נשיא סוריה אסד בריאיון ל"אל-עאלם" האיראנית. ארכיון, אלעאלם

אסד: אין בסיסים איראניים בסוריה, אך לא נהסס להקים כאלה

נשיא סוריה התראיין לתחנת הטלוויזיה האיראנית "אל-עאלם" ותקף את ישראל. "לא החוק הבין-לאומי ולא המוסר מעניין את הישראלים. לא יהיה להם תפקיד בדרום סוריה"

נשיא סוריה, בשאר אסד, טען אמש (רביעי) בריאיון לתחנת הטלוויזיה האיראנית בערבית "אל-עאלם" כי בניגוד למה שמקובל לחשוב - לאיראן אין נוכחות צבאית במדינתו. אין יחידות איראניות בסוריה ואין בסיסים איראניים בסוריה", אמר הנשיא הסורי והוסיף: "עם זאת, לא נהסס להקים כאלה במידת הצורך. יש יועצים והפרשנות למילה 'יועץ' רחבה. יועצים כאלה נמצאים בסוריה בזכות היחסים הקודמים שלנו לפני המלחמה בסוריה. איראן לחמה למען העם הסורי כדי להגן עליו".

עוד הוסיף אסד: "היחסים עם איראן הם אסטרטגיים. אין  להם קשר לדרום או לצפון. הם עוסקים בעתיד. היחסים איתם לא נתונים למחירים בבזאר העולמי. כאשר תהיה החלטה על עתידה של איראן בסוריה אנחנו נודיע קודם לה ולא לשום גורם אחר".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

תושב העיר העתיקה בירושלים: מאבטחי הרכבת הכו אותי בלי סיבה

נתוני טרור העפיפונים צפויים לגלות: זו לא מחאה עממית תמימה

תיעוד: בלב מחנה הפליטים - כך לוחמי דובדבן לכדו רוצח חברם

 נשיא סוריה אסד בריאיון ל"אלעאלם" האיראנית
 

נשיא סוריה אסד בריאיון ל"אל-עאלם" האיראנית ("אל-עאלם")

 

במקביל, תקף הנשיא הסורי את ישראל. "לא החוק הבין-לאומי ולא המוסר מעניין את הישראלים. בכל הקשור לישראל לא יהיה לה כל תפקיד בדרום הסורי. הצבא הסורי הוא שימלא את תפקידו בדרום הסורי. התגובה הקשה ביותר למעשיה של ישראל בסוריה היא פגיעה בצבא הישראלי הנמצא בסוריה, כלומר בקבוצות החמושות שמייצגות את האינטרסים שלה. התגובה על התוקפנות הישראלית לא זקוקה להחלטה פוליטית. היא החלטה לאומית שנתקבלה מהיום הראשון". אסד הוסיף כי 

לקראת סוף הריאיון, התייחס הנשיא הסורי לעתיד מדינתו לאחר מלחמת האזרחים. "המערכה על סוריה היא ארוכה ומתמשכת. על כן הצורך בברית עם חיזבאללה יימשך לתקופה ארוכה. מוקדם לדבר על יציאת חיזבאללה ואיראן מסוריה".

בד בבד, אסד טען כי ב"כל הקשור לדיווחים על הפעילות הרוסית בסוריה, צריך לשאול את הרוסים על ההצהרות בהקשר זה". בתחילת השבוע, התראיין אסד ל"דיילי מייל" הבריטי והכחיש את הדיווחים כי ישראל תיאמה עם רוסיה את התקיפות שביצעה בסוריה. "איך מוסקבה יכולה לעזור לצבא שלנו, ובו בזמן לשתף פעולה עם אויבינו כדי להשמיד את הצבא שלנו", תהה אסד. לדבריו, נוכחות רוסיה ואיראן בארצו מבורכת, אך בסופו של דבר את ההחלטות בנוגע לנעשה במדינה הוא מקבל בעצמו.