגנה את ישראל על "שימוש לא מידתי בכוח" נגד אזרחים בעזה וקוראת להסיר את המצור מעל רצועת עזה. 120 מדינות הצביעו בעד ההחלטה, 8 מדינות הצביעו נגד ו-45 מדינות נמנעו.

החלטת העצרת הכללית של האו"ם התקבלה אחרי דיון מרתוני שכלל ארבעה הצבעות שונות. במהלך הישיבה הציגה שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, תיקון להצעה שקידמו מדינות ערב. התיקון כלל גינוי לחמאס על ההתקפות נגד ישראל מרצועת עזה. היילי ביקשה להביא את התיקון שהציעה להצבעה מיידית, אך נציגי מדינות ערב ניסו לבלום אותה באמצעות התקנון וביקשו לקיים הצבעה על דחיית התיקון האמריקני.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>
פרץ לגבאי: דורש פוליגרף כדי לבדוק מי הדליף את ההקלטה

מפקד הכלא שהודה שהטריד הוזמן לטקס רשמי; המוטרדת לא

תיעוד: בלב מחנה הפליטים - כך לוחמי דובדבן לכדו רוצח חברם

המהלך הערבי נכשל כאשר רק 59 מדינות הצביעו בעד חסימת המהלך האמריקני מול 78 מדינות שהתנגדו לחסימת המהלך האמריקני. כמה דקות לאחר מכן התקיימה הצבעה שניה על התיקון האמריקני שכלל גינוי לחמאס. התיקון האמריקני זכה לרוב - 62 מדינות הצביעו בעד גינוי לחמאס, 58 מדינות הצביעו נגד ו-42 מדינות נמנעו. עם זאת, נשיא העצרת הכללית הודיע כי לפי תקנון האו"ם תיקונים להחלטות צריכים לזכות לרוב של שני שלישים מהמדינות שהצביעו ולכן התיקון האמריקני לא מתקבל.

אך כאן לא הסתיימה הדרמה באולם עצרת האו"ם, השגרירה האמריקנית היילי עירערה על החלטת נשיא העצרת הכללית וביקשה לקיים הצבעה שלישית על העירעור שלה. בהצבעה נדחה העירעור האמריקני כאשר רק 66 מדינות תמכו בעירעור לעומת 73 מדינות שהתנגדו לו ו-26 מדינות שנמנעו. רק לאחר כל שלוש הצבעות אלה התקיימה ההצבעה על ההחלטה המקורית שהציגו מדינות ערב ושעסקה בהגנה על האזרחים הפלסטינים בעזה.

 העצרת הכללית של האומות המאוחדות
 

העצרת הכללית של האומות המאוחדות(רויטרס )

 

היילי תקפה את תוצאות ההצבעה ואמרה בתגובה כי "מול ההסתה לאלימות הבלתי פוסקת של מחבלי חמאס, היורים למעלה ממאה רקטות לעבר יישובים ישראליים, ואף תוקפים את המעבר שמביא אספקה הומניטרית לעזה, היום ביצע האו"ם את פשיטת הרגל המוסרית וקבע כי האלימות באירועים האחרונים בעזה היא אשמת ישראל".

לדבריה, "אין פלא שאף אחד לא מתייחס ברצינות לאו"ם ככוח לשלום במזרח התיכון. אבל הנוהג המקובל להעלים עין מההטיה האנטי-ישראלית של האו"ם משתנה. כיום, רוב של 62 מדינות הצביעו בעד המאמץ שהובל על ידי ארה"ב לטפל באחריותו של חמאס לתנאים ההרסניים בעזה. היו לנו יותר מדינות בצד הנכון מאשר בצד הטועה. בהצבעה, מדינות אלה הכירו בכך שהשלום יושג רק כאשר יכירו במציאות, כולל האינטרסים הביטחוניים הלגיטימיים של ישראל, והצורך לשים קץ לטרור של חמאס".

עוד טרם ההצבעה היילי מתחה עליה ביקורת ואמרה כי "להתקיף את ישראל זה הספורט הלאומי החביב על הרבה מדינות". עוד היא טענה כי למרות שבתימן ובבורמה מתחוללים המשברים ההומניטריים החמורים בעולם וכי המצב בתימן ובניקרגואה אינו דמוקרטי, העצרת הכללית מעדיפה לדון דווקא במצב בעזה.

 יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן
 

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן (חדשות עשר)

 

"החלטות חד-צדדיות כאלה לא מקדמות בשום צורה את השלום בין ישראל לפלסטינים", הוסיפה היילי, "מטרת ההחלטה הזו לא נועדה לקדם את השלום אלא להציג לדעת הקהל בבית את התחושה שעושים משהו. הלוואי והיה מושקע אותו מאמץ בקריאה ליו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, לחזור לשולחן המו"מ".

מטעם לשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה לדברי היילי: "ישראל מעריכה את תמיכתו האיתנה של ממשל טראמפ בישראל באו"ם ואת הצהרתה הנחרצת היום של השגרירה היילי, שחשפה את הצביעות שבהטיה נגד ישראל באו"ם. ההתמקדות הבלתי פוסקת של האו"ם בישראל מביישת את הארגון, היא גם מסיטה את תשומת הלב מנושאים בוערים אחרים שמצריכים את התייחסותה של הקהילה הבין-לאומית. באשר לעזה, חמאס הוא האחראי למצב הקשה שם, לאובדן חיים ולסבל שנובע מהמהומות האלימות שהוא יוזם בשבועות האחרונים. במקום לשפר את חייהם של תושבי עזה, חמאס משתמש באוכלוסייה הפלסטינית כמגן אנושי במלחמת הטרור הבלתי פוסקת נגד ישראל. הנשיא עבאס רק החריף את המצוקה ההומניטרית בעזה בכך שקיצץ את תשלומי המשכורות בעזה וסרב לשלם עבור החשמל שמסופק לעזה. ישראל תמשיך להגן על עצמה ולשמור על ביטחון אזרחיה. עם זאת, ישראל תמשיך לחפש דרכים לשפר את המצב ההומניטרי בעזה. 


"תושבי עזה אינם אויבינו אלא חמאס. ישראל מקדמת בברכה כל מאמץ שישפר את מצב האוכלוסייה בעזה, ימנע מחמאס להתעצם צבאית במטרה לבצע התקפות נוספות נגד ישראל, ושידרוש את השבתם המהירה של חיילי צה"ל ואזרחי ישראל המוחזקים בידי חמאס. ראש הממשלה נתניהו מצפה לשוחח בנושא עזה עם ג'ארד קושנר, ג'ייסון גרינבלט ודייוויד פרידמן בשבוע הבא, כמו גם לדון בדרכים לקדם שלום בין ישראל לפלסטינים ובין ישראל לעולם הערבי בכלל. בעודנו פועלים לשיפור חיי היומיום של אזרחי עזה ולהשבת חיילינו ואזרחינו, עלינו לפעול במטרה לנצל את השינויים החיוביים המתחוללים באיזור כדי לקדם שלום אמיתי ובר-קיימא. פלסטינים שמאיימים עלינו ימצאו את מדינת ישראל נחושה מתמיד להגן על עצמה. פלסטינים שמושיטים ידם לשלום, ימצאו את ידנו מושטת חזרה".
 

עצרת האו"ם
 

עצרת האו"ם (רויטרס )

 

מוקדם יותר, היילי כינתה את ההצעה "לא מאוזנת באופן יסודי" בשל העובדה שאינה מגנה את חמאס. "כל הצעה שמתמקדת בהגנה על תושבי עזה חייבת לערער על המעשים האכזריים של חמאס, שמסכן את חייהם של אזרחים חפים מפשע", כתבה במכתב לשגרירים אחרים באו"ם.

ההצעה, שאותה הגישו טורקיה ומדינות ערב, זהה לזו שהעלתה כווית בתחילת החודש במועצת הביטחון של האו"ם, ולפיה מזכ"ל האו"ם יגיש המלצות לגבי מנגנונים בינלאומיים להגנה על הפלסטינים בעזה. ההצעה הכוויתית נדחתה במועצת הביטחון, לאחר שארצות הברית הטילה עליה וטו.

יש לציין כי החלטות של העצרת הכללית של האו"ם אינן מחייבות מבחינה מעשית, אולם יש להם משמעות סמלית ומדינית. בניגוד למועצת הביטחון, בעצרת הכללית אין זכות וטו לאף מדינה.