יום ספורט מחנה מטכ"ל , ארכיון צה"ל במשרד הביטחון, אבי שמחוני

"השכל שולט בשרירים": משחק הכדורגל הראשון שבו צפה בן-גוריון

לקראת משחקי המונדיאל, נחשף תיעוד רשמיו של רה"מ הראשון ממשחק בין נבחרת צה"ל לנבחרת צבא צרפת ב-1957. "יוצא מן הכלל, צריך שתהיה קבוצה בצבא שתתאמן בזה"

לקראת פתיחת משחקי ה מונדיאל 2018 ולרגל 70 שנה לארכיון צה"ל נחשף לראשונה תיעוד של ראש הממשלה ושר הביטחון דוד בן-גוריון מהפעם הראשונה שבה צפה במשחק כדורגל. המשחק שנערך בשנת 1957 היה בין נבחרת צה"ל לנבחרת צבא צרפת ובסיומו, ניצחה נבחרת צה"ל 1:3 את יריבתה.

""בפעם הראשונה בחיי ראיתי משחק כדורגל, והאמת היא שהמשחק של הצרפתים יותר יפה, אבל השוער שלנו היה נפלא. הם מסרו את הכדור אחד לשני, בסדר. אבל להכניס לשער - בזה נכשלו". שיתף בן-גוריון את התרשמותו מהמשחק בישיבה השבועית שערך והוסיף: "השוער שלנו היה יוצא מן הכלל, הוא התגלגל פעמיים לתפוס את הכדור".

גם הרמטכ"ל דאז משה דיין התבדח על הנושא וענה: "יכול היה לעשות זאת פעם אחת, אך לטובת הקהל עשה זאת פעמיים". בן-גוריון לא פסק מלשבח את היכולות של נבחרת צה"ל, "רואים את זאת, איך הם מסרו את הכדור אחד לשני, אבל כאשר זרקו את הכדור - זרקו אותו מעל לשער והשוער שלנו תמיד תפס זאת, השוער שלנו מצוין". 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

עובד בעיריית הוד השרון פגע ברכבה - ובעירייה מסרבים לפצותה

מילים יפות ללא כיסוי: עם מה נותרנו לאחר פסגת סינגפור?

מזג אוויר גשום ברחבי הארץ: שיא חדש נרשם בכמות המשקעים ביוני

 תיעוד חוויותיו של דוד בן-גוריון מצפייתו בפעם הראשונה במשחק כדורגל
 

תיעוד חוויותיו של דוד בן-גוריון מצפייתו בפעם הראשונה במשחק כדורגל( אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון)

 

בן-גוריון שהתרשם רבות ממשחק הכדורגל שבו צפה העלה את האפשרות להקים קבוצה בצבא שזה יהיה תפקידה, לשחק כדורגל מול נבחרות שונות בעולם. "צריכה להיות קבוצה בצבא שתתאמן בזה. אמנם השנה לא נעשה זאת בגלל קיצוצים בתקציב, אבל תהיה קבוצה של 30 איש שיתאמנו ויכלו להכות את הרוסים. מה זה, הבחורים שלנו לא יכולים להכות את הרוסים?".

כאשר האלוף מאיר עמית ענה לו בתגובה כי הסבירות שנבחרת של צה"ל תתעלה על נבחרת רוסיה היא נמוכה, בן-גוריון נשאר אופטימי, "אם יתאמנו היטב - ישתוו אליהם. לנו יש 11 מיליון יהודים והוצאנו את איינשטיין, והם לא הוציאו את איינשטיין מתוך 170 מיליון. הכל תלוי בראש, השכל שולט בשרירים".

לבסוף בן-גוריון סיכם את החוויה: "זה היה יוצא מן הכלל. הלכתי לראות זאת כי זה צה"ל וצבא צרפת, אבל אחרת לא הייתי מבטל שתי שעות מזמני על זאת". כששאל אותו שמעון פרס מה ההבדל בין צפייה במשחק כדורגל לבין צפייה בסרט, ענה רה"מ דאז, "אינני הולך גם לסרט".

 תחרות כדורגל
 

תחרות כדורגל (ארכיון צה"ל במשרד הביטחון )