עורך הדין דוד שמרון, חדשות עשר

נתניהו בעדותו: "לא ידעתי על עיסוקו של שמרון בעניין הצוללות"

הדעות במערכת אכיפת החוק חלוקות בנוגע לטיב העבירות נגד מקורבו של רה"מ – ונשאלת השאלה האם מעשיו פליליים או משמעתיים • וגם: מדוע לקח כשנה וחצי לגבות מרה"מ עדות?

במהלך העדות הפתוחה שנתן אתמול (שלישי) נשאל ראש הממשלה, בנימים נתניהו, על ידי המשטרה לגבי חלקו בפרשת הצוללות, וזה ענה כי לא ידע כלל על עיסוקו של חברו האישי, עורך דינו וקרוב משפחתי, עו"ד דוד שמרון.  

במערכת אכיפת החוק ישנן דעות שונות בנוגע למעשיו והאם הם פליליים או משמעתיים. ישנם פערים בין המשטרה לפרקליטות. המשטרה תמליץ להעמיד לדין את שמרון, אך בפרקליטות חושבים שהתיק נגדו הרבה יותר חלש. יש לציין כי גורמים משפטיים טוענים כי שמרון היה "טבול" בניגוד עניינים חמור בפרשה הזו.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

המנתחת המרקדת: הרופאה פיזזה בזמן ניתוחים - ורישיונה נשלל

הדיל הבא של טראמפ? קושנר יגיע לאזור כדי לדון בתוכנית השלום

מונדיאל 2018: רוסיה תנסה להימנע ממבוכה, מצרים תשאף להפתיע

הדעות השונות הן, כאמור, האם ניגוד העניינים הזה מצדיק הליך פלילי, או שהוא מצדיק הליך משמעתי. אחת האפשרויות שנשקלת היא ללכת עם הסיפור הזה לקובלנה משמעתית על עבירה אתית, ולא להליך פלילי.

 נתניהו ומנדלבליט בישיבת ממשלה
 

נתניהו ומנדלבליט בישיבת ממשלה ( רויטרס)

 

מדוע עדות נתניהו הגיעה רק 19 חודשים מפתיחת הבדיקה? • פרשנות

כשנה וחצי חלפה מאז החלה הבדיקה המשטרתית עד שהגיעו לגבות מנתניהו עדות פתוחה, קבלת גרסתו. לשם השוואה, בחקירת רשות המסים, שם נחקרה שולה זקן, יד ימינו של אהוד אולמרט, באו לקבל כמעט מיד עדות פתוחה מראש הממשלה דאז כדי שיסביר מה היה.

יכולות להיות לכך שתי סיבות - האחת היא סעיף בהסכם למכירת הצוללות בין גרמניה לישראל, שהגרמנים התעקשו להכניס, כי אם יתגלה שהייתה שחיתות בדרג מקבלי ההחלטות, לגרמנים שמורה האופציה לבטל את העסקה. גורמי ביטחון בכירים הסבירו גם ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שהיה מעורב בעניין הזה, כי אין מדינה אחרת שיכולה לתת את הצוללות הספציפיות האלה עם היכולות שלהן, חוץ מגרמניה ולכן צריך להיזהר לפני שמחשידים מקבל החלטות במעורבות בעניין.

הסיבה האפשרית השנייה היא "הנחת VIP". עורכי הדין שמרון ומולכו לא נעצרו, פשיטה על משרדם לא נערכה וחקירת נתניהו, אפילו לא באזהרה, נערכת כל כך הרבה זמן אחרי שהבדיקה החלה.

 עורך הדין דוד שמרון
 

עורך הדין דוד שמרון( חדשות עשר)

 

כאמור, נתניהו מסר אתמול במשך שש שעות את העדות לחוקרי המשטרה, שהגיעו למעונו הרשמי בירושלים. ראש הממשלה לא נחקר היום באזהרה כלל בגין אף אחת מיתר הפרשות - 1000, 2000 ו-4000.  מסירת עדותו של ראש הממשלה נערכת לאחר הפוגה בת כמה שבועות, בין היתר בשל המתיחות הביטחונית ולוח הזמנים הצפוף שלו. 

מטעמו של ראש הממשלה נמסר בתום העדות כי "ראש הממשלה נתניהו מסר עדות פתוחה בתיק 3000. הוא פרט בהרחבה את מכלול השיקולים המקצועיים שהנחו אותו בקבלת ההחלטות בנושא הצוללות וכלי השייט וחשיבותם לביטחון המדינה. ראש הממשלה מברך על ההזדמנות שניתנה לו להבהיר את התמונה בשלמותה ולשים קץ אחת ולתמיד לטענות השווא שהושמעו נגדו על ידי פוליטיקאים ואחרים".

בד בבד, בסוף השבוע צפויה להתחדש החקירה בתיק 2000, העוסק בחקירת השיחות בין נתניהו למו"ל "ידיעות אחרונות", ארנון מוזס. חבר הכנסת איתן כבל ייחקר שוב ביום חמישי בפרשה. מוזס צפוי להיחקר גם כן. בחודש שעבר פורסם בחדשות עשר כי חפץ העביר חומר משמעותי בנוגע לתיק. עוד דווח, כי לאור ההתפתחות הדרמטית הזו, המשטרה צפויה לבצע מעצרים של מעורבים בפרשה.