למזרח התיכון חוקים משלו: אבו מאזן לא יקבל את "תוכנית המאה"

חרף הניסיונות להשוות בין פסגת טראמפ-קים, אין דמיון בין הדברים. מקורבי יו"ר הרשות מתייחסים בעוינות  לגרינבלט וקושנר והוא בעצמו דחה הצעות טובות מזו בעבר • פרשנות

"תוכנית המאה": חרף דברי הבכירים בממשל האמריקני, שטענו כי תוכנית השלום שמקדם הנשיא האמריקני היא "הוגנת מאוזנת וראויה", יו"ר הרשות אבו מאזן צפוי לדחות אותה.

אבו מאזן כבר סירב לקבל את קמפ דיוויד, יוזמת קרי ויוזמת ז'נבה. אין שום סיבה לחשוב שדווקא עתה הוא ינהג אחרת. הוכחה לכך היא דבריו של יועץ יו"ר הרשות, שאמר כי "היוזמה הזו כבר נולדה מתה".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>
פרץ לגבאי: דורש פוליגרף כדי לבדוק מי הדליף את ההקלטה

מפקד הכלא שהודה שהטריד הוזמן לטקס רשמי; המוטרדת לא

נתוני טרור העפיפונים צפויים לגלות: זו לא מחאה עממית תמימה

 ג'ייסון גרינבלט
 

ג'ייסון גרינבלט (רויטרס)

 

למזרח התיכון חוקים משלו, ואין מקום להשוואה בינו לבין הנעשה בחצי האי הקוריאני. מדינות ערב שמתנגדות לאבו מאזן וחמשת מיליון הפליטים באזור שאף אחד לא הכין אותם לתוכנית טראמפ, כבר מרמזים על תשובתו הצפויה של יו"ר הרשות הפלסטינית.

היחס העוין מצד הרשות ל"צוות השלום", הכולל את יועצו הבכיר של טראמפ, ג'ארד קושנר, והשליח המיוחד לתהליך השלום ג'ייסון גרינבאט, הוא עדות נוספת להחלטת אבו מאזן בנודע ליוזמה. לאור מצבו הבריאותי הרופף של אבו מאזן, שנכנס ויוצא תכופות מבתי החולים, ייתכן כי האמריקנים יחפשו "מסלול עוקף אבו מאזן". זאת, כדי להוציא את התוכנית לפועל.

בבית הלבן מעבירים בשבועות האחרונים מסרים לפלסטינים באמצעות מצרים, ירדן, סעודיה ומדינות מערביות כי תכנית השלום תהיה טובה עבורם וכי לא כדאי להם לפסול אותה על הסף. "תכנית השלום שלנו לא תהיה 'תכנית ביבי'", אמר בכיר בממשל האמריקני לחדשות עשר. "אם היינו רוצים להציג 'תכנית ביבי' היינו עושים זאת כבר לפני שנה וחצי. התכנית שלנו תהיה הוגנת, מאוזנת, מציאותית וראויה".

כזכור, אתמול נחשף בחדשות עשר כי גרינבלט וקושנר יגיעו בשבוע הבא לביקור בירושלים, קהיר, ריאד ובירות נוספות כדי לדון על עיתוי אפשרי להצגת תכנית השלום אותה גיבשו ב-17 החודשים האחרונים.

קושנר וגרינבלאט לא יגיעו לרמאללה וזאת בשל החרם שמטילה עליהם ההנהגה הפלסטינית מאז הכרזת ירושלים של טראמפ. צוות השלום של הבית הלבן סבור שחרף הנתק הנוכחי יתכן שהפלסטינים יסכימו לחדש את השיחות אחרי הצגת תכנית השלום האמריקנית.

"אנחנו מחויבים לסייע לעם הפלסטיני ללא קשר לעמדה הנוכחית של ההנהגה הפלסטינית. תראו מה קרה בקוריאה הצפונית לפני יומיים. דברים יכולים להשתנות תחת הנסיבות הנכונות", אמר בכיר בממשל האמריקני. "יהיו חלקים בתכנית השלום שלנו ששני הצדדים לא יאהבו".