הפגנה במקדוניה על שינוי שם המדינה, רויטרס

אחרי 27 שנות סכסוך עם יוון: מקדוניה הסכימה לשנות את שמה

מאז התפרקות יוגוסלביה, המדינה מהבלקן הכעיסה את יוון, שלה מחוז צפוני בעל אותו שם. המדינות הגיעו להסכם, ומקדוניה תיקרא מעתה "הרפובליקה של צפון מקדוניה"

סוף לסכסוך: 27 שנים של מחלוקת בין יוון ומקדוניה הגיעו אתמול (שלישי) לקיצן. שמה של המדינה מהבלקן יהיה מעתה "הרפובליקה של צפון מקדוניה".

לאחר שיחות ודיונים רבים בתיווך האו"ם, שתי המדינות השכנות הגיעו לעמק השווה, והכריזו כי הגיעו להסכמה לגבי שמה של המדינה.

 מוכר ביוון עם חולצות ועליהן הכיתוב מקדוניה היא יוונית
 

מוכר ביוון עם חולצות ועליהן הכיתוב "מקדוניה היא יוונית"( רויטרס)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

התחזית: ייתכן גשם מקומי; חשש לשיטפונות בנחלי המזרח והדרום

שמונה נפצעו בתאונת דרכים באזור חדרה, אחד במצב קשה

בשדה חיטה, בלי קייטרינג: החתונה החברתית של חן ועדי

מאז התפרקות יוגוסלביה, שמה של המדינה הקטנה הכעיס מאוד את היוונים. ליוון ישנו מחוז בעל אותו השם בצפון המדינה, והשם "מקדוניה" היווה מבחינת היוונים שאיפה טריטוריאלית של המקדונים כלפי המחוז הצפוני.

"אחרי חודשים של משא ומתן הצלחנו להגיע לעסקה בנוגע לשמה של שכנתנו", אמר ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס. "הם הסכימו לשנות את שם מדינתם, והשינוי יכנס לתוקף הן בזירה הבין-לאומית והן המקומית".

"ההסכם אליו הגענו בפעם הראשונה מבטיח שאין להם, ושהם לא יטענו בעתיד לקשר כלשהו לציוויליזציה העתיקה של מקדוניה", אמר ציפראס. "אני משוכנע שההסכם הוא הישג דיפלומטי גדול, אך גם הזדמנות היסטורית. הזדמנות עבור עמי הבלקן ועמנו שלנו".

 ראש ממשלת מקדוניה מכריז על ההסכם עם יוון
 

ראש ממשלת מקדוניה מכריז על ההסכם עם יוון(רויטרס )

 

המקדונים כאמור הכעיסו את היוונים מאז שפרשו מיוגוסלביה והכריזו על עצמאותם, שכן הם טענו לקשר לדמויות יווניות עתיקות, כולל למלך הנודע אלכסנדר מוקדון.

בזמן שראש ממשלת יוון מסר את הצהרתו, ראש ממשלת מקדוניה, זוראן זאאב הכריז גם הוא כי העסקה משמרת את זהותה האתנית והתרבותית של מדינתו. השפה והעם ימשיכו להיות מקדונים. זאאב הצהיר כי ההסכם יובא למשאל עם.