אחרי האלימות נגד הנזירים: אתיופיה מקפיאה העברת השגרירות לי-ם

בממשלת אתיופיה זעמו על התיעוד שפורסם בחדשות עשר בו נראית המשטרה עוצרת את אנשי הכנסייה האתיופית בבירה, וכעת שוקלים שם להשיב את שגרירם לארצם

על רקע המחלוקת בין ישראל לאתיופיה על נכסי הכנסייה האיתיופית, ממשלת אתיופיה ביקשה היום (שני) מבית המשפט להצטרף כצד לסכסוך ולדרוש את השבת הנכס לכנסייה. בינתיים החליטו באדיס אבבה להקפיא את מעבר השגרירות לירושלים ואף שוקלים להשיב את שגרירם לארצם.

"העברת שגרירות אתיופיה לירושלים זה דבר שנשקל", אמר עו"ד גיל יאסו, המייצג את שגרירות אתיופיה בישראל. "כרגע ההליך הוקפא". "יש כאן מהלך עם משמעות פוליטית ומדינית אדירה למדינת ישראל", המשיך עו"ד נוסף של השגרירות, ליאור פרי. "זה יהיה עוול אם נחמיץ את ההזדמנות הזאת".

 מעצר נזיר בכנסייה האתיופית
 

מעצר נזיר בכנסייה האתיופית(חדשות עשר )

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

הלילה ההיסטורי הגיע: הפסגה בין קים וטראמפ תצא לדרך בסינגפור

מתווה הגיוס לחרדים: פטור מוחלט בפועל - ללא סנקציות פליליות

מכות, דחיפות והטחות: תיעוד קשה מגן ילדים במרכז הארץ

מה שהכעיס את ממשלת אתיופיה הוא התיעוד מהשבוע שעבר, בו נראית המשטרה מגיעה לכנסייה האתיופית, הנמצאת בבניין ברחוב הלני המלכה שבירושלים, ועוצרת את אחד הנזירים בטענה שהנכס אינו שייך להם, אלא לרשות השידור.

לפני כשנה, לאחר פירוקה של הרשות, הנכס עבר לידי כונס הנכסים הרשמי. הנכס השייך לכנסיה האתיופית ונמצא בארמון הקיסרית טיאטו הושכר בעבר לרשות השידור בדמי מפתח לטובת המשרדים של קול ישראל.

במהלך משא ומתן בנוגע לנכס, הממשלה שקלה להעביר את פעילותה של תחנת גלי צה"ל לבניין, ואף פנו לנציגי הכנסייה בנושא, אך אלה סירבו. "הכונס טען שאם הכנסייה האתיופית תשכיר בשכירות חופשית את שני הנכסים האלו לגלי צה"ל, אזי הוא לא יעשה קשיים", אמר עו"ד גילי יאסו, היועץ המשפטי של הכנסייה האתיופית.

למרות זאת, אנשי הכנסייה עצמם, ביקשו להחזיר אותה לידיהם. בשבוע שעבר הם נכנסו לנכס ואף בדקו את תכולתו. ואז, החלו הביקורים התכופים של השוטרים. השיא התרחש ביום חמישי בצהריים, השוטרים הגיעו למקום ודרשו מהנזירים להתפנות מהנכס. במהלך המעצר נזקק הנזיר הוותיק ביותר בכנסייה, בן ה-84, לטיפול רפואי. "אדם מכובד, המשטרה זרקה אותו על הרצפה", סיפר אחד הנזירים.

"מדובר במעשה התעללות של המשטרה נגד הנזירים", אמר אז סגן שגריר אתיופיה בישראל, סולומון גברה. התיעוד הזה הגיע לשולחנו של שגריר אתיופיה בישראל תצאגאי ברהא, שפנה בכעס למשרד החוץ. "אם לא יימצא פיתרון מהיר ביותר לסוגיה הזאת, זה ייצור משבר דיפלומטי", אמר השגריר.