לוחמי חיזבאללה בפעילות בסוריה, רויטרס

מפקד בכוחות הנאמנים לאסד: סוריה מעבה את מערך הנ"מ שלה בגולן

לפי גורם צבאי, הגנות נוספות נגד מטוסי חיל האוויר הישראלי צפויות להיפרס בימים הקרובים, ומטרתם לחדש ולעבות את מעגל ההגנה הראשון. הנשק שייפרס הוא מסוג "פנציר S1"

הצבא הסורי הגדיל את מערך ההגנה נגד מטוסים שלו בסמוך לגבול ברמת הגולן, כך אמר אתמול (שלישי) מפקד בכוחות הנאמנים לנשיא סוריה, בשאר אל-אסד.

עוד הוסיף המפקד, שאינו אזרח סוריה, כי הגנות נוספות צפויות להיפרס בשטח בימים הקרובים. מטרת הצבת הנשק מסוג "פנציר 1S" מתוצרת רוסית "לחדש את מערכות ההגנה האווירית נגד ישראל במעגל ההגנה הראשון", אמר.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

מונדיאל 2018: רוסיה תנסה להימנע ממבוכה, מצרים תשאף להפתיע

אחרי ששרדו אלפי שנים: עצי הענק של אפריקה מתים בקצב מדאיג

המערב מסויג, באיראן מתעלמים: כך סוקרה בעולם הפסגה ההיסטורית

לדברי המפקד, ההכנות לתקיפה נגד המורדים בדרום סוריה הושלמו, אך בשלב זה הכוחות פועלים על מנת לחסל את תאי המדינה האסלאמית שנותרו באזור סווידא שבדרום.

 אתר לוגיסטי איראני סמוך לדמשק שהותקף
 

אתר לוגיסטי איראני סמוך לדמשק שהותקף ( דובר צה"ל)

 

הלחימה בסוריה התרחבה לאזור דרום-מערב המדינה בשבועות האחרונים, תוך סכנת הסלמה באזור הגובל עם ישראל, בו החל משנה שעברה ישנו הסכם שהושג בהתערבות בין-לאומית בין ארצות הברית ורוסיה.

ביום ראשון הכחיש אסד בריאיון ל"דיילי מייל" הבריטי את הדיווחים כי ישראל תיאמה עם רוסיה את התקיפות שביצעה בסוריה. "איך מוסקבה יכולה לעזור לצבא שלנו, ובו בזמן לשתף פעולה עם אויבינו כדי להשמיד את הצבא שלנו", תהה אסד. לדבריו, נוכחות רוסיה ואיראן בארצו מבורכת, אך בסופו של דבר את ההחלטות בנוגע לנעשה במדינה הוא מקבל בעצמו.

בנוסף, האשים אסד את המערב על התערבותו בנעשה במדינתו. "תמיד טענתי שתוך שנה אפשר לפתור את הסכסוך בסוריה", אמר אסד, "מה שגרם לפתרון הפשוט להסתבך הוא התערבות המערב".

נשיא סוריה דחה את הטענות כי פעל נגד תושבי ארצו באמצעות נשק כימי. "זה שקר שבוים על ידי המורדים שבריטניה תומכת בהם". לדבריו, ביקור העיתונאים בשטח לאחר במקרה הוכיח את טענתו.

  נשיא איראן, חסן רוחאני ונשיא סוריה בשאר אסד
 

נשיא איראן, חסן רוחאני ונשיא סוריה בשאר אסד( רויטרס)

 

כזכור, העיתון "א-שרק אל-אווסט" דיווח לפני כשבועיים כי ישראל ורוסיה הגיעו להסכמה בנוגע לנוכחות הכוחות האיראניים בסוריה. לפי הדיווח, משיחותיהם של שר הביטחון, אביגדור ליברמן, ושר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו, ומהשיחה הטלפונית בין נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, וראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, עולה כי ישנן הבנות שכוללות את הרחקת הכוחות האיראניים מדרום סוריה ומתן אפשרות לישראל לתקוף את "גורמי הסכנה בעומק", לשון הידיעה.

בין היתר, לפי ההבנות, האיראנים יסיגו את כוחותיהם בתחילה לטווח של 20 ק"מ מהגבול ובהמשך לטווח של 70-60 ק"מ. לפי מקורות רוסיים, השיחות אימתו את ההבנות בנוגע לדרום סוריה בכל הקשור ליציאת הכוחות הקשורים לאיראן ומתן אור ירוק לישראל לתקוף בפעולות צבאיות את הגורמים שמהווים סכנה כלפיה ושאינם כוללים את מוצבי המשטר הסורי. העיתון מוסיף כי גורמים מישראל אישרו פרטים אלו.

זמן קצר אחרי בכיר ישראלי הכחיש את הדיווח, אך השגריר הרוסי לאו"ם, וסילי נבנזיה, אמר בתדרוך לכתבים כי "למיטב הבנתי, הסכם כזה אכן הושג. איני יודע אם הוא כבר מיושם בפועל, אך אני מבין שהצדדים הגיעו להסכמה ממנה הם מרוצים".

הפקיד הבכיר, שביקש לשמור על עילום שם בשל הרגישות המדינית, ציין כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הדגיש בשיחתו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ביום חמישי ובשיחותיו עם שר החוץ האמריקני מייק פומפאו ביום רביעי וביום שישי כי הכוחות האיראניים, חיזבאללה והמיליציות השיעיות צריכות לצאת מכל סוריה, ולא רק מדרום מערב המדינה. הבכיר הוסיף כי נתניהו הבהיר לפוטין ופומפאו כי ישראל תמשיך לשמור על חופש פעולה צבאי מלא נגד התבססות איראנית צבאית בכל שטח סוריה.