טראמפ וקים, רגע לפני החתימה על ההצהרה המשותפת, רויטרס

תמונת ניצחון בסינגפור: חתימה משותפת – צעד לעולם חדש • פרשנות

התפתחות מפתיעה: בניגוד ללו"ז המתוכנן, התכנסו טראמפ וקים בחדר אחד וחתמו על הצהרה. תוכנה אמנם ישפיע על המגעים העתידיים – אך עצם החתימה מהווה התקדמות משמעותית

פרשנות: דונלד טראמפ וקים ז'ונג און חתמו היום (שלישי) על הצהרה משותפת בסינגפור, כחמש שעות לאחר פגישתם של השניים ובניגוד ללוח הזמנים המתוכנן. ההצהרה, לפי הדיווחים, כללה הסכמות על קידום התהליך בין קוריאה הצפונית וארה"ב לקראת השגת שלום בחצי האי הקוריאני ופירוז גרעיני כללי. חשוב להדגיש כי אפילו בפסגת ה-G7 האחרונה בקנדה, לא הצליחו המנהיגים להגיע להצהרה חתומה.

עצם תהליך החתימה מהווה התקדמות משמעותית ביותר והצלחה מסחררת לנשיא האמריקני. בפועל, זה אומר שהפסגה הובילה ל"הצהרת סינגפור", או ל"הסכם סינגפור". השאלה בפועל תהיה עד כמה החתימה תהיה קונקרטית ומה כללה ההצהרה עליה חתמו השניים. עבור האמריקנים, מדובר בתחילת התהליך, ולא בסופו. יחד עם זאת, כבר עתה עצם החתימה נראית כמו התקדמות משמעותית ופתיחת צעד לעולם חדש.

 טראמפ וקים חותמים על מסמך משותף בסינגפור
 

טראמפ וקים חותמים על מסמך משותף בסינגפור (רויטרס)

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

בגלל פוסט: מאות חגגו בת מצווה; אם הילדה: רצינו אירוע אינטימי

לילה מתוח בחברון: פלסטיני חמוש בסכין נעצר במערת המכפלה

מתווה הגיוס לחרדים: פטור מוחלט בפועל - ללא סנקציות פליליות

טראמפ איים בעבר על קים במלחמה גרעינית של ממש. היום, כשדגלי המדינות של השניים הוצבו זה לצד זה, הביא הנשיא האמריקני לחתימה על הצהרה משותפת. במקביל, כשקים אמר במעמד החתימה "אתם תראו שינוי גדול מאוד" - הוא מתחיל להראות מסר לפיו קוריאה הצפונית רוצה להיפתח לעולם.

החתימה על הסכם או הצהרה משותפת לא הייתה כאמור בלו"ז הרשמי, וההערכה בתחילה הייתה רק שהפסגה תסתיים בהצהרה לתקשורת. על פי ההערכות, השניים חתמו על מה שמכונה עתה "הצהרת סינגפור", שכללה הצהרת כוונות כללית. על פי ההערכות, ההסכם שהוצג בסיום הפסגה ההיסטורית בין שני המנהיגים כלל התייחסות לכוונה לסיים באופן רשמי את מלחמת קוריאה, הסכמה על המשך המגעים בין הצדדים, בשיתוף מדינות נוספות או לא, והסכמה עקרונית על קביעת המטרה של פירוז חצי האי הקוריאני מנשק גרעיני.

 דונלד טראמפ וקים ז'ונג און
 

דונלד טראמפ וקים ז'ונג און, במהלך פגישתם בסינגפור (רויטרס)

 

טראמפ וקים חתמו על המסמך המשותף לקראת סיום הפסגה ההיסטורית בסינגפור. לדברי טראמפ, שרמז כי מדובר במסמך הקשור לתוכנית הגרעין של פיונגיאנג, מדובר ב"מסמך חשוב ומקיף מאוד". הוא הוסיף כי "יש הרבה רצון טוב", והבהיר: "אנחנו מאוד גאים במה שקרה היום. היחסים שלנו עם קוריאה הולכים להשתנות".

טראמפ עוד ציין במעמד החתימה כי "אנחנו רוצים לעשות משהו, נעשה משהו, פיתחנו קשר מאוד מיוחד. אנשים מאוד יתרשמו, אנשים יהיו שמחים". לדבריו, "נטפל בבעיה מאוד מסוכנת לעולם". הוא הוסיף: "אני רוצה להודות לקים, העברנו הרבה זמן היום יחד. זה היה יותר טוב ממה שהיינו יכולים לצפות, ממה שמישהו היה יכול להעריך. זה יוביל לעוד".

"היום הייתה לנו פגישה היסטורית, והחלטנו להשאיר את העבר מאחור", הוסיף קים, שכינה את המסמך "היסטורי". לדבריו, "העולם יראה שינוי מהותי". כמו כן, הוא הודה לנשיא טראמפ, שהזמין אותו לביקור בבית הלבן.