הדיל הבא של טראמפ? קושנר יגיע לאזור כדי לדון בתוכנית השלום

פרסום ראשון: בשבוע הבא צפוי חתנו של נשיא ארה"ב לבקר בי-ם, קהיר וריאד כדי לברר עיתוי אפשרי להצגת "עסקת המאה". בכיר אמריקני: "רוצים לשמוע את עמדות הצדדים השונים"

פרסום ראשון: ראש צוות השלום של הבית הלבן ויועצו הבכיר של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר, והשליח האמריקני למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, יגיעו בשבוע הבא לישראל, מצרים, סעודיה ומדינות נוספות באזור כדי לדון על עיתוי אפשרי להצגת תוכנית השלום של הנשיא טראמפ וכן על המשבר ברצועת עזה. "עד כה אין לאף אחד תוכנית ברורה איך לפתור את המשבר בעזה ואנחנו רוצים לדון על כך עם הישראלים ועם מדינות האזור", אמר הבכיר בממשל האמריקני.

בכיר בממשל האמריקני אמר כי קושנר וגרינבלט מעוניינים לקבל רעיונות מהגורמים השונים באזור לגבי שאלות שנותרו פתוחות בתוכנית השלום של הבית הלבן. "הממשל רוצה להציג את תכונית השלום של הנשיא טראמפ כאשר הנסיבות מתאימות לכך וקושנר וגרינבלט רוצים לשמוע את העמדות שיש לצדדים השונים באזור בנושא הזה", אמר בכיר בממשל האמריקני. "הממשל לא קבע עד כה תאריך להשקת תוכנית השלום".

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

נוסע הותקף באוטובוס בשל היותו ממוצא רוסי

מונדיאל 2018: רוסיה תנסה להימנע ממבוכה, מצרים תשאף להפתיע

אחרי ששרדו אלפי שנים: עצי הענק של אפריקה מתים בקצב מדאיג

ג'ארד קושנר ואיוונקה טראמפ בנתב"ג
 

ג'ארד קושנר ואיוונקה טראמפ בנתב"ג (רויטרס )

 

בכיר בממשל האמריקני הוסיף כי קושנר וגרינבלט לא צפויים לפגוש בכירים פלסטינים ברמאללה במהלך הביקור, וזאת לאור העובדה שהפלסטינים מחרימים את הבית הלבן מאז הכרזת ירושלים של הנשיא טראמפ ב-6 לדצמבר 2017. "ההנהגה הפלסטינית הבהירה שהיא לא רוצה לפגוש את צוות השלום של הבית הלבן", אמר הבכיר האמריקני. "לכן, לא ביקשנו לפגוש את הפלסטינים בביקור הזה, ההנהגה הפלסטינית תדע שקושנר וגרינבלט נמצאים באזור ואם הם ירצו להיפגש אנחנו נשמח לעשות זאת".

בתחילת השבוע הגיע לוושינגטון שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן. הבכיר בממשל האמריקני ציין כי בניגוד לפרסומים בתקשורת בימים האחרונים, פרידמן לא הוזעק ולא זומן לוושינגטון כחלק מכוונה להציג את תוכנית השלום בימים הקרובים. הבכיר בממשל האמריקני ציין כי פרידמן הגיע לוושינגטון לשיחות שגרתיות וכדי להתעדכן עם קושנר וגרינבלט לפני שהם יוצאים לאזור.

בחודש שעבר פורסם כי ראש הממשלה בנימין נתניהו נועד עם ג'ארד קושנר, בעת שהגיע לטקס העברת השגרירות האמריקנית לירושלים. בפגישה נכחו גם, מהצד הישראלי השגריר בוושינגטון רון דרמר, ומהצד האמריקני פרידמן וגרינבלט. נושא הפגישה היה תוכנית השלום האמריקנית, "עסקת המאה". הפלסטינים עושים כל שביכולתם על מנת להבהיר לאמריקנים כי אם תוצג תוכנית היא תידחה על הסף מצדם. בבית הלבן עדיין מתלבטים אם להעביר לצדדים את התוכנית למרות ההתנגדות הפלסטינית.

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ודונלד טראמפ
 

אבו מאזן וטראמפ(רויטרס )

 

בעיתון "ניו יורק טיימס" דווח לפני שלושה חודשים כי התוכנית נמצאת בשלבים האחרונים לקראת סיומה - כך אמרו לעיתון שלושה גורמים בכירים בממשל האמריקני. השלושה מסרו כי האתגר המשמעותי ביותר הוא האופן שבו תוצג התוכנית כך ששני הצדדים לא ידחו אותה. אחד מעוזריו של טראמפ תיאר לעיתון את המסמך ואת נספחיו, ועל פי דבריו באלו יהיו הצעות לפתרון כל הסוגיות המרכזיות הנתונות במחלוקת בין הצד הישראלי לפלסטיני – גבולות, ביטחון, פליטים והמעמד של ירושלים. עוד הוסיף ואמר כי ההנחה היא שגם הצד הישראלי וגם הצד הפלסטיני ימצאו בתוכנית הן תכנים שירצו לקיים, והן כאלו שיהיו מעוניינים לדחות.

פרט לנתק מול הפלסטינים, עוד גורם שצוות תוכנית השלום של טראמפ לוקח בחשבון, הפעם לגבי הצד הישראלי, הוא חקירות השחיתות נגד נתניהו. לפי "הניו יורק טיימס", נתניהו עלול לקרוא להקדמת הבחירות בניסיון לנצח ולהבטיח את המשך תפקידו. העיתון ציין כי קיימת סבירות גבוהה שהבעיות המשפטיות שלו יגרמו לו לא לערוך ויתורים לצד הפלסטיני, כדי לא לאבד את אופי ובסיס המשילות הימני שלו במפה הפוליטית.