יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ודונלד טראמפ, רויטרס

"תוכנית השלום של טראמפ לא תהיה 'תוכנית ביבי'"

בכירים בממשל האמריקני אמרו לחדשות עשר כי התוכנית שמקדם הנשיא האמריקני היא "הוגנת, מאוזנת, מציאותית וראויה". בבית הלבן מסרו לפלס': אל תפסלו התוכנית על הסף

בבית הלבן מעבירים בשבועות האחרונים מסרים לפלסטינים באמצעות מצרים, ירדן, סעודיה ומדינות מערביות כי תוכנית השלום תהיה טובה עבורם וכי לא כדאי להם לפסול אותה על הסף. "תוכנית השלום שלנו לא תהיה 'תוכנית ביבי'", אמר בכיר בממשל האמריקני לחדשות עשר. "אם היינו רוצים להציג 'תוכנית ביבי' היינו עושים זאת כבר לפני שנה וחצי. התוכנית שלנו תהיה הוגנת, מאוזנת, מציאותית וראויה".

אתמול פורסם בחדשות עשר כי צוות השלום של הבית הלבן - יועצו הבכיר של טראמפ, ג'ארד קושנר, והשליח המיוחד לתהליך השלום ג'ייסון גרינבלט יגיעו בשבוע הבא לביקור בירושלים, קהיר, ריאד ובירות נוספות כדי לדון על עיתוי אפשרי להצגת תוכנית השלום אותה גיבשו ב-17 החודשים האחרונים.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

יומיים לאחר הפיגוע - תושבי עפולה הפגינו נגד מכירת בית לערבי

מונדיאל 2018: איכות ספרדית והפתעה שעשויה להגיע מכיוון מרוקו

רגב התבקשה להגיב על ביטול משחק הנבחרת - ובחרה לתקוף השמאל

קושנר וגרינבלט לא יגיעו לרמאללה וזאת בשל החרם שמטילה עליהם ההנהגה הפלסטינית מאז הכרזת ירושלים של טראמפ. צוות השלום של הבית הלבן סבור שחרף הנתק הנוכחי יתכן שהפלסטינים יסכימו לחדש את השיחות אחרי הצגת תוכנית השלום האמריקנית.

 דונלד ומלאניה טראמפ בעת ביקור במעון ראש הממשלה בירושלים
 

דונלד ומלאניה טראמפ בעת ביקור במעון ראש הממשלה בירושלים(חדשות עשר )

 

"אנחנו מחויבים לסייע לעם הפלסטיני ללא קשר לעמדה הנוכחית של ההנהגה הפלסטינית. תראו מה קרה בקוריאה הצפונית לפני יומיים. דברים יכולים להשתנות תחת הנסיבות הנכונות", אמר בכיר בממשל האמריקני. "יהיו חלקים בתוכנית השלום שלנו ששני הצדדים לא יאהבו".

בכתבה רחבת היקף שפורסמה השבוע במגזין "הניו-יורקר" נחשפו פרטים רבים על המגעים שהתקיימו מאחורי הקלעים בין ארה"ב לבין הפלסטינים בשנה האחרונה ושהובילו לנתק הנוכחי בין הצדדים. ב-5 בדצמבר, יום לפני הצהרת ירושלים של הנשיא טראמפ, התקיימה שיחת טלפון בינו לבין הנשיא הפלסטיני אבו מאזן. קו הטלפון היה משובש ולקח זמן עד שהמרכזנית של הבית הלבן הצליחה לחבר את השיחה.

כאשר סוף סוף היו טראמפ ואבו מאזן על הקו עדכן הנשיא האמריקני את עמיתו הפלסטיני על כוונתו להעביר את השגרירות לירושלים. טראמפ פתח במונולוג של רבע שעה שבמהלכו אמר לאבו מאזן כי הוא מחויב להשיג לפלסטינים את העסקה הכי טובה האפשרית עם ישראל. "ישראל תצטרך לעשות ויתורים", אמר אז טראמפ לאבו מאזן. "תישאר במו"מ - אני אשיג לך עסקה טובה יותר מזו שאובמה היה יכול להשיג לך". כאשר סיים טראמפ לדבר וחיכה לתגובה מצד אבו מאזן השתרר שקט על קו הטלפון. הנשיא האמריקני הבין כי למעשה השיחה התנתקה והוא דיבר לעצמו במשך דקות ארוכות. אבו מאזן כלל לא שמע את דברי השכנוע שלו. 

 ג'ארד קושנר נואם בטקס פתיחת שגרירות ארה"ב בירושלים
 

ג'ארד קושנר נואם בטקס פתיחת שגרירות ארה"ב בירושלים ( רויטרס)

 

חודש וחצי לאחר מכן, ב-17 בינואר, כאשר המגעים בין הפלסטינים לאמריקנים נמצאים בנתק מוחלט, נשא אבו מאזן את הנאום בו קילל את טראמפ בקללה "יחרב ביתך". יום לאחר הנאום פרסם מקורב של טראמפ בשם מייקל גודווין מאמר בעיתון השמרני "ניו יורק פוסט" ובו תקף את אבו מאזן על נאומו תחת הכותרת "שנאת היהודים של אבו מאזן נחשפת". המאמר עסק דווקא בדברים שאמר אבו מאזן נגד היהודים ולא בקללה שלו נגד טראמפ.

הנשיא האמריקני קרא את המאמר וכתב עליו בטוש שחור – "וואוו מחמוד - האם זה באמת אתה? ברכות דונלד טראמפ". טראמפ ביקש להעביר מיד את המאמר החתום לאבו מאזן. עוזריו של טראמפ סרקו את המאמר ושלחו אותו לקונסול בירושלים דון בלום שהעביר אותו למוקטעה. כשאבו מאזן ועוזריו ראו את המאמר החתום הם צחקו ופירשו אותו דווקא כמסר חיובי וכניסיון אמריקני לחדש דיאלוג. אבו מאזן ביקש ממזכיר הוועד הפועל של אש"ף סאיב עריקאת לחזור לקונסול האמריקני ולבקש ממנו להעביר את המסר הבא לנשיא לגבי המאמר: "לא, זה לא באמת אני".