"סמטת הנכבה" בעיר בזון שבצרפת, טוויטר

"לזכר גירוש הפלסטינים": עיירה צרפתית חנכה את "סמטת הנכבה"

עיריית בזון חשפה בטקס חגיגי את שלט הסמטה, שעליו נכתב כי "בן גוריון הוא פושע מלחמה שגירש מאות אלפי פלסטינים". בהתערבות הרשויות, שם הרחוב שונה חזרה לאלתר

העיר בזון, הנמצאת בפרברי פריז שבצרפת, החליטה לשנות באופן זמני את שמה של אחת הסמטאות בעיר ל"סמטת הנכבה". בשלט שעליו מתנוסס שם הסמטה, נכתב כי השם ניתן "לזכר גירוש של 800 אלף פלסטינים והרס של 530 כפרים בשנת 1948". עוד נכתב בשלט, בשפה הצרפתית והערבית, כי דוד בן גוריון, ראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל, הוא "פושע מלחמה, כי גירש מאות אלפי פלסטינים מביתם".

בטקס חשיפת השלט בכניסה לסמטה, בנוכחות ראש עיריית בזון דומיניק לספרה המשתייך למפלגה הקומוניסטית, הוצג דגל פלסטין וכתובות בערבית. לספרה טען בטקס כי "התכנסנו למען שני דברים: אנו מגנים את הטבח המחריד שבוצע על ידי הצבא הישראלי בגבול רצועת עזה ואנו כאן כדי להפגין סולידריות עם החברים הפלסטינים שלנו. אנו גאים להגן על זכות השיבה. זכותם של הישראלים לחשוב אחרת ממשלתם".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

ארבעה נעצרו בחשד לניסיון רצח של איש עסקים יהודי במוסקבה

המערב מסויג, באיראן מתעלמים: כך סוקרה בעולם הפסגה ההיסטורית

עימותים במהלך פינוי נתיב האבות: שלושה שוטרים נפצעו קל

השלט כאמור נתלה באופן זמני, והכרעה בעניין שינוי שמו באופן תמידי היה אמור להיקבע בישיבת מועצת העיר. עם זאת, דובר משרד החוץ הישראלי עמנואל נחשון ציין כי בעקבות התערבות הרשויות בצרפת השלט הוסר לאלתר. 

 השלט שהזכיר את הנכבה הוסר לאחר התערבות השלטונות
 

השלט שהזכיר את הנכבה הוסר לאחר התערבות השלטונות (חדשות עשר)

 

בזון ידועה בתור עיר התומכת בעם הפלסטיני. בפברואר האחרון, העירייה העבירה הצבעה להכרה במדינה פלסטינית. פרנסיס קאליפאט, יו"ר ארגון הגג של יהודי צרפת (CRIF), הגיבה להחלטת העירייה ואמרה כי אלו "הצהרות כוזבות, חסרות אחריות ומסוכנות להחריד. הם מעודדים אלימות אנטישמית, שכעת נותנת הצדקה היסטורית כוזבת".