עימותים במהלך פינוי נתיב האבות: שישה שוטרים נפצעו קל

התושבים הסכימו לפינוי שקט של 15 הבתים בהתנחלות אלעזר, אולם בבית האחרון עימותים פרצו בין המפגינים לכוחות המשטרה. בתום הפינוי, שלושה נעצרו בחשד לתקיפת שוטרים

פינוי 15 הבתים בשכונת נתיב האבות שבהתנחלות אלעזר הסתיים, לאחר שהחל הבוקר (שלישי), בהתאם להחלטת בית משפט. אלפי מפגינים הגיעו לשכונה בכדי למחות על הפינוי ולהביע הזדהות עם התושבים, תוך שראשי המאבק מקיימים הידברות רצופה מול כוחות הביטחון. במהלך המבצע נטלו חלק כ-2,300 שוטרים ולוחמי מג"ב. כמו כן, הורחקו למעלה מ-500 צעירים ב-15 אוטובוסים שהוקצו לכך. מרבית המשפחות המתגוררות במקום כמו גם מאות מתיישבים נוספים התפנו מרצון.

מרבית התושבים הסכימו להתפנות מבלי עימות, אך בעת שהגיעו הכוחות לבית האחרון ביישוב, בו התבצרו מאות צעירים, השוטרים נתקלו באלימות והתנגדות שכללה ידויי אבנים, בקבוקים וחפצים אחרים לעבר הכוחות. כתוצאה מכך נפצעו שישה שוטרים שפונו לקבלת טיפול רפואי. מרבית שוחררו.

>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

לילה מתוח בחברון: פלסטיני חמוש בסכין נעצר במערת המכפלה

אחרי האלימות נגד הנזירים: אתיופיה מקפיאה העברת השגרירות לי-ם

מתווה הגיוס לחרדים: פטור מוחלט בפועל - ללא סנקציות פליליות

במהלך שעות הערב נעצרו שלושה חשודים. חשוד אחד נעצר בחשד לתקיפת שוטרים וחשוד נוסף לאחר שהשליך חפץ וגרם לפציעת שוטר. שני החשודים שנעצרו נלקחו לחקירה. חשוד נוסף, קטין, נעצר בסיום הפינוי, לאחר שיידה בקבוק לעבר הכוחות.

 פינוי נתיב האבות
 

פינוי נתיב האבות (דוברות המשטרה )

 

בתוך כך, בהפגנת הזדהות בירושלים, על רקע פינוי נתיב האבות, הגיעו כמה עשרות אנשים, חסמו לזמן קצר את צומת הכניסה לעיר והבעירו צמיגים. שוטרים שהגיעו למקום, הדפו את המפגינים לצדי הכביש ופתחו את נתיבי הנסיעה.

מארגון "חוננו" נמסר כי עד כה עוכבו ארבעה חשודים במהלך העימותים עם כוחות המשטרה שהתנהלו במהלך הלילה ובשעות הבוקר, וכי חלק מהעצורים הינם קטינים. שלושה מהם שוחררו כעבור מספר שעות, בעוד חשוד נוסף עדיין מוחזק במעצר על ידי המשטרה, ועל פי הארגון מדובר בנער.  

פינוי נתיב האבות
 

פינוי נתיב האבות ( דוברות המשטרה)

 

שר החקלאות, אורי אריאל, הגיע למקום הבוקר, והשתתף בתפילת שחרית מיוחדת בבית הכנסת המקומי. "אין שום תועלת בהריסת הבתים היום ובגירוש אנשים מביתם", אמר השר, והוסיף: "הדיון בבג"ץ בנושא התנהל כמו סדום ועמורה, אך אנו לא נוותר, לא ניתן לדבר להרחיק אותנו מהתיישבות שלמה בכל רחבי ארץ ישראל. בבניין הארץ ננוחם".

פינוי נתיב האבות
 

פינוי נתיב האבות(חדשות עשר )

 

יושב ראש מועצת יש"ע, חננאל דורני, אמר: "אנחנו כאן מאתמול, עם התושבים ועם כל האלפים שהגיעו לכאן על מנת למחות – מאחה צודקת ולגיטימית על ההרס המיותר הזה, הרס לשם הרס. לכן נהיה כאן כל היום, ונזעק את הזעקה הגדולה הזאת - שההרס הזה לא היה צריך לבוא לעולם".

שבתי בנדט, ראש צוות מעקב התנחלויות ב"שלום עכשיו", אמר כי "לאחר 17 שנות גזל, שנים של דחיות, התחמקויות, מניפולציות וגרירת רגליים, אכיפת החוק הגיעה ביום סוף כל סוף גם לנתיב האבות". לדבריו, "הקרקע הפרטית תפונה כי שפסקו שופטי בג"ץ. התקווה היא שהפינוי יעביר מסר חד וברור שהעבריינות אינה משתלמת, ויידע כל מי שגוזל קרקע שדינו להתפנות".

 פינוי נתיב האבות
 

פינוי נתיב האבות ( דוברות המשטרה)

 

ההכנות לפינוי נתיב האבות החלו כבר בחודש פברואר האחרון, אלא שאז דרשה המדינה מבית המשפט דחייה של שלושה חודשים בשל  הרצון למציאת פתרון דיור חלופי באזור ל-15 המשפחות המפונות. בפסיקת נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, נכתב: "אני סבורה כי במקרה הנוכחי מתקיימים טעמים המצדיקים לתת ארכה קצרה לביצוע פסק הדין. מהבקשה עולה כי מאמצים שנעשו להגיע לפתרון מוסכם נשאו פרי, ובעקבותיהם הושגה התחייבות בלתי מותנית מצד תושבי המבנים המיועדים להריסה לפינוי בדרכי שלום ובלא התנגדות".