סבסטיאן קורץ, קנצלר אוסטריה, בפגישה עם בנימין נתניהו, רויטרס

קנצלר אוסטריה: "מכבד את הנתק של ישראל ממפלגת החירות"

פקיד ישראלי בכיר אמר כי נתניהו הדגיש בפני קורץ בפגישתם כי ירושלים תמשיך בנתק עם שרי המפלגה בעלת השורשים האנטישמיים. הקנצלר לחדשות עשר: "מובילים קו פרו-ישראלי"

קנצלר אוסטריה החדש סבסטיאן קורץ, שביקר היום (שני) בישראל על רקע החרם שהטילה ישראל על שרי מפלגת הימין הקיצוני בממשלתו, אמר בראיון לחדשות עשר כי "מפלגת החירות" מנקה את עצמה מאנטישמיות ומתמודדת עם ההיסטוריה שלה.

מאז הקמת הממשלה החדשה באוסטריה החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו כי ישראל לא תשנה את המדיניות כלפי "מפלגת החירות" בעלת השורשים הניאו-נאצים והאנטישמיים ולא תקיים כל קשרים עם נציגי המפלגה בממשלה. בין השאר מדובר על יו"ר המפלגה שטראכה שמשמש סגן הקנצלר ושר הפנים, וכן על שרת החוץ.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

מתווה הגיוס לחרדים: פטור מוחלט בפועל - ללא סנקציות פליליות

מכות, דחיפות והטחות: תיעוד קשה מגן ילדים במרכז הארץ

דוח חמור: חשד לפלילים בהכנת מעון ראש הממשלה לביקור טראמפ

פקיד ישראלי בכיר אמר כי במהלך הפגישה עם הקנצלר קורץ היום בירושלים הבהיר נתניהו כי נכון לעכשיו ישראל לא תשנה את המדיניות כלפי שרי מפלגת החירות ותמשיך בנתק עמם. עם זאת נתניהו הבהיר כי הנחה את מנכ"ל משרד החוץ יובל רותם להמשיך בקידום הקשרים עם אוסטריה מול שאר משרדי הממשלה שאינם בשליטת "מפלגת החירות".

 קנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ
 

קנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ( חדשות עשר)

 

"ההחלטה לגבי הקשרים עם חברי הממשלה מטעם מפלגת החירות היא של ישראל. אנחנו מכבדים זאת", אמר קורץ לחדשות עשר. "אני לא רואה את זה בדיוק כחרם. אני מבין שיש לישראל הסתייגויות לגבי מפלגת החירות. כמובן שיש גם היסטוריה, אבל מפלגת החירות מתמודדות עם ההיסטוריה ומתנערת מכל סוג של אנטישמיות ומובילה איתנו קו פרו-ישראלי".

קורץ ציין כי "כשיש מקרים אנטישמים אסור להעלים עין". הוא טען כי הוא נלחם נגד כל סוג של אנטישמיות וכשיש מקרים אנטישמים הוא מגנה אותם ופועל בעניין. "מפלגת החירות לקחה על עצמה לעשות תהליך של ניקוי ולהתמודד עם ההיסטוריה וגם סגן הקנצלר שטראכה אמר בצורה ברורה שאין מקום לאנטישמיות במפלגה שלו", הדגיש קורץ.

פקיד ישראלי בכיר נוסף ציין כי חרף דבריו של קורץ ישראל עדיין לא ראתה שום שינוי מדיניות עמוק ומשמעותי מצידה של "מפלגת החירות" בכל הנוגע להתמודדות עם העבר ולמלחמה באנטישמיות בשורות המפלגה. "נטל ההוכחה עליהם. הם צריכים להראות לנו שהם רציניים", אמר הפקיד הבכיר.

במהלך ביקורו בישראל קיים קורץ באופן חריג ביקור בכותל המערבי שהוגדר כ"ביקור פרטי". מדובר במהלך חריג עבור ראש מדינה מהאיחוד האירופי. קורץ הבהיר כי לא מדובר בשינוי מדיניות אוסטרי כלפי מעמד ירושלים. "ביקרתי בכותל המערבי גם כשר חוץ", אמר קורץ. "הביקור שלי בכותל אין משמעותו העברת שגרירות אוסטריה לירושלים. מקום השגרירות הולך יד ביד עם פתרון מדיני (עם הפלסטינים, ב"ר)".